Kopalnia soli Salina Turda w Rumunii

Kopalnia soli Salina Turda w Rumunii


Kopalnia soli Salina Turda w Rumunii
 
Durgău - pagină
 

    Jedna z największych i najstarszych kopalni w Europie - prawdziwe muzeum górnictwa solnego w Transylwanii. Sól wydobywano tu już w czasach rzymskich !  Po zamknięciu kopalni w 1932 roku, wchodzi w okres zawieszenia aż do czasu II wojny światowej, kiedy to ponownie zostaje otwarta dla mieszkańców miasta jako schron przeciwlotniczy. Po 1950 do 1992 roku, było dostępna do zwiedzanie pierwsze 526 m, natomiast pozostała część od galerii transportu Franciszka Józefa były wykorzystywane jako magazyn sera. SalinaTurda jest dziś prawdziwym muzeum historii górnictwa solnego. Znakomity stan zachowania wyrobisk i maszyn górniczych stosowanych do transportu soli,stały się atrakcją turystyczną, z bogatą historią i legendą. Rosnąca liczba turystów przybywających z odległych obszarów geograficznych by odwiedzić kopalnię, są potwierdzeniem o jej walorach turystycznych i historycznych.
  
Komora Rudolf ma imponujące rozmiary:  długość 80 m, szerokość 50 m i wysokość 40 m


Zwiedzanie kopalni odbywa się samodzielnie i bez ograniczeń czasowych. Po wykupieniu biletu wchodzimy od razu do sztolni poziomej, ciągnącej się na odcinku blisko kilometra.
W części kopalni udostępnionej do zwiedzania poruszamy się po 3 poziomach: trzy szyby: Terezia (z najgłębszym punktem – 120 m), Anton (108 m) i Rudolf (42 m). Do dyspozycji są schody oraz winda.
Wszystkie atrakcje udostępnione na dole są płatne osobno, w tym łódki (20 lei za 20 minut dla 3 osób), diabeslkie koło, stoły do ping ponga i bilarda, mini golf, itp.
 
zwiedzanie:
wejścia od poniedziałku do niedzieli 9:00  – 17:00
 
bilety
normalne 60 lei / os.    ulgowe 30 lei /os
 
 
 
 
Uwaga. Do kopalni prowadzą dwa wejścia. Turyści kierowani są do nowego pawilonu, natomiast można ruszyć starym wejściem od strony miasteczka, tam są zdecydowanie mniejsze kolejki.
 
 
 
Podziemia w Europie polecane do zwiedzania
 
 

Underground in Europe explore maps

 
 
 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


patrząc z dołu pod sufit i podwieszone galeryjkiPokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com