Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

 

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Lotniska w Polsce i na świecie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Biwakowanie pod namiotem- porady

Biwakowanie pod namiotem- porady 6 lata 7 miesiąc temu #8756

 • zkarola
 • zkarola Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Administrator
 • Posty: 1636
 • Oklaski: 45
 • Otrzymane podziękowania: 0
Biwakowanie pod namiotem.
Poradnik dla tych, co pierwszy raz i nie tylko...
Nocowanie pod namiotem pozwala na bliski kontakt z przyrodą. Niektórzy wybierają kemping, ponieważ jest to najtańsza forma noclegu na wakacjach. Dla innych – bardziej ekstremalnych turystów – to z kolei jedyna opcja w trakcie wędrówek po dzikich górach. Jedno jest pewne – przynajmniej raz w życiu warto w namiocie się przespać. Eksperci firmy Marabut odpowiadają na kilka podstawowych pytań, które nasuwają się przed „namiotowym” wyjazdem – zwłaszcza gdy robimy to pierwszy raz.

Jak dobrać namiot, aby był odpowiedni do naszych planów wakacyjnych?

Na dłuższe wyjazdy, podczas których nie będziemy się często przemieszczać, radzimy wybrać model o pojemności większej od ilości osób, które mają w nim mieszkać - podwyższa to zdecydowanie komfort wypoczynku. Jeśli planujemy wycieczkę samochodową, warto znaleźć kompromis między wielkością namiotu, co za tym idzie i komfortem, a możliwością łatwego i szybkiego złożenia namiotu (często będziemy go rozkładać i składać). Dobrym przykładem tego typu namiotu jest np. Nomada 3 Marabuta. Pomieści 3 dorosłe osoby lub 2 dorosłych i 2 dzieci.
Na wyjazdy, podczas których będziemy wędrować i nosić wszystko na "własnych plecach", warto zabrać namiot 2-osobowy (maksymalnie 3-osobowy). Ciężar namiotu podczas wędrówki warto rozłożyć na 2 osoby (np. jedna osoba nosi stelaż i szpilki, druga tropik i sypialnię). Dobrymi przykładami namiotów trekkingowych są np. Baltoro lub Arco, natomiast namiot odpowiedni na ambitne wyprawy w najwyższe góry to Tengri.

Na wyjazdy rowerowe, jeśli chcemy, aby nasz rower był zawsze bezpieczny w nocy, warto zaopatrzyć się model z dużym przedsionkiem, np. Atacama. Pomieści 2 osoby, a w przedsionku 2 rowery.

Czy musimy coś zrobić z namiotem przed wyjazdem?

Przed wyjazdem radzimy rozłożyć namiot i sprawdzić, czy jest kompletny. Dobrze zrobić to odpowiednio wcześniej, np. tydzień przed wyjazdem, aby mieć czas na ewentualną wysyłkę namiotu do serwisu. Marabut posiada punkt naprawy namiotów i często otrzymuje prośby od desperatów, którym namiot potrzebny jest „na jutro”. Warto uniknąć takich nerwowych sytuacji. Serwis działa szybko i sprawnie, ale nie gwarantuje, że będzie w stanie naprawić namiot z dnia na dzień.

Już udało nam się wyjechać. Jak wybierać miejsca na biwak lub obozowisko?


Wybieramy je w zależności od tego, jak spędzamy czas. Jeśli planujemy dłuższy pobyt na polu namiotowym, idealne miejsce na dłuższy biwak powinno być płaskie, osłonięte od wiatru i zacienione w godzinach południowych. Silne nasłonecznienie (promieniowanie UV), pomimo doskonałej jakości używanych materiałów, może spowodować ich odbarwienie. Nie należy jednak stawiać namiotu bezpośrednio pod drzewami z dwóch powodów: po pierwsze istnieje możliwość zabrudzenia i odbarwienia tropiku przez żrące odchody ptasie, po drugie po deszczu długo jeszcze woda kapie z drzew. Przed rozbiciem namiotu wybrane miejsce należy dokładnie "posprzątać", usuwając kamienie, gałęzie i szyszki, a w rejonach bardzo uczęszczanych - niestety także szkło, gwoździe, druty itp.

