Schronisko PTTK Samotnia im. Waldemara Siemaszki w Karkonoszach

Schronisko PTTK Samotnia im. Waldemara Siemaszki w Karkonoszach

Samotnia – Schronisko PTTK im. Waldemara Siemaszki

nad Małym Stawem, w Kotle Małego Stawu w Karkonoszach.

  Dla odwiedzających Karpacz, wizyta w schronisku Samotnia to wręcz obowiązek, niczym dla odwiedzających Kraków jest wizyta na Wawelu. Pierwsza budowla nad Małym Stawem stanęła zapewne jeszcze przed 1670 rokiem, gdy w całych Karkonoszach było ponad 2,5 tysiąca bud pasterskich. w 1975 roku powstał pomysł przekształcenia schroniska w muzeum górskie, ale służy ono uparcie turystom do dziś. W maju 2024r nastąpiła zmiana gospodarzy obiektu.

 

 

w 1891 roku Henryk Richter z Miłkowa, w miejscu obecnego schroniska rozbudowuje istniejący wówczas obiekt i urządza dwie sale noclegowe na poddaszu.Z tego okresu pochodzi symbol Samotni - wieżyczka i odlany w Jeleniej Górze dzwon-sygnaturka. Wówczas budynek zmienił swoją funkcję z hodowlanej na usługową.
Ostatnia rozbudowa schroniska nad Małym Stawem miała miejsce w 1934 roku, kiedy to dobudowano północne skrzydło. Wtedy też cała bryła budynku przybrała dzisiejszy kształt.
w 1966r kierownikiem Samotni został Waldemar Siemaszko, stając się dobrym duchem i prawdziwą legendą tego miejsca, sprawiając, że stało się ono jednym z najczęściej nagradzanych obiektów turystycznych w kraju.

 

 

W schronisku odbywało się szereg imprez cyklicznych:
W styczniu Górska Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W marcu Memoriał Waldemara Siemaszki - zawody skiturowe, należące do Pucharu Polski. W kwietniu Puchar Samotni - zawody w narciarstwie alpejskim i snowboardzie - rozgrywane w Żlebie Slalomowym nad Samotnią.
We wrześniu Lawina - Międzynarodowy Marszozbieg ze Śnieżki do Samotni w którym udział biorą najwięksi polscy himalaiści. spotkać tu można Piotra Pustelnika, Aleksandra Lwowa czy Annę Czerwińską, której narty wiszą w przedsionku schroniska.

 

Dojście z Karpacza żółtym i niebieskim szlakiem ok. 1 h 30 min. Doskonałe warunki do uprawiania górskiej turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. W schronisku znajduje się Szkoła Górska. Obiekt oferuje możliwość całodziennego wyżywienia, organizacji imprez okolicznościowych oraz noclegi w pokojach 2, 3, 4 i wieloosobowych w standardzie turystycznym.

 

 

Schronisko powstało przez rozbudowę i przebudowę starej budy pasterskiej, wspominanej już w 1670 roku. Dzisiejszy budynek powstał w końcu XIX w. i był kilkakrotnie remontowany. Obecny wizerunek „Samotnia” zawdzięcza drewnianej elewacji, którą otrzymała w roku 1980. Charakterystyczna jest wieżyczka, na której znajduje się sygnaturka, ogłaszająca alarm w górach. Stylowo urządzone wnętrze stwarza swoisty, niezapomniany urok zwłaszcza w zimowe wieczory. Malownicze położenie i niebanalna architektura schroniska stanowią wdzięczny temat malarski i fotograficzny.

 

Schronisko Samotnia 18

Do schroniska można dojść niebieskim szlakiem od Świątyni Wang (około 1 godz.) lub zejść od strony Strzechy Akademickiej (około 10 min).

 

Schronisko Samotnia 23


Schronisko PTTK  "SAMOTNIA"
im. Waldemara Siemaszki
58-550 Karpacz 3

 

Schronisko Samotnia 21

 

 

Schronisko Samotnia 19

 

Schronisko Samotnia 22

 

Zdjęcia archiwalne - 2022r

 

Schronisko Samotnia 1

 

Schronisko Samotnia 2

 

Schronisko Samotnia 3

 

Schronisko Samotnia 4

 

Schronisko Samotnia 5

 

Schronisko Samotnia 8

 

Schronisko Samotnia 9

 

Schronisko Samotnia 10

 

Schronisko Samotnia 11

 

Schronisko Samotnia 12

 

Schronisko Samotnia 14

 

Schronisko Samotnia 15

 

Schronisko Samotnia 16

 

 

 

opracowanie & foto

Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin

 

Wykaz schronisk górskich w Polsce

 

SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com