Schronisko PTTK Pasterka

Schronisko PTTK Pasterka

 Schronisko PTTK "Pasterka"

  Schronisko PTTK w miejscowości Pasterka, w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych, w województwie dolnośląskim. Schronisko położone jest na wysokości 700 m n.p.m., na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, w północno-zachodniej części Gór Stołowych u stóp Szczelińca Wielkiego (919 m n.p.m.). W odremontowanej część jest 47 miejsc noclegowych o standardzie turystycznym - to znaczy sale są wieloosobowe a łóżka piętrowe. Również odremontowane łazienki znajdują się na piętrze. Do dyspozycji ciepła i zimna woda przez całą dobę.
 
 

Schronisko PTTK Pasterka
Pasterka 18
57-350 Kudowa-Zdrój

 


szlak zielony -  z Kudowy-Zdroju do Karłowa

Pasterka

Góry Stołowe to magiczny rejon do którego warto wracać, dlatego polecam wizytę w małej miejscowości leżącej w cieniu Szczelińca.
Kultowe miejsce na Końcu Świata to Schronisko Pasterka powstało w latach 60. XX w. w budynku dawnej strażnicy WOP. a sam budynek zbudowano kilkadziesiąt lat wcześniej. Jedno z niewielu miejsc w górach, gdzie nawet w środku zimy można zażyć kąpieli w tradycyjnej bali, by z wielkiej beczki wyskoczyć prosto do śniegu. Wiata i miejsce na ognisko pozwalają stworzyć klimat dla lubiących gitarę i śpiew. Takie spotkania i koncerty, organizowane są także w sali na poddaszu schroniska. To tutaj od niedawna oglądać można największą ruchomą SZOPKĘ Z KLOCKÓW Lego, zbudowaną przez gospodarzy obiektu i ich dzieci. Od kilku lat w połowie lutego schronisko współorganizuje także Biwak Zimowy. Jest to dobra okazja by przeżyć namiastkę tego co obecnie mają nasi himalaiści na Narodowej Zimowej Wyprawie pod szczytem K2 . Nocleg w namiocie zakopanym w śniegu czy szkolenia lawinowe połączone ze spotkaniami z wielkimi himalaistami. Schronisko jest idealną bazą wypadową na Szczeliniec, Błędne Skały czy na stronę słowacką.

 

 

Schronisko od wielu lat znajduje się na szczycie listy rankingu schronisk górskich, a jest to zasługą pasjonatów prowadzących ten obiekt. Jeden z nich to Piotr Hercog, zwycięzca wielu ultramaratonów na całym świecie i organizator biegów górskich w Górach Stołowych. Drugi natomiast to doskonale znany górołazom Maciej Sokołowski, dyrektor Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdrój. 

Albin Marciniak

 

Schronisko PTTK Pasterka

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com