Schronisko na Stogu Izerskim

Schronisko na Stogu Izerskim

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

 

   Schronisko znajduje się na wysokości 1060 m n.p.m., ok. 50 metrów poniżej szczytu Stogu Izerskiego. Budynek, powstały w 1924 z inicjatywy rodziny Schaffgotschów, Riesengebirgsverein oraz Josefa Siebielta jako Heufuderbaude jest atrakcyjny architektonicznie. Rozciąga się stąd widok na na Świeradów-Zdrój i Pogórze Izerskie (na północy) oraz polską część Gór Izerskich i Karkonosze (na wschodzie). Po II wojnie światowej schronisko nosiło przez jakiś czas imię Jana Kasprowicza. Schronisko (ale sam szczyt już nie) leży na Głównym Szlaku Sudeckim.
W pobliżu schroniska – dawne polsko-czeskie turystyczne przejście graniczne Stóg Izerski-Smrek oraz nowa wieża widokowa po czeskiej stronie.
Obiekt oferuje znakomite wyżywienie, organizację imprez okolicznościowych i wspaniałą atmosferę tworzoną przez obsługę w sali kominkowej. Dysponuje noclegami w pokojach 1, 2, 3 i wieloosobowych w standardzie turystycznym, a dla wymagających gości przygotowano dwa apartamenty z pełnymi węzłami sanitarnymi.

 

 

http://schroniskonastoguizerskim.pl/wp-content/uploads/2018/07/Schronisko-na-Stogu-Izerskim-20.jpg

foto: schronisko

 

 

Schronisko PTTK „Na Stogu Izerskim ”
Świeradów Zdrój 59-980
(+48) 601 974 896
(+48) 667 995 462
 

szlaki prowadzące do schroniska:

żółty - do Hali Izerskiej przez Suchacz
zielony -  do Czerniawy-Zdrój przez Smrek (kierunek południowy), do Świeradowa-Zdrój (kierunek północny)
czerwony -  ze Świeradowa-Zdrój na Halę Szrenicką, Główny Szlak Sudecki

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com