Kraj Kralowehradecki - nie tylko Skalne Miasto Adršpach

Kraj Kralowehradecki - nie tylko Skalne Miasto Adršpach

Kraj Kralowehradecki - nie tylko Skalne Miasto Adršpach

 Z wizytą u naszych południowych sąsiadów

   Praga, Brno, Ostrawa, piwo, knedliki, Rumcajs, Skoda, Tatra i wiele, wiele więcej można usłyszeć od zapytanych rodaków, czy znają Czechy. Gdy zapytamy, co ciekawego znajduje się po Czeskiej stronie na Pograniczy Kłodzkim,  zapewne możemy usłyszeć że jest to Skalne Miasto z Adršpach. I słusznie, bo ta atrakcja przyciąga corocznie rzesze rodaków. Ten labirynt jest tak popularny w naszym kraju, że tuż przy wejściu do skansenu znajduje się stacja kolejowa. Ale jak pawie w każdym kraju, poza tymi popularnymi, znanymi i obleganymi atrakcjami turystycznymi, są także miejsca ciekawe i godne uwagi, a te najpopularniejsze mają swój czas, gdy można zwiedzać je w ciszy i bez pośpiechu. Nie inaczej jest Kraju Kralowehradeckim w Czechach.

Kolumna na Placu Pokoju w Broumovie 

 

 

 

Skalne Miasto z Adršpach

Zapraszając do Kraju Kralowehradeckiego, nie sposób pominąć skalnego miasta. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zwiedzanie w sezonie wakacyjnym wiąże się z pewnymi ograniczeniami i ryzykiem braku biletów. Polacy licznie odwiedzają to miejsce o czym świadczą liczby. To właśnie nasi rodacy stanowią ok 80% wszystkich zwiedzających tę atrakcję. Ba, są nawet dni gdy Polacy stanowią 90 a nawet 100% zwiedzających.  By ułatwić dojazd, Koleje Dolnośląskie oferują bezpośrednie połączenie i na miejsce dojechać można prosto ze stacji Wrocław Główny. Stacja kolejowa Adršpach znajduje się zaledwie kilkadziesiąt metrów od głównego wejścia na teren parku.

 

 

 

 

Klasztor Benedyktynów z kościołem św. Wojciecha w Broumovie

To tutaj znajduje się replika Całunu Turyńskiego, mumie vambereckie z XVII i XVIII wieku, znajdujące się w podziemiach klasztornych, fresk gotycki „Pokłon Trzech Króli“ w dzwonnicy czy relikwie krzyża świętego. W klasztorze są przechowywane także relikwie świętego Prokopa.. Klasztor Benedyktynów powstał w XIV wieku w wyniku przebudowy starego gotyckiego zamku. Jego obecny wygląd nadał w I połowie XVIII wieku K. I. Dienzenhofer i zamienił w klejnot szczytowego okresu baroku. W okresie wojen husyckich klasztor był kilkakrotnie oblegany, dzięki mocnym murom obronnym jednak nigdy go nie zdobyto. Około 1420 roku jego rola znacznie wzrosła. 

Zwiedzając imponującą budowlę, można zobaczyć refektarz – byłą jadalnię zakonników – w którym umieszczono świętą kopię Całunu Turyńskiego. Jest to jedyna kopia Całunu w Europie na północ od włoskich Alp. Duże wrażenie robi zwiedzana biblioteka klasztorna z wieloma cennymi zabytkowymi księgami i zakrystia. 

W salach na trasie zwiedzania znajduje się także spaniała kolekcja dzieł sztuki pochodzących z okresu gotyku, renesansu i baroku z egzemplarzami broni, szopek, tarcz łuczniczych, strojów ludowych z okolic Broumova, przedmiotów XIX wiecznej kultury ludowej i mieszczańskiej.

 

 

Broumov to niewielkie miasto w kraju hradeckim, leżące w centrum Kotliny Broumovskiej, w Sudetach Środkowych.  Miasto Broumov jest kandydatem do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2028. Najbardziej okazałym zabytkiem miasta jest benedyktyński klasztor – uznany za czeski zabytek narodowy.

 

 

Wizyta rodzinna w Farmie Wenet

Po zwiedzaniu wnętrz klasztoru i kościoła, można pospacerować pośród zagród zwierząt i wolier z ptakami. Jest także kilka kotów które często towarzyszą zwiedzającym, lub leżą w ogrodzie czekając na pieszczoty.  Farma znajduje się w niedalekiej odległości od klasztoru a spacerując alejkami pomiędzy zagrodami, można zobaczyć kompleks klasztorny górujący nad miastem. Zaskoczeniem może być ilość i różnorodność zwierząt w prywatnej zagrodzie.

Przygoda ze zwierzętami ma swój początek w roku 1995 a wszystko zaczęło się od niewielkiego stada zwierząt domowych. 10 lat temu ciekawość przypadkowych osób chcących zobaczyć zwierzęta, zachęciła gospodarzy do otwarcia obiektu dla zwiedzających. To zmotywowało do zwiększania terenu i budowy kolejnych zagród. Obecnie farma zajmuje 4 hektary na których żyje ponad 250 zwierząt futerkowych i 300 ptaków. Są także wielbłądy będące dumą właścicieli i nie jest przypadkiem, że właśnie przy tym wybiegu większość osób robi sobie najwięcej zdjęć.  Przy poszczególnych wybiegach znajdują się zdjęcia i opisy, więc jest to także dobra nauka z której korzystają także szkoły a nawet przedszkola.

