Jaskinia Betharram - Pireneje Centralne, Francja

Jaskinia Betharram - Pireneje Centralne, Francja

  Jaskinia Betharram to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Europie udostępniona dla turystów. Wybierając się w Pireneje czy chociażby do Lourdes, nie można pominąć zwiedzania tej wyjątkowej urody jaskini. Odkryta około 100 lat temu a tworzona przez naturę miliony lat. Finezyjnie rzeźbione stalagmity, stalaktyty i stalagmy narastające w niej z prędkością 1 cm na 100 lat przybrały różne formy.

 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 29
 
 
Grottes de Bétharram to kompleks podziemnych jaskich w południowo-zachodniej Francji, zaledwie kilka kilometrów od Lourdes, mekki pielgrzymów z całej Europy. Całość to ponad 5 km korytarzy na kilku poziomach a dla turystów udostępniono część z nich. Trasa jaką pokonuje turysta, ciągnie się 2,8 km z różnicą poziomów 80 metrów. Długość podziemnego odcinka rzeki wynosi 3,5 km.  Wejście do jaskini znajduje się ok 2 km powyżej parkingu dla samochodów osobowych.  Po zwiedzeniu 5 poziomów,  ok 150 metrowy odcinek prowadzi kładką nad podziemną rzeką. Krótka część pokonywana jest łodzią a końcowa trasa to przejażdżka podziemnym pociągiem przez sztuczny tunel wykopany w latach 1913 - 1924.
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 26
 
 
Jaskinia w Saint-Pé-de-Bigorre, Francja
 
Leon Ross et des Grottes, 65270 Saint-Pé-de-Bigorre, Francja
 
http://betharram.com/
 
 
Jaskinie leżą obok miejscowości Argèles-Gazost w której znajduje się także uzdrowisko termalne.
 
 
 

Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 1

 
Zwiedzanie z przewodnikiem w 9 językach: angielski, niemiecki, chiński, hiszpański, francuski, holenderski, włoski, polski, portugalski
Temperatura w jaskini wynosi 14 ° C
Czas zwiedzania to ok 1h 20
 
 

Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 6

 
    Jaskinie zostały odkryte w 1819 roku przez  oficera Gwardii Napoleona. Podziemia przyciągają uwagę przyrodników już od 1836 roku a pierwsze eksploracje były prowadzone przez profesora MERMET. Pierwszymi wielkimi odkrywca są trzej członkowie sekcji Alpine Club Pau: Larry, Campan i Ritter. W 1888 roku odkryli szereg tuneli łączących górne poziomy w jaskiniach z tymi najniższymi.
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 31
 
 
W 1889 roku Armand Vire, dyrektor Podziemnego Laboratorium Biologii w Muzeum Historii Naturalnej dokonał kolejnych eksploracji Jaskini Betharram, o czym mozna przeczytać w pamiętnikach z Speleo Society (tom III / nr 14 - czerwiec 1898) opisując swoje kolejne odkrycia na najniższym poziomie jakim była podziemna rzeka. Leon Ross (1847-1933), malarz i fotograf, urodzony w Saint-Malo w 1847, jeden z czołowych fotografów krajobrazowych Pirenejach,  w roku 1880 dokonuje kolejnych odkryć w jaskiniach.   13 kwietnia 1907, Edouard Alfred Martel-(1859/38) wraz z  Leonem Ross, zastosował farbowanie rzeki by znać jej przebieg i miejsce gdzie wypływa z jaskini.
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 28
 
W 1907 roku, Emile Cartailhac (1847/33)  historyk, odkrywa liczne ślady i zadrapania na ścianach, pozostawionych przez niedźwiedzie. W roku 1900, L. Ross rozpoczął budowę dróg w jaskini by ułatwić dostęp i zwiedzanie jaskini. On też zbudował elektrownię na Gave de Pau by doprowadzić prąd do wszystkich urządzeń oraz do oświetlenia jaskiń. Leon Ross, równie nieustraszony jak jego przodkowie będący korsarzami na St. Malo,  rozpoczął swoją przygodę z podziemiami. To on budując na rzece Gave elektrownię, doprowadził prąd nie tylko do jaskini ale także dla  Royal Lourdes oddalonego o 15 km, wykorzystując energię elektryczną do oświetlenia i ogrzewania. To była wówczas prawdziwa rewolucja!
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 23
 
