Kopalnia soli Salina Turda w Rumunii

Kopalnia soli Salina Turda w Rumunii

Kopalnia soli Salina Turda w Rumunii

Magiczny i niepowtarzalny świat w głębi Transylwanii.
    Jedna z największych i najstarszych kopalni w Europie i muzeum górnictwa solnego w Transylwanii. Sól na tych terenach wydobywano tu już w czasach rzymskich a szacuje się że początki sięgają 1000 lat p.n.e!  Po zamknięciu kopalni w 1932 roku, nastał okres zawieszenia aż do czasu II wojny światowej, kiedy to ponownie została otwarta dla mieszkańców miasta jako schron przeciwlotniczy. 
 
 
 
Po 1950 do 1992 roku, było dostępna do zwiedzanie pierwsze 526 m, natomiast pozostała część od galerii transportu Franciszka Józefa były wykorzystywane jako magazyn sera. SalinaTurda jest dziś prawdziwym muzeum historii górnictwa solnego. Znakomity stan zachowania wyrobisk i maszyn górniczych stosowanych do transportu soli,stały się atrakcją turystyczną, z bogatą historią i legendą. Rosnąca liczba turystów przybywających z odległych obszarów geograficznych by odwiedzić kopalnię, są potwierdzeniem o jej walorach turystycznych i historycznych.



Komora Rudolf ma imponujące rozmiary:  długość 80 m, szerokość 50 m i wysokość 40 m

Zwiedzanie kopalni odbywa się samodzielnie i bez ograniczeń czasowych. Po wykupieniu biletu wchodzimy od razu do sztolni poziomej, ciągnącej się na odcinku blisko kilometra.
W części kopalni udostępnionej do zwiedzania poruszamy się po 3 poziomach: trzy szyby: Terezia (z najgłębszym punktem – 120 m), Anton (108 m) i Rudolf (42 m). Do dyspozycji są schody oraz winda. Wszystkie atrakcje udostępnione na dole są płatne osobno, w tym łódki (20 lei za 20 minut dla 3 osób), diabelskie koło, stoły do ping ponga i bilarda, mini golf, itp.
 
 
 
Na tym obszarze wydobywano sól już od czasów przedrzymskich i rzymskich. Jednak najstarszą halą, którą można dziś zwiedzać, jest kopalnia Maria Terezia, w której wydobycie rozpoczęło się w 1690 r. Całe wydobycie w Turdzie prowadzono ręcznie aż do 1932 r., kiedy kopalnia została całkowicie zamknięta dla wydobycia.
 
 



680 tys + gości rocznie
120 m głębokości
38 tys + ton wydobytej soli
2 gwiazdki Michelin
 
zwiedzanie:
poniedziałek-niedziela w godzinach 09:00 - 19:00,
ostatnie wejście o 18:00 
 
bilety wstępu 30 RON
tj: ok 25 zł
https://www.bilete.ro/salina-turda/
 
 
 
Uwaga. Do kopalni prowadzą dwa wejścia. Turyści kierowani są do nowego pawilonu, natomiast można ruszyć starym wejściem od strony miasteczka, tam są zdecydowanie mniejsze kolejki.
 
Główne wejście z centrum obsługi turystów
 
 
 
 
 
 
Miasto Turda należy do starych i ważnych osad Rumunii, obok Alba-Iulia, Cluj-Napoca, Iași czy Timișoara. Miasto, ale i okolice, są mocno przesiąknięte historią i legendami. Planując wizytę w kopalni, warto dołożyć inne atrakcje i ciekawostki jakich w okolicy jest całkiem sporo.
 
 
 

Magiczna krainia w głębi Transylwanii.

Teraz pod ziemią, ale kilka milionów lat temu pod wodą. Podobnie jak w czasach prehistorycznych, miliony lat temu, Transylwania była pokryta ogromnym morzem. Obecny Basen Siedmiogrodzki jest basenem sedymentacyjnym, który powstał w wyniku powolnego i ciągłego tonięcia, tworząc w ten sposób morze typu kontynentalnego. Miliony lat później wody wyparowały i pozostawiły po sobie imponującą warstwę soli, która rozciąga się na całym podłożu Transylwanii, a jej średnia grubość wynosi około 400 m. Tak więc sól z Kopalni Soli Turda sięga czasów prehistorycznych i jest skarbem pozostawionym przez czas.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Podziemia w Europie polecane do zwiedzania
 
 

Underground in Europe explore maps

 

opracowanie & foto Albin Marciniak

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com