Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Czyste Góry, Czyste Szlaki
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Czyste Tatry - zmiana historii ?

Czyste Tatry - zmiana historii ? 4 lata 6 miesiąc temu #13236

 • Albin
 • Albin Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Administrator
 • Posty: 6172
 • Oklaski: 51
 • Otrzymane podziękowania: 3
Po ostatniej akcji Czyste Tatry, sytuacja zmusiła do zabrania głosu i pewnego wyjaśnienia.

Katarzyna Starosta, Rzecznik Prasowy Akcji Czyste Tatry, Stowarzyszenie Czysta Polska, przesłała do mediów, w tym mail dotarł i na naszą skrzynkę, PODSUMOWANIE AKCJI CZYSTE TATRY 2015 oraz INFORMACJA o AKCJI CZYSTE TATRY a w niej m.in.:
"Stowarzyszenie Czysta Polska - pomysłodawca i organizator Akcji Czyste Tatry ..."

Napisałem więc maila do Pani Rzecznik o treści:

Dzień dobry
W związku z rozsyłaniem nieprawdziwych informacji dot pomysłu i pierwszej Akcji Czyste Tatry 2012r.
oczekuję wyjaśnienia, publicznych przeprosin a także publicznego sprostowania.
W informacji podanej do mediów pisze Pani m.in.:
"Stowarzyszenie Czysta Polska - pomysłodawca i organizator Akcji Czyste Tatry ..."
Szanowna Pani,
Prawdą jest że pod koniec 2012r przekazałem pełne prawa do akcji Stowarzyszeniu Czysta Polska.
Nie zmienia to faktu, że pomysłodawcą i organizatorem pierwszej edycji Największego Sprzątania Tatr w Historii jest nie stowarzyszenie a Albin Marciniak. Po zorganizowaniu przez nas ogólnopolskiego konkursu na logo i grafikę akcji, całość przybrało nazwę "Czyste Tatry". Ta nazwa była już zresztą używana przez harcerzy z "Głodówki", którzy także w dużych grupach sprzątali szlaki w Tatrach. Niemniej, akcja w takiej formie, o tak dużym zasięgu medialnym i osobowym, została zorganizowana i poprowadzona przez Klub Podróżników Śródziemie, z dużym, zaangażowaniem jego członków i sympatyków.
Czy autor zdjęcia, obrazu etc. przestaje być jego autorem w chwili sprzedaży swojej pracy ?
Czy nabywca zaciera stary i nanosi nowy podpis ?


dla przypomnienia:

Czyste Tatry 2012 - fotorelacja z finału akcji.
Film dokumentalny nakręcony w trakcie finału akcji Czyste Tatry 2012 wyemitowany w TVP2 .


Na maila jak i na sms-a z przypomnieniem, nie ma żadnej reakcji.

klubpodroznikow.com/forum/60-czyste-gory...historii-fotorelacja

Przygotowania do akcji Czyste Tatry 2012 prowadziliśmy od jesieni 2011, po akcji sprzątania w Pieninach. na kilka miesięcy przed finałem, do przygotowań przyłączył się Gemini Holding, który wraz z Gemini Park był sponsorem koszulek akcji.
Sponsorami było jeszcze kilka innych firm.
8 miesięcy przygotowań i wiele osób i mediów wspierających... w tym konkurs na logo i grafikę akcji...
Od 2013 przestaliśmy angażować się w akcję Czyste Tatry, a skupiamy się na kontynuacji naszego szerszego projektu "Czyste Góry Czyste Szlaki"
klubpodroznikow.com/akcje-eko/131-sprzat...y-czyste-szlaki-2015

Rzesza klubowiczów Klubu Podróżników Śródziemie jaka pomagała przy organizacji, oraz w trakcie samego finału w Base campie zrobiła zbyt wiele, by o tym zapomnieć i udawać że tego nie było !

..............................................................................................

Pełna treść informacji prasowej

PODSUMOWANIE AKCJI CZYSTE TATRY 2015

IV edycja Akcji Czyste Tatry, organizowana przez Stowarzyszenie Czysta Polska, odbyła się dniach 3-4 lipca 2015 w Zakopanem. Ambasadorzy, partnerzy i wolontariusze ruszyli na wszystkie na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i zachęcić turystów do współpracy w ramach ekologicznej edukacji.

W tegorocznej akcji wzięło udział 4000 wolontariuszy. Na tatrzańskich szlakach zebrali - jak do tej pory - najmniejszą ilość śmieci - 440 kg. Ustanowiliśmy również Rekord Polski w budowaniu największej konstrukcji (góralska parzenica) z surowców wtórnych (26 m długości, 15 m szerokości, zbudowana z 750 kg plastikowych nakrętek)

W trakcie trzech poprzednich edycji Akcji Czyste Tatry 2012-2014, udział wzięło 7350 wolontariuszy i udało się zebrać łącznie prawie 3 tony śmieci (w 2014 r. – 580 kg.).

