Schronisko PTTK na Stożku w Beskidzie Śląskim

Schronisko PTTK na Stożku w Beskidzie Śląskim

 Schronisko PTTK na Stożku w Beskidzie Śląskim

 

   Budynek schroniska znajduje się poniżej szczytu Wielkiego Stożka (978 m n.p.m.), tuż przy grzbiecie pasma Czantorii i Stożka, stanowiącego jednocześnie granicę Polsko - Czeską. Najstarsze istniejące polskie schronisko w Beskidzie Śląskim (a po rozbiórce obiektu na Markowych Szczawinach najdłużej działające nieprzerwanie polskie schronisko w całych Beskidach).

 

 

Opinie internautów na mapach Google wskazują także minusy:

E N - Brak kuchni dla turystów i dostępu do wrzątku od 20.00 do 8.00 rano - kuchenka może nie jest jakoś super wymagana, ale brak dostępu do wrzątku gdy przychodzi się zmarzniętym lub gdy chce się wyjść przed 8.00 rano jest, wydaje mi się nie dopuszczalne w schronisku. Zagaiłam panią bufetową, że może warto wystawić gdzieś czajnik - odpowiedziała że sanepid zabronił (jakoś w to nie wierzę by w całym schronisku nie można było zorganizować ani jednego stolika z czajnikiem). - Brak światła w łazience (damskiej)- No dobra nie zupełnie- światło jest, ale po kilku minutach gaśnie- zostałam wiec w totalnie ciemnej łazience pod prysznicem- wychodzenie z pod prysznica nago w ciemnościach by szukać włącznika światła nie należy ani do bezpiecznych ani przyjemnych.

Wiele schronisk górskich także będących starymi drewnianymi obiektami ma zamontowane automatyczne podgrzewacze. Wszak nie jest to pensjonacik w dolinach a schronisko górskie.

 

Kamila Olszewska - Minusem jest natomiast zamykanie sali o 20:00 co odbiera górski klimat, ponieważ siedzenie w pokojach nie jest aż takie przyjemne jak siedzenie w sali z widokiem na góry. Spaliśmy w pokoju, gdzie były piętrowe łóżka, niestety drugie piętro łóżka nie zawiera „deski”, która chroniłaby przed upadkiem na podłogę, dla osób wiercących się w nocy był to duży dyskomfort. Kolejny minus to placek po węgiersku, a raczej kilka placków mięsem, które średnio przypominało gulasz.

Opinie: 2 393 średnia 4,3

Niestety ale odpowiedzi w imieniu gospodarza nie należą do miłych i grzecznych.

Miejsce dobrze zlokalizowane, będące na Głównym Szlaku Beskidzkim, z dużymi tradycjami, ale niestety brakuje klimatu a to w dużej mierze zależy od gospodarzy obiektów.

 

 
 

Z przystanku autobusowego "Wisła Łabajów" - szlakiem zielonym, około 55 min
Ze stacji kolejowej "Wisła Głębce" - szlakiem niebieskim, około 1,5 godz
Ze stacji kolejowej "Wisła Dziechcinka" - szlakiem żółtym, około 2,5 godzin.

Z Czantorii - szlakiem czerwonym, około 3,5 godz.
Z przełęczy Kubalonka - szlakiem czerwonym, około 2,5 godz.
Z przystanku autobusowego "Jaworzynka Trzycatek" - szlakiem żółtym, około 4,5 godz.
Z przystanku autobusowego "Istebna Bucznik" - szlakiem zielonym, potem czerwonym, około 3 godz.

 

 

 

 

 

 

Budynek schroniska znajduje się poniżej szczytu Wielkiego Stożka (978 m n.p.m.), tuż przy grzbiecie pasma Czantorii i Stożka, stanowiącego jednocześnie granicę Polsko - Czeską. Wspomniane pasmo jest najbardziej na zachód wysuniętą częścią polskiego Beskidu Śląskiego, a jego zakończeniem jest masyw Tułu. Jest to najstarsze polskie schronisko w Beskidzie Śląskim, o którego budowie zadecydował Zarząd Oddziału PTT w Cieszynie w 1919 roku. Budowę rozpoczęto w maju 1920 r. wg projektu Stanisława Chorubskiego, który wykorzystał elementy architektoniczne zarówno miejscowe, jak i podhalańskie. Uroczyste otwarcie schroniska nastąpiło 9 lipca 1922 r. Wielokrotnie modernizowane, doczekało się gruntownego remontu w latach 60-tych i od tego czasu jego kształt i wygląd praktycznie nie uległy zmianie. Nie zmieniły się też wspaniałe widoki roztaczające się ze schroniska w kierunku wschodnim.

 

 

Ze szczytu Stożka rozciągają się niezapomniane widoki. Ponad Doliną Wisły wznosi się grzbiet Pasma Wiślańskiego z górującym w tle najwyższym w Polsce masywem Beskidu Śląskiego - Skrzycznem (1257 m n.p.m.), nieco na południe widoczne są masywy Baraniej Góry, a przy dobrej pogodzie doskonale widoczne jest pasmo Tatr, od ich zachodniej części aż po Tatry Bielskie. Wschody słońca na Tatrami dają niezapomniane przeżycia tym, którzy je obserwują. Także położenie schroniska ma wiele zalet; dogodne dojścia z Doliny Wisły, czy też grzbietem nad Czantorii lub Przełęczy Kubalonka, jak również od strony Czech powoduje, że odwiedza je mnóstwo turystów zarówno latem, jak i zimą. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykaz schronisk górskich w Polsce

 

SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com