Zbliżając się do niego od strony głównego dziedzińca, natrafia się na Denkmal des Grossen Kurfürsten (statua Fryderyka Wilhelma, Wielkiego Elektora), odlaną w całości przez Andreasa Schlütera w 1700 r. Pomnik zachował się w doskonałym stanie; na czas wojny ukryto go ze względów bezpieczeństwa na dnie Tegeler See.


Tuż za pomnikiem znajduje się wejście do najstarszej części zamku, nazwanej Nering-Eosanderbau na cześć dwóch architektów (Holendra Johanna Arnolda Neringa i Szweda Johanna Eosandera von Götthego), którzy ją zaprojektowali. Aby zwiedzić parter trzeba wziąć udział w zorganizowanej wycieczce (objaśnienia tylko po niemiecku). Spośród wspaniałych sal oraz pełnych złoceń i ornamentów sypialni najbardziej przyciąga wzrok wypełniona porcelaną Porzellan-Zimmer (Porcelanowa Komnata) oraz Schlosskapelle (kaplica zamkowa, która odznacza się wyjątkowo bogatymi jak na protestanckie standardy zdobieniami; portret Matki Boskiej wznoszącej się do nieba to jednak w rzeczywistości podobizna Zofii Karoliny.
Na górnym piętrze znajdują się pomieszczenia zajmowane niegdyś przez króla Fryderyka Wilhelma IV. O ich atrakcyjności decyduje przede wszystkim rodzinna kolekcja Hohenzollernów, obejmująca wyroby z porcelany i srebra, a także różnorodne pamiątki rodowe, z których najstarsze to wykonany we Florencji renesansowy miecz oraz pochwa margrabiego Albrechta III Achillesa. Na uwagę zasługują także regalia wykorzystane w 1701 r. podczas ceremonii, w której elektor Fryderyk III koronował się na króla Prus. Dwie korony i pieczęć cesarska zostały wykonane specjalnie na tę uroczystość, podczas której wykorzystano także XVI-wieczny miecz, XVII-wieczne berło oraz cesarskie jabłko.
Zamek ten jest jedynym zamkiem znajdującym się w stolicy Niemiec. Na obiekt ten składa się zespół budowli i ogród, a nazwa ta została nadana przez króla Fryderyka I Pruskiego w 1705 na cześć jego zmarłej żony Zofii Charlotty Hanowerskiej.
Początkowo przypałacowy ogród urządzony był w stylu francuskim, jednak wojna odcisnęła na nim swoje piętno i jego obecny kształt powstał już po wojnie.
Sam zamek zbudowano na przełomie XVII i XVIII wieku i reprezentuje on styl włoskiego baroku. Pełnił on funkcje zamku do 1902 roku, a następnie utworzono w nim magazyn mebli. Jednak niebawem ponownie zmienił swoją funkcję i pod koniec I wojny światowej urządzono w nim szpital, a w roku 1926 zamknięto go ze względu na zły stan techniczny.
Podczas II wojny światowej zamek został znacznie zniszczony, lecz już w 1945 roku rozpoczęto jego rekonstrukcję. Można tutaj obecnie podziwiać muzeum historii i sztuki z bogatą kolekcją japońskiej i chińskiej porcelany oraz obrazów malarstwa francuskiego z XVIII wieku a także kaplicę dworską Schlosskapelle z bogatymi zdobieniami.
Widok na Zamek z malowniczego mostku wkomponowanego w całość założenia:


Wokół zamku ponownie urządzono barokowe ogrody, w którym podziwiać można Mauzoleum, herbaciarnię Belweder, liczne fontanny i kopie rzeźb antycznych.
Lokalizacja: Spandauer Damm 10-22 14059
U2 (stacja Sophie-Charlotte-Platz)
U7 (stacja Richard- Wagner- Platz)
S46 (stacja Westend)
309 (stacja Sophie-Charlotte-Platz)
M45 (stacja Richard- Wagner- Platz)
Opłaty: Stary Zamek N 10 EUR; U 5 EUR
Nowe Skrzydło: N 2 EUR; U 1,5 EUR
Dziś pałac podzielony jest na kilka muzeów i sal wystawowych:
• Nering-Eosanderbau: pomieszczenia mieszkalne Sophie-Charlotte i Fryderyka i z Dębową Galerią [Eichengalerie] (otwarte: wt. - pt. godz. 9-17,
so., nd. godz. 10-17)
• Neuer Flügel: pomieszczenia mieszkalne Fryderyka II Wielkiego i Fryderyka Wilhelma III ze Złotą Galerią [Goldene Galerie] (otwarte: wt. - pt. godz. 10-18)
• Schinkel Pavillon: letni dom Fryderyka Wilhelama III, pokazane są tutaj wyroby rzemiosła artystycznego, rzeźby i malarstwo z początków XIX w.
• Mauzoleum: sarkofagi rodziny królewskiej (otwarte: wt. - nd. godz. 9-17)
• Belvedere: herbaciarnia Fryderyka Wilhelma III, dziś odsłaniająca zbiory berlińskiej
porcelany (otwarte: pn. - cz. godz. 9-17, so. - nd ogdz. 10-17)
• Große Orngerie: dziś sala wystawowa poświęcona sztuce nowoczesnej (otwarte: wt. - nd. godz. 10-22)