Zamek i mury obronne w Carcassonne, Francja

Zamek i mury obronne w Carcassonne, Francja

Zamek i mury obronne w Carcassonne

(Carcassona)

Miasto i gmina we Francji. Położone jest w Langwedocji, dawnej prowincji przy drodze łączącej Pireneje z Masywem Centralnym.
Jest oddalone o 90 km na południowy wschód od Tuluzy.


 

Średniowieczne fortyfikacje Carcassonne w regionie Langwedocja-Roussillion są jedną z największych atrakcji południowej Francji. Widoczne z daleka miasto otoczone podwójnymi murami obronnymi z licznymi basztami i wieżyczkami, leży na skraju stromego płaskowyżu.


 

Oryginalnego średniowiecza nie ma tu za wiele, ale całość sprawia niesamowite wrażenie. Celtycka osada na skrzyżowaniu szlaków handlowych łączących Atlantyk z Morzem Śródziemnym i Półwysep Pirenejski z resztą Europy istniała już ponoć w IV wieku. Na jej miejscu Rzymianie zbudowali w końcu I w. n.e. warowne miasto Carcasum.


 


 

Później to strategiczne miejsce jeszcze wiele razy zmieniało właścicieli. Podczas krucjaty przeciwko albigensom Carcassonne , które było ich warownią, zdobyte zostało w 1209 przez armię francuską dowodzoną przez okrutnego wodza Simona dc Montforta. Wymordowano wówczas większość mieszkańców, w tym wicehrabiego Trcncavela. Francuzi wzmocnili fortyfikacje miejskie i zbudowali nową część miasta po drugiej stronie rzeki Aude. Carcassonne stało się ważną twierdzą graniczną między Francją i Aragonią, której nie udało się zdobyć nikomu, nawet wodzowi angielskiemu Czarnemu Księciu podczas wojny stuletniej, w 1355 roku, chociaż jego piechota zniszczyła dolne miasto. Po zawarciu pokoju pirenejskiego w 1659 roku, kiedy Roussillon zostało zaanektowane przez Francję, Carcassonne utraciło militarne znaczenie, o fortyfikacje przestano dbać, a miasto stało ważnym ośrodkiem produkcji sukna. Z czasem fortyfikacje Carcassonne uległy takiemu zniszczeniu, że w 1849 r. rząd francuski postanowił rozebrać twierdzę, ale decyzja ta spotkała się z gwałtownym sprzeciwem społeczeństwa oraz dzięki interwencji architekta i pisarza Violett-le-Duc zaniechano tego. Rekonstrukcja i odbudowa pozwala dzisiaj podziwiać ten średniowieczny klejnot architektury.


 


 

Zabytkowa architektura Carcassonne stanowi największy w Europie średniowieczny kompleks urbanistyczny. Składa się z dwóch części: Cite ufortyfikowane górne miasto otoczone podwójnym pierścieniem murów obronnych z bramami, w tym okazałą Bramą Nabonese, barbakanem i 53 basztami oraz dolnego miasta La Ville Basie, gdzie najciekawsze zabytki to trzynastowieczna katedra St. Michel i kościół St. Vincent.


 

Brama Nabonese


 
 
W Cite wąziutkie uliczki prowadzą do zamku książęcego lub do katedry St. Nazaire z alabastrowymi sarkofagami biskupów, gdzie doskonale współgrają ze sobą nawa romańska i transept oraz gotycki chór.


 
 

 


Romańsko-gotycki kościół St.-Nazaire XI-XIV w.
 
Wnętrze bazyliki zdobią XIV-wieczne witraże oraz pochodzące z XVI wieku organy. Zamek książęcy był fortecą w fortecy, ma własną fosę, pięć baszt i drewniane ganki obronne wokół murów. W zamku jest Lapidarium, w którego zbiorach są rzymskie amfory, terakotowe naczynia, kamieniarka z katedry oraz średniowieczne kamienne pociski, Sale Romańska i Rycerska oraz Wieże Inkwizycji i Sprawiedliwości. Na głównym placu każde wolne miejsce wykorzystane jest pod kawiarniane stoliki, kryjące się w cieniu platanów. Najpiękniejsza panorama Carcassonne rozciąga się zza rzeki Aude. Dopiero stąd widać ogrom tej wspaniałej średniowiecznej warowni. W 1997 roku Carcassonne wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niezwykły klimat tego miejsca przyciąga tu rzesze turystów i filmowców. Kevin Costner właśnie w Carcassonne zrealizował swój film "Robin Hood - Książę Złodziei".

 

 


 
 

Wstęp do miasta jest bezpłatny. Odpłatne jest wejście do zamku miejskiego.

Godziny otwarcia:
styczeń-marzec, październik-grudzień - 9.30-17.00
kwiecień-wrzesień - 9.30-18.30
nieczynne: 1 stycznia, 1 maja, 11 listopada, 25 grudnia

Wstęp: 8 euro

Centre des monuments nationaux
11000 Carcassonne
 
 
 

 
opracowanie & foto: Karolina Zięba
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com