Kontynuując plan odwiedzenia wszystkich stolic europejskich, tym razem wyruszyliśmy do Berlina.
Ruszamy samochodem kilkanaście minut po godz. 7 rano...
Stolica i największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób.
Piątkowy wschód słońca na autostradzie A4
Droga prowadząca z Krakowa do samego Berlina jest prosta i całkiem wygodna. Opłata jest na odcinku autostrady A4 Cała droga zajmuje ok. 6 godzin jazdy z 2 postojami na dotankowanie i coś na ząb. Warto zatankować przed przekroczeniem granicy bo na terenie Niemiec paliwo w granicach 7 pln
Po godz. 13.00 docieramy do naszego hostelu gdzie wcześniej zarezerwowaliśmy noclegi. Mimo że nie jest to w samym centrum to jednak hostel okazał się dobrym punktem wypadowym. Na tej samej ulicy jest coś w rodzaju bazaru gdzie można zrobić zakupy i coś zjeść.
Chodząc w stronę centrum, mijamy Kolumnę Zwycięstwa
Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa) – pruska kolumna znajdująca się w parku Tiergarten w Berlinie zaprojektowana przez Heinricha Stracka po 1864 roku w celu upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią w wojnie duńskiej z 1864 (zagarnięcie Szlezwiku-Holsztyna) i odsłonięta 2 października 1873 upamiętniając także zwycięstwa w wojnie z Austrią i w wojnie z Francją. Na szczycie kolumny wzniesiono brązową figurę Nike (Wiktorii) o wysokości 8,3 metrów i wadze 35 ton, zaprojektowanej przez Friedricha Drake. Łączna wysokość kolumny wraz ze statuą wynosi 66,89 m. Wewnątrz kolumny znajdują się schody (285 stopni) prowadzące na położoną na wysokości 50,66 m platformę widokową.
Początkowo pomnik znajdował się obok Reichstagu. W 1939 z polecenia Adolfa Hitlera został przeniesiony w obecne miejsce.
W dniu 2 maja 1945 r. ok. godz. 6 rano, podczas rajdu przez park Tiergarten dokonanego przez 2. batalion, część 1. batalionu 3 pułku piechoty i batalion czołgów 66 Brygady Pancernej, żołnierze z polskiej 1 dywizji kościuszkowskiej z 7 baterii 3 dywizjonu 1 pułku artylerii lekkiej, zatknęli na środku trzeciej kondygnacji kolumny biało-czerwony sztandar. Drugą flagę na balustradzie drugiej kondygnacji, na polecenie por. Piotra Potapskiego, powiesili żołnierze z 8 baterii 3 dywizjonu. Trzecią flagę powiesiło pięciu polskich żołnierzy z 1 Dywizji Piechoty (byli to ppor Mikołaj Troicki, plut. Kazimierz Otap, kpr. Antoni Jabłoński oraz kanonierzy Aleksander Kasprowicz i Eugeniusz Mierzejewski).
Otaczający kolumnę plac był rdzeniem Love Parade, wielkiej imprezy muzyki elektronicznej organizowanej w Berlinie od 1989. Pod kolumną były rozlokowane stanowiska didżejów, reprezentujących różne odmiany trance, house, techno, schranz, minimal itp. Plac przed kolumną był jednocześnie celem marszów miłośników tych gatunków muzyki. Od 2007 r. impreza odbywa się w miastach Zagłębia Ruhry.
Na platformie widokowej można podziwiać panoramę parku Tiergarten i całego Berlina.
Mijamy także park z wieloma pomnikami i rzeźbami. Tiergarten
Ostatnia prosta to aleja wzdłuż parku ciagnąca się na długości 1800 m. Straße des 17. Juni, (pol. ulica 17 Czerwca), wcześniej Charlottenburger Chausse - jest jedną z głównych alei stolicy.
Brama Brandenburska jest już przed nami
Mijamy jeszcze Pomnik Żołnierzy Radzieckich
Widok od strony rzeki:
Zanim zaczniemy zwiedzanie-od Bramy Brandenburskiej i dalej- Aleją lipową, wcześniej skręcamy w lewo w stronę Reichstagu- obecnej siedziby niemieckiego parlamentu
Bundestag (pełna nazwa Deutscher Bundestag) – druga obok Bundesratu (Rady Federalnej) izba parlamentu Niemiec. Pierwsza kadencja Bundestagu rozpoczęła się 7 września 1949 roku. Od 1999 siedzibą jest budynek Reichstagu (Reichstagsgebäude) w Berlinie. Ustawowa liczba posłów wynosi obecnie 598 osób (od 2002 roku), ale liczba ta może się zwiększać o tzw. mandaty nadliczbowe (dodatkowe, nadwyżkowe), o czym niżej. Liczba posłów obecnej, XVII kadencji wynosi 622. Skład Bundestagu jest ustalany według ordynacji mieszanej co cztery lata na podstawie powszechnych, równych, bezpośrednich, wolnych wyborów, w głosowaniu tajnym (nazywanych w języku niemieckim Bundestagswahl).
