Autosrskie spootkania z książką

SKARB GENERAŁA - Krzysztof Krzyżanowski

Więcej
8 lata 5 miesiąc temu - 8 lata 4 miesiąc temu #13700 przez Albin
TROPEM TAJEMNIC SZCZELINY JELENIOGÓRSKIEJ
SKARB GENERAŁA - Krzysztof Krzyżanowski
Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie
Aleja Podróżników
Piwnica Pod Baranami,
09.12.2015 godzina 19:00 (środa)

Przy tym skarbie, "Złoty Pociąg" to zaledwie "drobne na waciki". Ta książka ukazuje ogrom skarbów ukrytych w czasie wojny. Obnaża bezsilność systemu, wobec mocy "strażników" tajemnic.

Na początku lat dziewięćdziesiątych polskich eksploratorów obiegła elektryzująca wiadomość. Gdzieś w Sudetach pod koniec II wojny światowej Niemcy ukryli pod ziemią ogromny skarb: złoto, obrazy, kosztowności oraz jajka Fabergé – cud techniki jubilerskiej z carskiej Rosji wart miliony dolarów. Skarb został pieczołowicie schowany, świadków rozstrzelano, a schowek zamaskowano i zaminowano. Najważniejsze w tej historii było jednak to, że w czasach nam współczesnych na miejsce ukrycia skarbu przypadkiem natrafiono. Nadano mu nazwę „Szczelina Jeleniogórska”. Rozpoczęła się niemająca precedensu rozgrywka między znalazcami, pośrednikami, polskim rządem oraz służbami specjalnymi. Gdzieś zamordowano człowieka, innego pobito, do kolejnego strzelano. Poszukiwaczy zaś ostrzegano, że sprawa sięga „za wysoko”. Wielu ze strachu przestało się nią interesować. Inni relacjonowali dramatyczne okoliczności pozakulisowych rozgrywek.

Przez ponad dwadzieścia lat nikt nie był w stanie powiedzieć, co jest prawdą w tej historii, a co fałszem. W 2014 roku z zagadką „Szczeliny Jeleniogórskiej” postanowił się zmierzyć Krzysztof Krzyżanowski, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii. W trakcie blisko dwuletniego śledztwa dotarł m.in. do wysokich urzędników państwowymi oraz stojących w cieniu ludzi z dawnego aparatu bezpieczeństwa. Po długich miesiącach poszukiwań autor natrafił w końcu na szokujące informacje i nieznane materiały, które pozwoliły uznać zagadkę „Szczeliny Jeleniogórskiej” za... ostatecznie rozwiązaną!

Skarb generała to nie tylko najlepsza książka „skarbowa” non-fiction, jaka ukazała się dotąd w Polsce. To również publikacja, która wstrząśnie polskim środowiskiem eksploracyjnym oraz wszystkimi pasjonatami skarbów.


Krzysztof Krzyżanowski

Znany także jako „Czarny”, rocznik 1976, znak zodiaku skorpion. Z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Wrocławskiego. W ostatnich latach kierował działem prawnym w spółce handlowej, od 2011 zarządza dużymi projektami budowlanymi na terenie Polski.

Wraz z Dariuszem Wójcikiem tworzą niezależny duet sceptycznych badaczy, dziennikarzy, eksploratorów i fotografów, wspomagani w czasie swoich badań i wypraw przez przyjaciół i znajomych. Pasjonują ich stare kopalnie, nieznane dokumenty kartograficzne, ślady dawnego górnictwa nie tylko w terenie, ale także w pamięci ludzkiej i zaułkach archiwów. Organizatorzy akcji badawczych na terenie Dolnego Śląska. Od 2003 roku współpracują z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 – z ogólnopolskim miesięcznikiem „Odkrywca”. Opublikowali ponad 110 opracowań z dziedziny górnictwa. Współautorzy części górniczej w monografii Gór Sowich „W cieniu Wielkiej Sowy” (2006), artykułów w publikacjach dotyczących Srebrnej Góry („Twierdza Srebrnogórska II i III”, 2008, 2010), opracowań naukowych wydawanych przez Politechnikę Wrocławską dotyczących dziejów górnictwa („Dzieje górnictwa – element europejskiego dziedzictwa kultury” 2010, 2009, 2008). Autorzy książek: „Podziemny świat Kamionek” (2007), „Kamionki. Powrót pod ziemię” (2010), "Zapomniane podziemia - cz.1" (2011) oraz "Zapomniane podziemia - cz.2" (2012). Współautorzy rozdziału o kopalniach do książki „Ślężańskie światy” pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego (2011).

technol.anv.pl/?k:72/SKARB%20GENERA%C5%81A

Wywiad z autorem na Onet.pl

podroze.onet.pl/aktualnosci/zloty-pociag...eksploratorem/5ttqp3

.

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Załączniki:
Ostatnia8 lata 4 miesiąc temu edycja: Albin od.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.481 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com