Na szlaku w Dolinie Chochołowskiej i na Kasprowy Wierch wraz z wolontariuszami sprzątali związani z akcją Ambasadorzy: Rafał Sonik, Mateusz Ligocki, Anita Sokołowska, Andrzej Młynarczyk, Anna Kerth, Katarzyna Ankudowicz, Mateusz Janicki, Jakub Zaborski, Joanna Jabłczyńska, Magdalena Małochleb.

W miasteczku namiotowym wolontariusze mogli odwiedzić m.in.: stoiska TPN i PTTK oraz skorzystać z dwudniowych atrakcji: koncertów gwiazd polskiej sceny muzycznej (Fisz Emade,Filip Mettler, Hatbreakers,Kasia Moś, Piotr Szumlas & Jakub Zaborski, Future Folk i Turnicki), aktywności sportowych, pokazów filmowych (K2. Dotknąć nieba reż. Eliza Kubarska).

2 filmy -podsumowanie z Akcji Czyste Tatry 2015
www.wetransfer.com/downloads/4b14721a1a1...0150706121030/ffbd47

www.wetransfer.com/downloads/5d3157cb372...0150708112248/e17073

timelapse z bicia Rekordu Polski w czasie Akcji Czyste Tatry 2015
www.wetransfer.com/downloads/468c29fc08d...0150707104706/334cf5

relacje zdjęciowe na:
web: www.czystapolska.org.pl
fb: www.facebook.com/StowarzyszenieCzystaPolska

INFORMACJA o AKCJI CZYSTE TATRY

Akcja Czyste Tatry - co roku angażuje w działanie, edukuje i buduje poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne. Podstawowym celem Akcji Czyste Tatry jest ochrona cennego przyrodniczo obszaru gór, w większości położonego na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na tym właśnie obszarze występuje większość chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz przyrody nieożywionej. W TPN przecina się ok. 245 km oznakowanych szlaków turystycznych. Rocznie maszeruje nimi ok. 3 mln turystów. Niestety większość z nich pozostawia po sobie śmieci, co bezpośrednio wpływa na chronione gatunki roślin i zwierząt oraz oddziałuje na glebę, cieki wodne i skały.

Stowarzyszenie Czysta Polska - pomysłodawca i organizator Akcji Czyste Tatry - podejmuje długofalowe działania mające na celu zmianę świadomości ekologicznej Polaków. Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma za zadanie pokazać, że każdy wysiłek na szlaku - nawet tak mały jak podniesienie przysłowiowego ‘papierka’ - przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Wielokrotnie powtarzane hasło
Akcji - 'śmiecenie to obciach’ - ma bezpośrednie przełożenie na jakość każdej z naszych górskich wędrówek i sposób kontaktu z naturą.

Pomysł pierwszej Akcji Czyste Tatry powstał w roku 2012. Od tej pory, na początku każdego lata, do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze z całej Polski, którzy z bazy na Dolnej Równi Krupowej wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wolontariusze są wyposażeni w biodegradowalne worki na śmieci, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybiera rejon gór, w który chce się udać, tak, by żaden szlak nie został pominięty.

***
Stowarzyszenie Czysta Polska zawiązało się w grudniu 2012 roku. Zamierzone cele stowarzyszenia to podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska; w tym ochrona cennych przyrodniczo obszarów, prowadzenie edukacji ekologicznej; popularyzowanie idei ochrony środowiska naturalnego i ekologii; przeciwdziałanie nielegalnemu przemieszczaniu i składowaniu odpadów; realizacja przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, wspieranie szeroko rozumianej inicjatywy społecznej obywateli.

--
Katarzyna Starosta
Rzecznik Prasowy Akcji Czyste Tatry

Stowarzyszenie Czysta Polska
Plac Szczepański 8/IV piętro, 31-011 Kraków
mob.: +48 880 498 843

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
web: www.czystapolska.org.pl
fb: www.facebook.com/StowarzyszenieCzystaPolska

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Ostatnio zmieniany: przez Albin.

Odpowiedź:Czyste Tatry - zmiana historii ? 4 lata 6 miesiąc temu #13250

 • Albin
 • Albin Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Administrator
 • Posty: 6172
 • Oklaski: 51
 • Otrzymane podziękowania: 3
Niestety, sposób podejścia Stowarzyszeni Czysta Polska do tego tematu jest niestety skandaliczny.
Spychowisko i liczenie na zapomnienie trwa w najlepsze...
Mail jaki Pani Starosta przysłała 13 lipca "na odczepnego":

"Witam,
Przekazałam Pańskiego e-maila oraz prośbę o sprostowanie informacji do Zarządu Stowarzyszenia
oraz ze względu na charakter - do prawnika.
W tym tygodniu spodziewam się odpowiedzi i decyzji Stowarzyszenia, które Panu przekażę.