Niestety nie udało nam się zwiedzić budynku owianego legendą, bo należy minimum 3 dni wcześniej zarejestrować się internetowo
Ruszamy w stronę nie mniej słynnej Bramy Brandenburskiej, a znanej choćby z 'Czterech Pancernych'
.
Po drugiej stronie bramy niczym na odpuście, jest wszystko ...
Rosyjscy "artyści"
Czas na małe co nie co, a jak widać, nie ma problemu by na środku ulicy coś zjeść i napić się piwa.
Bebelplatz. Niestety centrum Berlina obecnie jest bardzo rozkopane i połowa zabytków jest zastawiona rusztowaniami
Niemieckie Muzeum Historyczne
Główne atrakcje już tuż tuż...
Główne atrakcje już tuż tuż...
Jeszcze przed przejściem przez most na Sprewie, wyłania się monumentalna Katedra berlińska- symbol dynastii Hohenzollernów i zarazem miejsce spoczynku 90 jej przedstawicieli.
Po przejściu przez most nastąpiła kulminacja i uczta dla oczu.
Po przejściu przez most nastąpiła kulminacja i uczta dla oczu.
Muzeum Pergamońskie
Bode Museum
Budynek Starej Poczty
Stara Galeria Narodowa (niem. Alte Nationalgalerie) na Wyspie Muzeów w formie świątyni rzymskiej została otwarta w 1876 i zawiera dzieła sztuki XIX wieku
Plac Gendermenmarkt
Katedra francuska
Muzycy z Piwnicy pod Baranami nie wybaczyliby mi pominięcia tego słynnego i jakże ważnego dla nich budynku.
Dom Koncertowy
Można popłynąć łodzią na Sprewie, zwiedzając z innej perspektywy...
Dom Koncertowy
Można popłynąć łodzią na Sprewie, zwiedzając z innej perspektywy...
Nadciągał zmierzch ,a my ciągle w biegu zwiedzajac jak najwięcej...
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (niem. Denkmal für die ermordeten Juden Europas lub krócej Holocaust-Mahnmal) – pomnik upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej.
Pomnik, według projektu Petera Eisenmana, został wybudowany w latach 2003–2005 w centrum Berlina (Berlin-Mitte), na powierzchni 19 tys. m². Został on odsłonięty 10 maja 2005 i od 12 maja jest dostępny dla publiczności. W pierwszym roku pomnik odwiedziło ponad 3,5 mln. osób.
Pomnik zajmuje teren ograniczony ulicami: Ebertstraße, Behrenstraße, Gertrud-Kolmar-Straße i Hannah-Arendt-Straße.
Pomnik składa się z 2711 betonowych bloków-steli (po jednym na każdą stronę Talmudu) ustawionych w równoległych szeregach z niewielkim odchyleniem od pionu. Najwyższe bloki mierzą 4,7 m wysokości. Na obrzeżu pomnika rośnie 41 drzew. Między szeregami bloków znajdują się wybrukowane kostką przejścia o szerokości 95 cm. Powierzchnie bloków zabezpieczone są powłoką umożliwiającą łatwe usunięcie graffiti.
W skład pomnika wchodzi podziemne muzeum o powierzchni 930 m², mieszczące sale wystawowe o pow. 778 m², salę odczytową o pow. 106 m² i księgarnię o pow. 46 m².
Koszt budowy został pokryty przez rząd Republiki Federalnej Niemiec. Teren pomnika o wartości 40 mln euro został przekazany nieodpłatnie przez władze Niemiec.
Zatoczyliśmy koło, a w nogach przynajmniej 20 km.
Nie skusiliśmy się na podwiezienie takim cudem,
zaczęły się nocne atrakcje Berlina
zaczęły się nocne atrakcje Berlina
i powrót do hostelu znaną już trasą ...
Po regeneracji sił i uczczeniu z pozostałymi klubowiczami zdobycia Berlina- zasłużony odpoczynek, bo dzień kolejny zapowiadał się jeszcze bardziej obfitujący w atrakcje.
Wspólne śniadanie i kawa na rozbudzenie, a plan jakoś sam się ułożył.
Ruszamy do Metra
Po regeneracji sił i uczczeniu z pozostałymi klubowiczami zdobycia Berlina- zasłużony odpoczynek, bo dzień kolejny zapowiadał się jeszcze bardziej obfitujący w atrakcje.
Wspólne śniadanie i kawa na rozbudzenie, a plan jakoś sam się ułożył.
Ruszamy do Metra
Wracamy w znane już nam miejsce, ale tym razem z nastawieniem zwiedzania od środka.
Na pierwszy ogień idzie Katedra, a z tarasu otaczajacego kopułę rozciagają sie widoki na cały Berlin.
