Schronisko Nad Łomniczką

 Schronisko PTTK "Nad Łomniczką"

edit:

Od 17.09.2019 schronisko zostało definitywnie zamknięte. Komornik wspierany przez Policję i strażników Karkonoskiego Parku Narodowego, przejął obiekt. Schronisko dzierżawione i prowadzone od lat 80-tych przez Danutę Partykę, zostało doprowadzone do skrajnej ruiny. Od trzech lat czyli od czasu wygaśniecia umowy w 2016 prowadzone było nielegalnie, bez przedłużonej umowy z PTTK prawowitym właścicielem obiektu. Ponad 100-letni budynek został już wcześniej zamknięty przez sanepid. Dzierżawcy posunęli się także do absurdu, budując nielegalnie barak, na działce tuż obok schroniska, twierdząc że to im się należy przez zasiedzenie... a jest to teren Parku Narodowego... PTTK chce odbudować schronisko, jednak nie wiadomo kiedy to może nastąpić.Górskie schronisko turystyczne w Karkonoszach położone na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego w województwie dolnośląskim. Schronisko ”Nad Łomniczką” leży na wysokości 1002 m n.p.m. w dolnej części Kotła Łomniczki nad brzegiem potoku Łomniczka płynącego u podnóża Śnieżki. Obok przebiega główny szlak turystyczny na Śnieżkę oraz do symbolicznego Cmentarza Ofiar Gór.

Z początkiem XIX wieku powstał w dolinie Łomniczki „Szałas Myśliwych”, który ok. 1890 roku został zagospodarowany na schronisko. Prawdopodobnie już wtedy dawny szałas zastąpiono obecnym budynkiem. W tym samym czasie zbudowana została ścieżka wiodąca wschodnim stokiem Kopy na przełęcz pod Śnieżką.

Doliną Łomniczki prowadzi bardzo atrakcyjne turystycznie i krajoznawczo zejście. Po prawej stronie widać strome stoki Śnieżki i Czarnego Grzbietu. Po lewej granitowe zerwy skalne Kopy (1375 m n.p.m.), wśród których połyskują kaskady Wodospadu Łomniczki. Występują tutaj okazy karłowatej brzozy oraz jarzębiny górskiej.

Obiekt oferuje wyżywienie, nie posiada miejsc noclegowych.

Określany przez właściciela - Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - jako górskie schronisko turystyczne. Nie prowadzi jednak noclegów, czyli nie spełnia wymagań przewidzianych dla schronisk, zawartych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie.

 

http://www.gdzie-wyjechac.pl/gfx/content/noclegi/33/schrnadlomniczkaz12d.jpg

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com