Chatka na Rogaczu - schronisko w Beskidzie Małym
Chatka na Rogaczu położona jest na wysokości 685 m.n.p.m której historia sięga lat 60 minionego stulecia. Pierwsi goście pojawili się w chałupie w latach 60 minionego stulecia, kiedy to AKT Gronie zaopiekowało się opuszczonym góralskim domem, który z czasem został wydzierżawiony. Remont trwał blisko 2 lata. Przez kolejne lata Chatka chociaż była zaopiekowana przez różne ugrupowania i stowarzyszenia, zawsze służyła schronieniem i noclegiem. Zanim Chatka na Rogaczu stała się własnością prywatnych współwłaścicieli, opiekowało się nią "Stowarzyszenie Miłośników Studenckiego Schroniska Turystycznego na Rogaczu", w latach '80 rozpoczęła się do dzisiaj kultywowana muzyczna tradycja.
Festiwale poezji śpiewanej i piosenki turystycznej zagościły w murach Chatki na Rogaczu - wtedy zwanej Schroniskiem Studenckim Rogacz.
Czasy chatek niestety zaczynały przemijać, turystyka górska - nie widzieć dlaczego - zaczęła tracić na atrakcyjności, poezja śpiewana i piosenka turystyczna stały się jeszcze bardziej niszowym nurtem. Przez kolejne lata Chatka na Rogaczu rozwijała się jako prywatna chałupa - nadal otwarta dla turystów. Jednak wiele lat później muzyka wróciła na swoje miejsce, a goście zaczęli częściej odwiedzać Chatkę na Rogaczu. Miejsce stało się bazą odpoczynku dla turystów, pojawiły się znow muzyczne imprezy - historia zaczęła zataczać koło. W roku 2021 udziały w Chatce odkupiła spółka SST Rogacz - stworzona w dużej mierze przez dawnych członków "Stowarzyszenie Miłośników Studenckiego Schroniska Turystycznego na Rogaczu". SST Rogacz chce nadal prowadzić miejsce nie zapominając o misji.
W 2021 roku osoby, które przez ostatnie 30 lat miały swój wkład we współtworzenie tego miejsca, w budowanie jego historii i w pierwsze muzyczne spotkania z Bellonem i Wolną Grupą Bukowiną czy SDM w latach ‘80, osoby związane emocjonalnie i dosłownie z tym miejscem na Ziemi, rozpoczęły nowy wątek chatkowej opowieści - pod nowym brandem: „SST Rogacz”.
foto arch. schroniska
SST Rogacz Sp. z o.o.
tel.: +48 506 684 023
Jak się dostać na Rogacz:
- ze stacji w Wilkowicach żółtym szlakiem Chatkowym
- z Mikuszowic spod Stalownika ul. Żywiecka szlak czerwony
- z Wilkowic opodal restauracji pod Kuźnią szlak czarny
- z Wilkowic szlak zielony, przez ul. Wyzwolenia - Kościelną - Na Wilkówką, Turystyczną i zielony szlak wzdłuż ul. Harcerskiej w kierunku Magurki aż zobaczysz znak Chatkowy - wchodzisz na szlak leśny.
- samochodem z Wilkowic ul. Wyzwolenia, aż do sklepu Żabka, parking za tamą ul.Harcerska i asfaltem już na nogach w kierunku Magurki aż zobaczysz znak Chatkowy - wchodzisz na szlak leśny
Przykładowe szlaki turystyczne:
- Stalownik, Bielsko-Biała – skrzyżowanie szlaków (szlak żółty) – Rogacz – powrót tak samo
- Wilkowice - Chatka na Rogaczu - Magurka - przełęcz Przegibek - Straconka Leśniczówka
- Wilkowice - Chatka na Rogaczu - Magurka - Smocza Jama - Czupel - Czernichów - Międzybrodzie Żywieckie - Zbiornik Wodny elektrowni - Kiczera