Jednocześnie będę wdzięczna za powstrzymanie się od publicznych komentarzy, do czasu odpowiedzi Stowarzyszenia, o którą się Pan zwrócił. Przebywam na urlopie do najbliższej środy, stąd moją odpowiedź otrzymuje Pan dzisiaj.

z poważaniem,
Katarzyna Starosta"


Pani Katarzyno, nie powstrzymam się od komentarzy bo sytuacja jest żenująca i każdy dzień zwłoki działa na Waszą niekorzyść.
Każdy dzień zwłoki zmniejsza zainteresowanie jakimkolwiek wyjaśnianiem, zarówno mediów jak i samych uczestników. A to właśnie uczestnicy akcji, media i wszyscy zainteresowani, zostali poinformowani przez Panią niezgodnie z prawdą !

Do końca dnia 15 lipca nie było żadnej dalszej informacji czy próby wyjaśnienia.
Podanie nieprawdziwych informacji o jakich mowa powyżej, oraz podanie w oficjalnym komunikacie liczby 4 tysięcy wolontariuszy w tegorocznej akcji :"Czyste Tatry" na podstawie ilości worków (sic!) daje wiele do myślenia co do wiarygodności...
My jako klub i ja jako organizator i koordynator pierwszej edycji akcji, całkowicie odcinamy się od kontynuacji akcji Czyste Tatry. Niestety, z pierwotnymi założeniami to już ma niewiele wspólnego.
Żałuję bardzo, że w grudniu 2012 przekazałem prawo do akcji. Akcji która została bardzo spłycona i obdarta z pasji i miłości do tych wyjątkowych gór.

Szkoda,... bardzo szkoda....

Skoro linki do filmu i materiałów w powyższym poście to za mało, poniżej nieco zdjęć dla odświeżenia pamięci:

a także obszerne fotorelacje kilku uczestników akcji w 2012r:
klubpodroznikow.com/forum/60-czyste-gory...rii-fotorelacja#5868

. . . . . . . . . .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Ostatnio zmieniany: przez Albin.

Czyste Tatry - zmiana historii ? 3 lata 8 miesiąc temu #14222

 • Albin
 • Albin Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Administrator
 • Posty: 6172
 • Oklaski: 51
 • Otrzymane podziękowania: 3
Tupet wzorowy :)
Na odpowiedź nie doczekaliśmy się od ubiegłego roku, a na naszym profilu na FB otrzymaliśmy zaproszenie...
Film nakręcony w 2012r na naszej akcji i wyemitowany przez TVP2 także został pocięty i zmontowany od nowa, inaczej mówiąc, został zmanipulowany...

My od takich manipulacji trzymamy się z daleka.
Idea akcji jaka przyświecała od samego początku, czyli od 2012r podczas "Największego Sprzątania Tatr w Historii", legła w gruzach i do takiej płytkiej masówki się nie przyłączamy.

Albin Marciniak
organizator i koordynator pierwszej edycji czyli "Czyste Tatry 2012"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Ostatnio zmieniany: przez Albin.

Czyste Tatry - zmiana historii ? 1 rok 9 miesiąc temu #15005

 • Albin
 • Albin Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Administrator
 • Posty: 6172
 • Oklaski: 51
 • Otrzymane podziękowania: 3
Mieć kasę nie znaczy mieć klasę...
wprowadzanie w błąd ludzi jak widać to już norma i tak od lat...
www.facebook.com/CzysteTatry/photos/a.49...3009/?type=3&theater

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Ostatnio zmieniany: przez Albin.

Czyste Tatry - zmiana historii ? 5 miesiąc 3 tygodni temu #15206

 • Albin
 • Albin Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Administrator
 • Posty: 6172
 • Oklaski: 51
 • Otrzymane podziękowania: 3
No tak... to było do przewidzenia... tym razem nawet Tatry powiększyli, podając ze śmieci " Zniesiono ze wszystkich 139 szczytów i trzystu kilometrów szlaków"... ilość uczestników rozdmuchana do ilości mieszkańców małego miasta :-)
i oczywiście do mediów trafia jak zwykle historyjka " powiedział w rozmowie pomysłodawca akcji Rafał Sonik "
redakcja Onetu wcześniej informowała : podroze.onet.pl/polska/czyste-tatry-2013...orii-6-lipca/hktwb1s

można mieć kasę, ale nie klasę, jak w przypadku akcji ze zdeptaną ideą w miejsce lansu...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Ostatnio zmieniany: przez Albin.
 • Strona:
 • 1

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr
SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
  

rower on tour

hiking on tour

mountain on tour

kayak on tour

aleja 2019

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 215 gości oraz 0 użytkowników.