W 1902 roku buduje na rzece Gave most aby ułatwić dojazd do jaskiń w lepszych warunkach. W 1903 roku, jaskinie zostały oficjalnie otwarte dla publiczności.  Leon Ross ma wówczas 53 lata. Goście przyjeżdżają konno także z Lourdes i Pau.  Następnie tworzy linię autobusową od miasta Marian. Inni zwiedzający docierają pociągiem do stacji Lestelle-Betharram, a następnie już pieszo do jaskiń.  W 1918 roku rodzi się jego syn Albert . Od 1913 do 1925 roku L. Ross prowadzi prace mające na celu budowę tunelu do wyjścia w innym miejscu niż to odbywało się dotychczas (powrót był tą samą trasą). Po jego śmierci w 1926 roku, Mary, jego odważna i zdeterminowana żona, podejmuje wyzwanie i kontynuuje dzieło zapoczątkowane przez Leona Rossa.
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 38
 
W 1973 roku Albert Ross zbudował mały pociąg z napędem elektrycznym by ostatnie 600 metrów turyści nie musieli pokonywać pieszo. Albert Ross jest już 4 pokoleniem które prowadzi obiekt. Od 1996 roku rozpoczął prace aby jaskinię uczynić dostępną dla niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich zwiedzających pierwszy poziom. 120 stopni schodów zastąpiono rampą po której swobodnie poruszają się wózki inwalidzkie.
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 15
 
 
Dla odwiedzających okolice Lourdes i Pireneje w tej części, te linki mogą okazać się przydatne

Region Occitanie : www.tourism-occitania.co.uk

wersja angielska : www.pyrenees-holiday.com or www.pyrenees-trip.uk

Lourdes : https://pl.lourdes-infotourisme.com

 

https://i.pinimg.com/originals/5a/7e/99/5a7e999e8e4a3a10e261e08eb03eba46.jpg

 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 22
 
 
Jaskinie Betharram położone są pomiędzy miastami Lourdes a Pau, w odległości 2 km od Sanktuariów Notre-Dame w Betharram. Aby podkreślić wartość sanktuariów, nierozerwalnie związanych z Jaskiniami, Leon Ross nazwał te ostatnie "Jaskiniami Betharram", w celu zachęcenia zwiedzających groty do modlitwy w Kaplicy w Betharram, w której spoczywa św. Michał Garicoits (założyciel Kongregacji Ojców z Betharram), którą to wielokrotnie odwiedzała Święta Bernadeta Soubirous.
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 24
 
Co roku ten "Pirenejski Cud" podziwiają pielgrzymi z całego świata, przybywając tu aby modlić się do Matki Bożej z Lourdes oraz turyści zwiedzający Pireneje. To właśnie tym zwiedzającym Jaskinie Betharram zawdzięczają światowy rozgłos. Zapewniają one wyjątkową wycieczkę w głąb góry. Obecnie są to jedyne jaskinie, które oferują podziemną przejażdżkę trzema środkami transportu: pieszo, łodzią oraz kolejką. W Polsce podobny sposób zwiedzana oferuje Kopalnia Złota w Złotym Stoku. 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 17
 
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 27
 
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 8
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 30
 
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 33
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 34
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 37
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 42
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 39
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 45
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 49
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 51
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 52
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 53
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 54
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 57
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 60
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 63
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 71
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 72
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 73
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 76
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 77
 
 
 
Jaskinia Bétharram Grottes de Bétharram foto Albin Marciniak 81
 

 

opracowanie & foto

 

 

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W EUROPIE
 

Underground in Europe explore maps

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com