Schronisko PTTK "Samotnia im. Waldemara Siemaszki w Karkonoszach

Schronisko PTTK "Samotnia im. Waldemara Siemaszki w Karkonoszach

Samotnia – Schronisko PTTK im. Waldemara Siemaszki nad Małym Stawem, w Kotle Małego Stawu w Karkonoszach.

Dla odwiedzających Karpacz, wizyta w schronisku Samotnia to wręcz obowiązek, niczym dla odwiedzających Kraków jest wizyta na Wawelu.

 

 

Pierwsza budowla nad Małym Stawem stanęła zapewne jeszcze przed 1670 rokiem, gdy w całych Karkonoszach było ponad 2,5 tysiąca bud pasterskich.

w 1891 roku Henryk Richter z Miłkowa, w miejscu obecnego schroniska rozbudowuje istniejący wówczas obiekt i urządza dwie sale noclegowe na poddaszu.Z tego okresu pochodzi symbol Samotni - wieżyczka i odlany w Jeleniej Górze dzwon-sygnaturka. Wówczas budynek zmienił swoją funkcję z hodowlanej na usługową.
Ostatnia rozbudowa schroniska nad Małym Stawem miała miejsce w 1934 roku, kiedy to dobudowano północne skrzydło. Wtedy też cała bryła budynku przybrała dzisiejszy kształt.
w 1966r kierownikiem Samotni został Waldemar Siemaszko, stając się dobrym duchem i prawdziwą legendą tego miejsca, sprawiając, że stało się ono jednym z najczęściej nagradzanych obiektów turystycznych w kraju.
w 1975 roku powstał pomysł przekształcenia schroniska w muzeum górskie, ale służy ono uparcie turystom do dziś.

 

 

W schronisku odbywa się szereg imprez cyklicznych:
W styczniu Górska Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W marcu Memoriał Waldemara Siemaszki - zawody skiturowe, należące do Pucharu Polski. W kwietniu Puchar Samotni - zawody w narciarstwie alpejskim i snowboardzie - rozgrywane w Żlebie Slalomowym nad Samotnią.
We wrześniu Lawina - Międzynarodowy Marszozbieg ze Śnieżki do Samotni w którym udział biorą najwięksi polscy himalaiści. spotkać tu można Piotra Pustelnika, Aleksandra Lwowa czy Annę Czerwińską, której narty wiszą w przedsionku schroniska.

Samotnia to nie tylko schronisko. Samotnia to legenda ...

 

 

Ale...

Niestety nadciągają duże zmiany. Po dużych problemach o jakich rozpisywały się wszystkie media w 2023 roku, a dotyczących zakończenia umowy dzierżawy przez rodzinę Siemaszków, na jakiś czas temat ucichł (umowa została warunkowo przedłużona na kolejne miesiące). Ten czas jednak nie trwał długo i pojawiły się nowe informacje. PTTK ogłosiło kolejny przetarg a wyniki zostaną ogłoszone 29 lutego 2024r.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, po poprzednim przetargu i ogromnym zamieszaniu z nim związanym, na obecny przetarg prawdopodobnie wpłynęły dwie oferty. Czy zatem mając na przykładzie ofertę gospodarzy którzy w 2019 r wygrali przetarg na prowadzenie Murowańca w Tatrach (określenie schronisko do tego obiektu już absolutnie nie pasuje) oferując wręcz astronomiczną kwotę 1,290,000 zł czynszu rocznie, może i w tym przypadku być podobnie?. Ostatnio gospodarzy zmieniła Prehyba, wcześniej Murowaniec a za chwile Kondratowa- a jak będzie z Samotnią? To daje podstawy przypuszczać, że i na Samotnię czynsz zostanie znacząco "podbity".

 

 

Jak wiadomo, nowi gospodarze wprowadzili sporo zmian, nastawiając obiekt na zwiększone możliwości gastronomiczne oraz wprowadzając noclegi klasy premium, uruchamiając apartament rodzinny o jakim pisaliśmy: https://klubpodroznikow.com/relacje/180-schroniska/2463-schronisko-murowaniec 

Czy zatem idąc tym tropem, można spodziewać się zmian także w Samotni? Zapewne tak, biorąc pod uwagę zmiany i rozbudowa jaka odbywa się w Tatrach na Hali Kondratowej o jakim także pisaliśmy a przeczytać można w tym materiale: Przebudowa i rozbudowa Schroniska na Hali Kondratowej. Jak można zauważyć, tam także obiekt zmienia się znacząco i nastawiając obiekt na zwiększone możliwości gastronomiczne. W tym celu zostało dobudowane duże zaplecze, a część noclegowa zapewne także zostanie przerobiona tak, by wprowadzić klasę premium, podobnie jak w Murowańcu. Czyżby potwierdzały się plotki, a o czym głośno od lat opowiadał Rafał Sonik, jakoby miał chęć przejąć obiekt, by mieć bazę na spotkania kolegów biznesmenów? Ta wersja pojawiła się już podczas akcji Czyste Tatry 2012 które to Klub Podróżników Śródziemie przygotował i poprowadził, dając początek tego, co obecnie w wielu wywiadach sobie przypisuje właśnie Rafał Sonik.

Jeżeli zatem potwierdzą się te informacje i przypuszczenia, Samotnia podzieli losy Murowańca i innych obiektów z grupy PTTK, które z klimatycznych schronisk stały się maszynkami do zarabiania.Czy tak się stanie? 

Kasa Misiu, kasa...

 

 

 

Schronisko Samotnia 18

 

50 miejsc noclegowych.
7 pokoje 2-osobowe,
3 pokoje 3-osobowe,
1 pokój 4-osobowy
1 pokój 5-osobowy,
1 pokój 6-osobowy,
1 pokój 7-osobowy,
1 pokój 10-osobowy

 

Schronisko Samotnia 23


Schronisko PTTK
"SAMOTNIA"
nad Małym Stawem
im. Waldemara Siemaszki
58-550 Karpacz 3
tel.(075) 7619376
http://www.samotnia.com.pl

Do schroniska można dojść niebieskim szlakiem od Świątyni Wang (około 1 godz.) lub zejść od strony Strzechy Akademickiej (około 10 min).

 

Schronisko Samotnia 21

 

 

Schronisko Samotnia 19

 

Schronisko Samotnia 22

 

Schronisko Samotnia 1

 

Schronisko Samotnia 2

 

Schronisko Samotnia 3

 

Schronisko Samotnia 4

 

Schronisko Samotnia 5

 

Schronisko Samotnia 6

 

Schronisko Samotnia 7

 

Schronisko Samotnia 8

 

Schronisko Samotnia 9

 

Schronisko Samotnia 10

 

Schronisko Samotnia 11

 

Schronisko Samotnia 12

 

Schronisko Samotnia 13

 

Schronisko Samotnia 14

 

Schronisko Samotnia 15

 

Schronisko Samotnia 16

 

Schronisko Samotnia 17

 

opracowanie & foto

Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin

 

Wykaz schronisk górskich w Polsce

 

SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com