Schronisko Chatka Gorzystow

Schronisko Turystyczne "Chatka Górzystów" Hala Izerska

  Schronisko Turystyczne "Chatka Górzystów" położone jest na Hali Izerskiej w Górach Izerskich niedaleko Świeradowa-Zdrój i jest jest nieocenioną oazą na świerkowym pustkowiu
Na hali tej istniała kiedyś wieś Groß-Iser, a budynek schroniska i stojąca obok niego drewutnia są jej jedyną pozostałością, mieściła się w nim szkoła. Osada została całkowicie zniszczona w latach powojennych.

Budynek schroniska powstał około 1938, jako druga szkoła w tej miejscowości. Posiadał główną klasę z pokojem na bibliotekę, pomieszczenie dla prac ręcznych dla chłopców i kuchnię dla dziewcząt. Na piętrze mieszkał nauczyciel wraz z rodziną a w dzisiejszej jadalni mieściła się stajnia. Obok szkoły stała też dzwonnica.
W 1945 szkoła posiadała kompletną instalację wodociągową i kanalizacyjną oraz oświetlenie we wszystkich pokojach. Po wojnie szkołę zdewastowano i ogołocono z większości sprzętów i wielu elementów konstrukcyjnych. Budynek szkoły na schronisko zaadaptowali studenci z Zielonej Góry w połowie lat 80. XX wieku.

Jak reklamują Chatkę sami gospodarze: nie ma tutaj wygód i z pewnością nie spodoba się to miejsce osobom lubiącym luksusy. Prąd pojawia się od wielkiego święta lub wcale (co dużo osób traktuje jako plus), jako oświetlenie służą świeczki lub latarki, a w piecach trzeba palić samemu. Ceny noclegów są niskie, a atmosfera jaka tutaj panuje wynagradza wszystkie niewygody.
Jest też kominek i miejsce na ognisko , przy którym można posiedzieć z gitarą i przyjaciółmi których łatwo tu poznamy.
Jest też strumyk do mycia, kuchnia turystyczna jeśli ktoś lubi gotować, no i oczywiście słynne naleśniki do zjedzenia.


Góry Izerskie Chatka Górzystów 1

"Chatka Górzystów"  Wiesława & Sławomir Polańscy
Hala Izerska 1,    59-850 Świeradów Zdrój Skr. poczt. 31,
tel. (+48)75 75 325 33 kom. (+48) 607 426 998
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://www.izera.pl/chatka.html

 − czerwony, prowadzący z Chatki Górzystów do Jakuszyc przez Schronisko Turystyczne "Orle"
 − niebieski ze Świeradowa-Zdroju i dalej do Szklarskiej Poręby
  − żółty z Przełęczy Łącznik i dalej do Rozdroża Izerskiego
Trasy rowerowe:
Nr 9 − Trasa Towarzystwa Izerskiego (Konna Ścieżka)
Nr 10 − Trasa Interferii
Nr 13 − Izerska Pętla

 

Góry Izerskie Chatka Górzystów 2

 

Góry Izerskie Chatka Górzystów 3

 

Góry Izerskie Chatka Górzystów 4

 

Góry Izerskie Chatka Górzystów 5

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com