Rezerwat Groapa Ruginoasa, Góry Bihor w Rumunii

Rezerwat Groapa Ruginoasa, Góry Bihor w Rumunii

Rezerwat Groapa Ruginoasa, Góry Bihor w Rumunii

 

   Wybierając się do Rumunii dla zdecydowanej większości osób odwiedzających ten wyjątkowy kraj, celem są Góry Fogaraskie, Sybińskie, Zachodniorumuńskie czy Karpaty Marmaroskie. Tymczasem różnorodność miejsc jest tak duża że zadowoli każde gusta. Dla jednych ciekawostką będą Góry Solne, dla innych Wulkany Błotne a dla kolejnych Rezerwat Przyrody Cheile Turzii z wąwozem Turks. Planując trasę zwiedzania Rumunii, warto zaznaczyć na swoich mapach kolejne ciekawe miejsce jakim jest potężne zapadlisko w Górach Bihor.

Zapadlisko znajduje się w południowo-wschodniej części Bihoru - grupy górskiej Apusenilor należących do Karpat Zachodnich), niedaleko miasteczka Nucet w sąsiedztwie drogi krajowej DN75, która łączy miasto Turda Câmpeni.
 
Były komandos i ekspert od przetrwania w terenie Bear Grylls, w jednym z odcinków Szkoły Przetrwania poświęconemu Rumunii, rozpoczynał swoją wędrówkę w miejscach dzikich jakich jest wiele na terenie Rumunii a punktem startu tym było właśnie to miejsce.
 
 

 

Rezerwat przyrody o powierzchni 20 ha został uznany obszar chroniony przez prawo nr 5 z dnia 6 marca 2000 (wpisany do Planu Krajowego Krajobrazu Rumunii - 12 kwietnia 2000 ) i obejmuje obszar specjalnej ochrony - Góry Apuseni - Vlădeasa. Zbocza stromej doliny tworzone są przez erozję strumieni wody z padajacych deszczy (ravinare), która powoduje, że wypłukiwane są warstwy kwarcu (czerwono-fioletowy), co daje tak wielobarwną powierzchnię (pod względem krajobrazu). Erozja postępuje tu bardzo szybko i nieprzerwanie. Będąc na krawędzi urwiska można usłyszeć co pewien czas osuwające się kamienie. Zbliżając siędo krawędzi należy być bardzo ostrożnym, gdyż w wielu miejscach krawędź urwiska dosłownie wisi nad przepaścią.

 

 
GPS początku szlaku z parkingu w zatoczce przed zakrętem
46°31'07.5"N 22°39'40.9"E
 
 
 
 
 
 

Na tabliczce początkowej żółtego szlaku jest podany czas 50 minut. Jednak jest to zapewne czas dla rodzin z małymi dziećmi, bo w około godzinę można wejść, porobić zdjęcia i zejść na parking.
Szlak wiedzie głownie przez las i dopiero w końcowym odcinku wychodzi na dużą polanę przed samą skarpą.


 


 
 
 
 
filmik z krawędzi urwiska
 
 
 
 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


  
 
 
 
 
.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com