Schronisko na Hali Rysiance

 Schronisko PTTK na Hali Rysiance

W Beskidzie Żywieckim jest położone na wysokości 1290 m n.p.m.

50 miejsc noclegowych w pokojach od 2 do 10 osobowych
Sauna, natryski
Bufet, dobra, domowa kuchnia
Sala telewizyjna
Boisko do siatkówki i koszykówki
Pole namiotowe
Miejsce na ognisko
Kameralne imprezy w Góralskiej Chacie dla max 50 osób - możliwość zamówienia kapeli
Wyciąg narciarski, trasa o długości 500 m przygotowana ratrakiem
Trasy do uprawiania narciarstwa biegowego
Zimą dowóz bagaży i nart ze Złatnej Huty /k. Ujsoły

http://www.rysianka.vot.pl/rysianka/web/images/header.jpg

Schronisko Górskie PTTK "Rysianka"
34-371 Ujsoły
telefon / fax: +48 33 861 23 49
telefon: +48 503 037 979

http://rysianka.com.pl/

szlak turystyczny niebieski - z Sopotni Wielkiej Kolonii - 2 godz, 1.30 godz.
szlak turystyczny niebieski szlak turystyczny żółty - z Sopotni Małej przez Romankę - 4 godz, 3,10 godz.
szlak turystyczny zielony - z Żabnicy Skałki - 2 godz, 1.30 godz.
szlak turystyczny zielony - z Hali Boraczej przez Halę Lipowską - 2.15 godz, 1.45 godz.
szlak turystyczny niebieski - ze Złatnej - 3.50 godz, 2.40 godz.
szlak turystyczny czarny - ze Złatnej Huty - 1.30 godz, 0,50 godz.
szlak turystyczny czerwony - z Trzech Kopców - 0.40 godz, 0.40 godz.

Historia schroniska wg Tomasza Biesika w książce p.t. „SCHRONISKA GÓRSKIE NA STAREJ POCZTÓWCE I FOTOGRAFII”.

Pomiędzy 1933 a 1935 rokiem Gustaw Pustelnik rozpoczął budowę domu na wydzielonej i ogrodzonej przez siebie górnej części Hali Rysianki, której był jedynie wspłówłaścicielem. Nie posiadał też stosownego zezwolenia na budowę. Powyższe fakty stały się przyczyną konfliktu zarówno z pozostałymi współwłaścicielami hali, jak i władzami administracyjnymi, które w końcu nakazały prowadzącemu nielegalną inwestycję rozebranie budynku.

Również organizacja turystyczna Beskiden-Verein, która posiadała oddalone o 10 min marszu od budowy Pustelnika schronisko na Lipowskiej, podniosła protest przeciwko tej inwestycji, mając na uwadze przyszłą konkurencję. Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy z Krakowa zainteresowało się nieukończonym obiektem i postanowiło pomóc jego właścicielowi. To przesądziło o pozostawieniu budynku. TTN przeznaczyło fundusze na jego wykończenie i w 1937 roku otworzyło w domu Pustelnika swoje schronisko. Obiekt zyskał nazwę: „Schronisko Towarzystwa Tatrzańskiego Narciarzy – Lipowska”, a budynek pozostawał własnością Gustawa Pustelnika.

Obszerny, drewniany, piętrowy budynek schroniska posadowiony został na kamiennej podmurówce i posiadał 50 miejsc noclegowych. Usytuowany był w pięknym, widokowym miejscu. Przed wybuchem II wojny światowej schronisko cieszyło się powodzeniem wśród turystów i narciarzy. W czasie okupacji Pustelnik, trudniący się przed wojną szpiegostwem na rzecz Abwehry, miał poważanie wśród niemieckich władz okupacyjnych, prowadził więc dalej swoje schronisko, które w tym czasie zmieniło się w dom wypoczynkowy dla żołnierzy niemieckich. Organizowane tu były również wojskowe kursy narciarskie.

Duży ruch turystyczny doprowadził do tego, że właściciel rozbudował schronisko, a obok wzniósł następny budynek. Latem 1943 roku partyzanci przeprowadzili w schronisku akcje, podczas których zabrano broń, żywność, koce i ubrania. W późniejszym czasie obiekt obsadzony został przez wojsko niemieckie, które stacjonowało tu prawie do końca 1944 roku. Opuszczony pod koniec wojny budynek schroniska został poważnie zdewastowany. W tym stanie doczekać końca działań wojennych.
 
GPS 49.536280, 19.234198

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com