Na pierwszy ogień idzie Katedra, a z tarasu otaczajacego kopułę rozciagają sie widoki na cały Berlin.
Czerwony Ratusz
Marienkirche- Kościół Mariacki w Berlinie
Po godzinie jesteśmy znów na dole pomiędzy Katedrą a muzeum
Po zwiedzeniu Katedry każdy z nas ma inne priorytety na ten dzień, wiec część decyduje się na dalsze zwiedzanie muzeów, a ja ruszam "w miasto"
Czerwony Ratusz
Fontanna Neptuna pod wieżą TV
W weekendy cieżko jest się dostać do ważniejszych muzeów a kolejki są gigantyczne
Bode Museum
Nowa Synagoga otoczona niczym ambasada w stanie wojny i nie ma możliwości wejścia
Czas na odpoczynek w słońcu, a że w Berlinie nie ma problemu z piwem w miejscach publicznych więc i ja decyduję się na zimnego browarka
Po odpoczynku kolejne muzeum
Niestety kolejne 20 euro eliminuje ten obiekt z penetracji dogłębnej
Mimo że z zewnatrz bardzo zachęcająco ...
Mimo że z zewnatrz bardzo zachęcająco ...
Ruszam dalej a po drodze oczywiście kolejne zabytki
Uniwersytet Humboldtów
Docieram do kolejnego ważnego rejonu zaplanowanego do zwiedzenia
Tak oto staję w słynnym miejscu Checkpoint Charlie
więc kolejny smaczny kebab znacznie inny niż te podawane np. w Krakowie
Nowoczesne centrum Berlina
Pod kopułą głównego gmachu Sony Center. Sony Center z Film-Museum i Kaiser-Saal
Kilka godzin później...
Pod kopułą głównego gmachu Sony Center. Sony Center z Film-Museum i Kaiser-Saal
Kilka godzin później...
Unter den Linden
Wieczorem ponownie jesteśmy w rejonie Katedry i podążamy w stronę wieży telewizyjnej a po drodze...
Humboldt Box
Czerwony Ratusz
Staję u podstawy 365 metrowej wieży
Trasy 2 dniowych wędrówek
Zoo nie brałem pod uwagę
Hostel warty polecenia
Hostel warty polecenia
Dzień trzeci i ostatni
Na koniec mieliśmy małą przygodę bo już dzień wcześniej przestawiliśmy zegarki. My przestawilismy ale nie Berlin !!
A doba w hostelu trwa do godz. 11.00 czasu miejscowego.
Umówilismy się na kawę o 10.00 by przed 11 opuscić hostel i tak też było. Po kawie i ustaleniu planu działania grupa rozeszła się po swoje rzeczy do pokoi i ... zonk.
Karty do zamków w drzwiach świecą na czerwono i są zablokowane. Konsternacja bo nie wiadomo o co chodzi a jest dopiero 10.30... czasu naszego a nie Niemieckiego :-)
Wszystkie karty przestały działać bo czas minął.
Po wymeldowaniu się ruszamy dalej a celem jest Zamek Charlottenburg.
Szukaliśmy tego słynnego mostu, a przy okazji dotarliśmy do największej części muru w East Side Gallery
Fragment 1,3km muru berlińskiego w East Side Gallery
Klub też tam ma swój ślad :-)
AMSTEL HOSTEL BERLIN
Amstel Hostel mieści się w zabytkowym secesyjnym budynku w centralnej dzielnicy Berlina - Tiergarten, ten cichy hostel oferuje doskonałe połączenia środkami transportu publicznego.
W holu do dyspozycji Gości jest bezpłatny, bezprzewodowy dostęp do Internetu, a za dodatkową opłatą hostel oferuje także smaczne śniadania.
Ceny: od 40 zł za noc w koedukacyjnej sali sypialnianej.
Ogólne
bar, całodobowa recepcja, prasa, pokoje dla niepalących, pokoje / udogodnienia dla niepełnosprawnych , winda, ekspresowe zameldowanie/wymeldowanie, sejf, ogrzewanie, przechowalnia bagażu, sklepy w hotelu, we wszystkich pomieszczeniach ogólnodostępnych i prywatnych obowiązuje zakaz palenia.
Inne
pokój gier, tenis stołowy, karaoke, jazda na rowerze.
Usługi
zaplecze bankietowe/konferencyjne, usługi pralni, pralnia chemiczna, wypożyczalnia rowerów, pakiety lunchowe, biuro informacji turystycznej, faks/ksero, rezerwacja/sprzedaż biletów.
Internet
Bezpłatnie! Wi-Fi jest dostępny w pomieszczeniach ogólnodostępnych i jest bezpłatny.
Parking
Parking prywatny jest dostępny w cenie 5 EUR za dzień , płatne na miejscu i konieczna jest rezerwacja