Inaczej jest, gdy wędrujemy z plecakiem na plecach i rozbijamy się codziennie w innym miejscu. Podczas takich wyjazdów często rozstawiamy namioty tam, gdzie zastanie nas zmrok. Podstawowymi kryteriami w doborze miejsca na biwak jest równość terenu oraz bliskość źródła wody pitnej. Planując wędrówkę, warto dokładnie przeanalizować mapę pod kątem możliwości rozbicia się obozem w pobliżu wody. Rozbijając namiot, należy dokładnie sprawdzić podłoże - nawet niewielka nierówność, szyszka lub spadek terenu może bardzo uprzykrzyć nocleg. Aby uniknąć wizyt strażników przyrody czy policjantów, należy również brać pod uwagę lokalne przepisy dotyczące biwakowania.

Czy powinniśmy o czymś pamiętać rozbijając namiot?

Doradzamy, w szczególności po kupieniu nowego namiotu zapoznać się dokładnie z dołączoną instrukcją jeszcze przed wyjazdem. Najlepiej, wykorzystując wolne, słoneczne popołudnie, rozbić namiot na trawniku np. w pobliżu domu i zapoznać się praktycznie z jego konstrukcją. Unikniemy w ten sposób nerwowych sytuacji w przypadku rozbijania namiotu w nocy lub deszczu. Jeśli zrobimy to wcześniej w domu – poradzimy sobie z tym znacznie sprawniej.

Należy pamiętać, aby w czasie rozbijania namiotu wszystkie zamki były zasunięte. Odciągów nie należy nadmiernie napinać, natomiast w trakcie dłuższego pobytu systematycznie sprawdzać i regulować. Szczególnie starannie należy sprawdzić poprawność rozstawienia namiotu pod kątem zachowania właściwego dystansu pomiędzy sypialnią a tropikiem.

Rozbijając namiot na kamienistym podłożu, warto usunąć wszelkie kamienie o ostrych krawędziach, a jeśli mamy czas i warunki atmosferyczne na to pozwalają, można przygotować podłoże pod namiot układając płaskie kamienie. Jest to czasochłonne, ale unikniemy w ten sposób uszkodzenia podłogi namiotu.

Rozbiliśmy namiot, biwakujemy, na co zwrócić uwagę?

Biwakując na polu namiotowym przy zagospodarowaniu przestrzeni należy tak rozmieścić rozmaite przedmioty np. plecaki, torby, lodówki turystyczne, aby nie wypychały ścian sypialni (możliwość zamakania). Należy również unikać kontaktu ostrych, metalowych przedmiotów z podłogą (nogi krzeseł i stolików turystycznych). Ze szczególną uwagą należy przygotować stanowisko kuchenne. Nie może ono znajdować się wewnątrz sypialni. Materiał, z którego uszyte są namioty Marabuta, jest wprawdzie niepalny, ale pod wpływem wysokiej temperatury ulega stopieniu. Gotując w przedsionku należy uważać na zachowanie właściwej odległości palnika od ściany tropiku. Uwagi te dotyczą również grzejników i lamp gazowych.
Zabezpieczenie przed uszkodzeniami podłogi oraz dodatkową izolację można uzyskać, używając płacht namiotowych. Marabut ma w swojej ofercie plandeki zabezpieczające, które doskonale nadają się do tego celu.

Podczas biwakowania warto pamiętać o zjawisku kondensacji pary wodnej. Osoby przebywające w namiocie produkują wilgoć (oddychanie, parowanie ludzkiego ciała). Wilgoć ta jest odprowadzana przez materiał sypialni (poliamid) i skrapla się na tropiku. Niwelowanie skutków tego niemożliwego do wyeliminowania zjawiska fizycznego polega na maksymalnej wentylacji namiotu. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają, warto na noc uchylić namiot lub w namiotach ekspedycyjnych otworzyć boczne wentylatory. W przypadku pozostałych namiotów warto zdjąć górny daszek wentylacyjny (jeśli oczywiście nie spodziewamy się opadów deszczu) lub uchylić wejście od sypialni.

Wracamy do domu po wakacjach, co powinniśmy wiedzieć?

