Schronisko PTTK Na Szczelincu

Schronisko PTTK Na Szczelincu

Górskie schronisko w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych, w województwie dolnośląskim.

  Położone jest na wysokości 905 m n.p.m. w północno-zachodniej części platformy Szczelińca Wielkiego. Mieści się w budynku wybudowanym w 1846 r. w stylu tyrolskim. Od jesieni roku 2006 schronisko ponownie zapewnia nocleg turystom. Przed schroniskiem znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się rozległa panorama na okolicę i okoliczne góry.

 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu 11

 

Jedno z dwóch w Polsce (drugie to Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach) obiektów, do którego w żaden sposób nie można dojechać samochodem. Nie prowadzi tu żadna droga, po której mógłby się poruszać jakikolwiek pojazd. W odremontowanej część jest 40 miejscami noclegowymi o standardzie turystycznym - to znaczy sale są wieloosobowe a łóżka piętrowe. Również odremontowane łazienki znajdują się na parterze i piętrze. Do dyspozycji ciepła i zimna woda przez całą dobę .
 
 
 
Schronisko PTTK Na Szczelińcu 18
 
 

Schronisko dysponuje 36 miejscami noclegowymi w standardzie turystycznym – są to pokoje wieloosobowe bez łazienek. W pokojach 6-, 8- i 10-osobowych są łóżka piętrowe, natomiast w 2- i 4-osobowych – łóżka pojedyncze. Wspólne łazienki znajdują się na parterze i piętrze. Obiekt stara się zapewnić ciepłą wodę przez całą dobę, ale trzeba się liczyć z tym, że w wyniku awarii może być tylko zimna woda lub nie będzie jej wcale – wówczas zapewniona jest woda użytkowa z baniaczków.

 
Oczywiście funkcjonuje tzw. gleba - czyli nocleg na własnej karimacie, na wolnym kawałku podłogi, w razie braku wolnych miejsc w pokojach.
 
 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu 9

 
Karłów 9
57-350 Kudowa Zdrój
rezerwacja poprzez formularz lub mailowo
http://naszczelincu.pl/

Schronisko PTTK Na Szczelińcu 17

 

Jedynym sposobem dotarcia jest wybranie się piechotą. Drogi dojścia są dwie:
 
1. Droga z Karłowa, najbardziej znana, historyczna, która wiedzie po 665 schodach (tyle w każdym razie wybudowano w 1804 roku). Droga jest wyporęczowana, prowadzi najpierw na przełęcz pomiędzy Małym a Wielkim Szczelińcem, następnie na szczyt i tarasy widokowe. Taki spacer nie powinien zająć więcej niż 30 - 40 minut, oczywiście jeśli na trasie dojściowej nie stworzą się kolejki
UWAGA: Zimą schodów nikt nie odśnieża, trzeba iść uważnie i trzymać się poręczy, ale widoki z góry rekompensują wszelkie niedogodności dojścia
Korzystając z tej drogi dojściowej samochód trzeba zostawić na jednym z parkingów płatnych w Karłowie.
 
2. Droga od strony Pasterki, żółtym szlakiem. Droga jest krótsza, i na odcinku od drogi do przełęczy - "dzika" - bez żadnych sztucznych ułatwień - barierek, schodków, poręczy - prawdziwy górski szlak. Na przełęczy łączy się z drogą opisaną powyżej - dalej do góry prowadzi już schodami
Korzystając z tej drogi samochód można zostawić na malutkim (dosłownie na 10 samochodów), ale za to bezpłatnym parkingu, znajdującym się obok wejścia na żółty szlak.
Wszystkie towary transportowane są za pomocą specjalnej windy towarowej, która nie jest przystosowana do przewożenia ludzi.
 
 
 
Schronisko PTTK Na Szczelińcu 3
 
 
 
Polecam ten magiczny region Dolnego Śląska
 

Błędne Skały, Skalne Grzyby, Wodospady Pośny, Wambierzyce czy Kaplica Czaszek w Czermnej.
Każdy kto zna te miejsca, zna także Szczeliniec Wielki, górę wyjątkową, na której krawędzi stoi równie wyjątkowe schronisko.

Schronisko na Szczelińcu oferuje rozległą panoramę, jedną z najpiękniejszych w Sudetach.
Stąd można podziwiać Śnieżkę za którą chowa się słońce. Legendarne wschody i zachody słońca oglądane z tarasów widokowych, przy akompaniamencie gitar, poruszą każdego.

W miejscu istniejącego do dziś schroniska przez 30 lat stała altanka.
W roku 1845 na platformie szczytowej wybudowano schronisko w stylu tyrolskim.
Schronisko „Na Szczelińcu” znane także jako „Szwajcarka”.
Jest to jedno z najstarszych schronisk w Sudetach i jedyne, które zostało wybudowane od razu z przeznaczeniem na obsługę turystów. Wszystkie inne schroniska w polskich Sudetach ewoluowały z bud pasterskich.
Po wojnie schronisko przejęło Polskie Towarzystwo Turystyczne, a kilka lat później obiekt przejęło PTTK.
Schronisko po kapitalnym remoncie w 2006 r służy turystom noclegami i bufetem.
Jest to jedyne schronisko w całych Sudetach, które nie posiada drogi dojazdowej.
Pierwotnie całe zaopatrzenie transportowano tu na plecach lub wykorzystując juczne zwierzęta jak np. osiołki a od lat siedemdziesiątych funkcjonuje wyciąg towarowy.
Turyści aby dostać się na górę, podchodzą od strony Karłowa i muszą pokonać ponad 600 stopni wybudowanych schodów, ułatwiających wędrówkę.

Na początku XIXw przybył na Szczeliniec dla podziwiania wschodu słońca John Quincy Adams późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych.
Był tu także Johann Wolfgang von Goethe, czy wielu innych znanych postaci.

Będąc w Górach Stołowych warto zdobyć Szczeliniec Wielki, by z kubkiem herbaty podziwiać legendarny zachód słońca....

Albin Marciniak

 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu 6

 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu 8

 

a w dole Pasterka...

 

 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu 10

 

Schronisko pod gwiaździstym niebem bo ... milion gwiazd nad głową...

 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu 12

 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu 13

 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu 14

 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu 15

 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu 16

 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu 22

 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu 23

 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu 24

 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu 25

 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu 2

 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu 4

 

 Schronisko PTTK "Na Szczelińcu"

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com