Krypty Kapucynów w Brnie

Krypty Kapucynów w Brnie

Krypty Kapucynów w Brnie

Kapucínská hrobka
 
  Spacerując po ulicach jednego z piękniejszych miast w Czechach, mamy tak wiele do zobaczenia. Zamek, Czarny Kościół czy piękna starówka to tylko część miejsc które warto zobaczyć. Jednym z takich miejsc do których warto wejść, są Krypty w Klasztorze Kapucynów znajdujące się tuż przy starówce.
 
 
  
Grobowiec służył do pochówku braci, szlachty i dobroczyńców zakonu. Połączenie specjalnego systemu wentylacji oraz geologiczny skład skały w fundamentach kościoła, powodowało naturalną mumifikację zwłok.
 
 
 
 
 
 
Klasztor Zakonu Kapucynów Braci Mniejszych. Kapucyni przybyli do Czech w 1599 roku i założyli swój pierwszy klasztor w Pradze w dzielnicy Hradczany. W Brnie rozpoczęli działalność w 1604 roku.
 
 
 
 
 
 
Wejście do grobowca znajduje się z lewej strony kościoła, i prowadzi przez wąski korytarz i podwórko.
Klášter kapucínů, Kapucínské nám. 5, 602 00 Brno
 
 
 
 
 
 
 
 
Wstęp
bilet normalny 70 Kč ulgowy 35 Kč fotografowanie 30 Kč
otwarte
w sezonie turystycznym pon–sobota: 9–12 13–18 h, niedziela 11–17 h
poza sezonem codziennie 10–16 h
 
 
oficjalna strona :
 
 
 
 
 
 

The most beautiful underground in Europe to explore, Underground cave, mine, military,

Najpiękniejsze podziemia w Europie do zwiedzania, kopalnie, jaskinie, katakumby,

Underground in Europe explore maps

 
 
 
 
 
W pierwszej sali od 1872 roku spoczywa František baron Trenck. Słynny dowódca tzw. "pandurów".
 
 
 
 
 
W kapucyńskim grobowcu została zachowana wyjątkowo duża liczba drewnianych trumien z XVIII wieku. Na ścianach wokół widać zawieszone wieka. Są one wykonane głównie z drewna dębowego, kilka z drewna sosnowego oraz zdobione malowanymi ręcznie obrazami olejnymi.
 
 
 
 
 
 
 
Ars Moriendi:wystawa
 
 
 
 
 
W pierwszej połowie lat 70-tych XX w. przeniesiono z kościoła do kaplicy ołtarz świętej Klementiany. Z tej okazji prawdopodobnie została zbudowana mensa z kamienia, której przód pośrodku zdobi barokowa sztukateria godła kapucynów. Za mensą znajduje się oryginalny kamienny ołtarz z 1656 roku.
Relikwiarz trumny św. Klementiany pochodzi z 1762 roku i zawiera szczątki kostne męczennicy, która prawdopodobnie żyła w czasach wczesnego chrześcijaństwa. Manekin jest ubrany w barokowy strój z jedwabnego brokatu. W poszczególnych częściach są otwory, przez które można zobaczyć szczątki świętej. Relikwia męczennicy została podarowana kapucynom w 1754 roku przez mistrza kominiarskiego Jerzego Barnabasza Orelli (pochowanego w grobowcu).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pierwsza sala samego grobowca, gdzie pochowani są Grimmowie. Ta słynna rodzina budowniczych i architektów jest nieodłącznie związana z historią wspólnoty kapucynów w Brnie. Z Kapucynami łączyła ich nie tylko praca, ale także przyjaźń. Do zakonu wstąpiło nawet dwóch synów Maurycego Grimma a później także jego wnuk.
 
 
 
 
 
Maurycy Grimm +1757,  Maryja Anna Józefa Grimm +1757,  Franciszek Antoni Grimm +1784
 
 
 
 
 
 
 
 
rodzina  Grimmovy
 
 
 
 
 
Grobowiec dobroczyńców z szeregów szlachty. Tu leżą ciała zmarłych, którzy za życia korzystali z bogactwa i cieszyli się uznaniem społecznym.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rzeźba anioła wskazuje na napis w języku łacińskim "Sic transit gloria mundi", w tłumaczeniu Tak przemija sława świata. Na lewo jest tabliczka z podaniem informacji o kamieniu węgielnym kościoła, który prawdopodobnie został znaleziony w sąsiedniej zamurowanej piwnicy. Na bocznej ścianie można zobaczyć jeden z otworów wentylacyjnych.
 
 
 
 
 
Jiří Barnabáš Orelli +1757 mistrz kominiarski, później cechmistrz, brnieński mieszczanin. Wraz ze swoją małżonką Wiktorią hojnie wspierali braci kapucynów, a także pomagali im rozwiązywać różne problemy dotyczące funkcjonowania klasztoru. Duży murowany grób w lewym rogu służył do przechowywania szczątek zmarłych, których ciała po jakimś czasie rozpadały się.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Groby zakonników
 
Kapucyni mieli bardzo prosty sposób pochówku, który był odbiciem ich podstawowego haryzmatu ubóstwa. Zmarły brat był układany w dębowej trumnie z wysuwanym dnem i po ceremoniach pogrzebowych znoszono trumnę schodami do grobowca. Oto był składany na gołej ziemi, tylko z cegłą lub dwoma pod głową. Następnie trumna była przechowywana do kolejnego pogrzebu.
Bracia byli grzebani praktycznie bez oznakowania konkretnej tożsamości, tylko ze skromnymi atrybutami ich statusu zakonnego. Na przykład po prawej stronie można zobaczyć kapucyna, który trzyma drewniany krzyż. To znak, że w zakonie żył ponad 50 lat. Na niektórych zmarłych są resztki habitów z kapturem i cingulum (lina wokół talii). Chociaż kapucyni nie mieli konkretnych grobów, wiadomości o zgonach skrupulatnie rejestrowali.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wnętrze kościoła Kapucynów. Krypty znajdują się dokładnie pod nawą główną.
 
 
 
 
 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com