Po zakończeniu biwakowania należy gruntownie wysprzątać namiot i starać się składać go w stanie suchym. Jeżeli jest to niemożliwe, wysuszyć namiot jak najszybciej, najlepiej zaraz po powrocie do domu. Nawet składając namiot w czasie dobrej pogody, pamiętać należy, że zewnętrzna strona podłogi jest zawsze wilgotna i wymaga dodatkowego osuszenia. Jeżeli konieczne jest zmycie zabrudzeń z podłogi lub tropiku, należy stosować do tego samą wodę lub wodę z mydłem, ewentualnie specjalnie do tego przeznaczonymi środkami (np. Granger's, Nikwax). Stelaż nie wymaga zabiegów konserwacyjnych, natomiast zamki błyskawiczne powinny być systematycznie konserwowane parafiną lub silikonem. Tak zadbany namiot Marabuta będzie nam służył wiele lat.

Więcej informacji o namiotach Marabut:
www.namioty.marabut.com

Ofertę namiotów oraz środków do ich czyszczenia można przeglądać w serwisie www.Ceneria.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odpowiedź:Biwakowanie pod namiotem- porady 6 lata 6 miesiąc temu #9061

 • zezik
 • zezik Avatar
 • Wylogowany
 • Fresh Boarder
 • Fresh Boarder
 • Posty: 19
 • Otrzymane podziękowania: 0
Dobre porady. Ja już nie raz spotkałem się z sytuacją gdy ktoś uczył się składania namiotu przy pierwszej okazji spania w nim. Szczęście dla tych którzy robią to podczas słonecznej pogody. Gorzej gdy przyjdzie nam rozbijać pierwszy raz namiot w nocy lub podczas deszczu :)
Kiedyś na południu Skandynawii gdzie o miejsce do rozbicia trochę trzeba się zatroszczyć (nie mówię tu oczywiście o campingach). Znaleźliśmy trawiasty parking gdzie było już trochę namiotów. Rozbiliśmy się obok i poszliśmy spać (jako, że było już późno). W okolicach 1ej w nocy przyjechała niemała grupa z dwoma namiotami. I właśnie oni rozbijali je po raz pierwszy robiąc przy tym tyle huku, że chyba pobudzili wszystkich śpiących ;-) No nie powiem by byli ciepło przyjęci.

A co do samego Marabuta. Korzystam z ich namiotów od ponad 10 lat i muszę z przykrością podać jeden smutny fakt. Zamki od namiotów są do bani. W namiotach tych spałem w zimie przy -30, przy dużych wichurach, ogromnych ulewach i opadach śniegu i nie zdażyło mi się by namiot się połamał (a zdażyło mi się to już z innymi, bardziej topowymi markami) ale zamki od 10 lat się nie zmieniły. Tzn kiedyś były lepsze ;)
Ostatnio w dwóch posiadanych namiotach padły zewnętrzne zamki. Polecam wtedy Panom z Marabuta siedzenie podczas ulewy i silnego wiatru w ich namiocie :)

Jeżeli kiedyś poprawią te zamki to będą to naprawdę super namioty.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zające w drodze: zajacewdrodze.pl

Biwakowanie pod namiotem- porady 5 miesiąc 3 tygodni temu #15216

 • Railiciere
 • Railiciere Avatar
 • Gość
 • Gość
Super poradnik, dzięki za te wskazówki. ;) Sam planuję zabrać dzieciaki na pożegnanie wakacji na jakąś niewielką wyprawę, chciałbym im pokazać, że może istnieć życie bez elektroniki i jak ono wygląda. Kupiłem odpowiednie akcesoria na biwak dla dzieci, jakieś spraye na owady, ale dobrze że trafiłem na Twój wpis, bo mogłoby się tak dobrze nie skończyć. ;) Masz jeszcze jakiś ciekawy pomysł na spędzanie czasu? Niby zaplanowałem mniej więcej cały pobyt, ale chętnie o tym poczytam. :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnio zmieniany: przez Albin.
 • Strona:
 • 1

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr
SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
  

rower on tour

hiking on tour

mountain on tour

kayak on tour

aleja 2019

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 223 gości oraz 0 użytkowników.