Zwierzyniec jest prowadzony przez pasjonatów, którzy aby utrzymać tak dużo zwierząt, prowadzą niewielką bazę noclegową na miejscu, a oprócz tego sami chodzą do normalnej pracy poza farmą. Jak podkreślają dwaj koledzy prowadzący tak dużą farmę, zwierzęta od zawsze były ich hobby i tak pozostało do dzisiaj.

 

 

 

 

 

Klub Golfowy Grosshof

Znudziło nas niespieszne zwiedzanie? Można nieco rozruszać ciało na dziewięciodołkowym polu golfowym. Nie trzeba pokonywać kolejnych kilometrów, bo codziennie strzyżony idealny trawnik znajduje się po sąsiedzku, przy tej samej ulicy. Grając w golfa i spacerując pomiędzy kolejnymi dołkami, widać zarówno klasztor jak i zwierzyniec. Jest także rozległa panorama na Góry Orlickie i Karkonosze. Choć golfiści zrzeszeni w tym klubie zdobywają wiele pucharów na turniejach krajowych i międzynarodowych, to nie należy się zniechęcać brakiem umiejętności tej dyscypliny. Tutaj można poćwiczyć pod okiem właściciela będącym także aktywnym zawodnikiem. Nauka pod okiem fachowca daje duże efekty. Po partyjce golfa można ruszać dalej, bo w okolicy jest jeszcze wiele do zobaczenia.

 

 

 

 

Nové Město nad Metuji  - Nowe Miasto nad Metują

Miasto zostało założone na początku XVI wieku w dolinie rzeki Metuje. Już z daleka widoczne są górujące nad miastem budynki – renesansowy zamek, lub jego wieża Máselnice i kościół gotycki Najświętszej Trójcy. Domy mieszczańskie otaczające malowniczy rynek posiadają wspólną renesansową cechę, elewacje zwane „jaskółczymi ogonami”, mazhausy i podcienie. Rynek zdobi zespół barokowych rzeźb kolumny Najświętszej Trójcy i Kolumny Maryjnej. Z umocnień zachowały się fragmenty murów obronnych z basztą Zázvorkou.

Najbardziej znany i kazały jest z pewnością Zamek a jego wieże widoczne są już z wielu kilometrów a rozległe ogrody przyciągają zwłaszcza w okresie kwitnienia kwiatów. Unikalny ogród zamkowy a w nim znajduje się wyjątkowy most drewniany, należący do TOP siódemki mostów w Republice Czeskiej.  W sezonie wakacyjnym można spodziewać się tutaj sporego ruchu, ale jak większość tego typu obiektów, warto odwiedzić poza wakacjami.

 

 

 

Muzeum Modeli Papierowych

Nové Město nad Metují

Nowe Miasto nad Metują to nie tylko zamek i zabytki. Dla rodzin z dziećmi także znajdzie się coś ciekawego. Aby zaciekawić nie tylko najmłodszych, wystarczy wejść do muzeum modeli papierowych. Kto pamięta "Małego Modelarza" ten wie o co chodzi. Na wystawie prezentowanych jest ponad 1400 modeli a autorami są modelarze z Czeskiej Republiki, Polski, Słowacji i Litwy. Modele do muzeum i na wystawę trafiają bezpośrednio od samych twórców. Wystawa podzielona jest na kilka działów tematycznych, od zabawek poprzez budowle, pojazdy jeżdżące, latające, pływające a nawet duży dział poświęcony lotom w kosmos. Nie mogło zatem zabraknąć pojazdów z Gwiezdnych Wojen. Duża część prac na wystawie powstała z arkuszy wydawanych przez Albatrosa. To wydawnictwo po 20 latach przerwy wróciło do wydawania modeli papierowych, a że wydawnictwo specjalizuje się w książkach dla dzieci, także i modele w głównej mierze kierowane są dla najmłodszych. Miejsce spodoba się oczywiście najmłodszym, ale i dorośli wspomnieniami wrócą do czasów, gdy sami spędzali wiele godzin nad sklejaniem samolotów, samochodów czy statków.

 

 

 

 

Moje odkrycie - Mydlarnia Amálka

Choć zwiedzanie regionalnej produkcji w Mydlarni Amálka nie jest dostępne dla turystów, to jednak warto zwrócić uwagę na sam fakt że istnieje tak niesamowite miejsce. Ktoś może powiedzieć że ot, mydło jak mydło i nic ciekawego. Tymczasem to co zastałem w niewielkiej wytwórni zaskoczyło mnie niesamowicie. Okazuje się że mydło stało się dla tego rodzinnego biznesu znacznie więcej niż tylko sposobem na zarabianie. Jak widać, mydło jest bazą dla pewnego rodzaju sztuki. W pierwszym momencie pomyślałem że te bukiety są ozdobą do jakiegoś większego mydła a tymczasem... te kompozycje to jest właśnie mydło. Mydło w wielu postaciach, kolorach a nawet zapachach. Bukiet z kwiatów ? Proszę bardzo. Pudełko (za miast) czekoladek ? Proszę bardzo. Pamiątkowe wymyślne gadżety z mydła? - do wyboru do koloru. To wszystko co jest widoczne na zdjęciu, są to elementy ułożone z mydła, dające tak niesamowity efekt. Martina Vencláková wraz z mężem stworzyła w małej miejscowości Nachod naprawdę wyjątkowe miejsce.

 

 

 

Martina Vencláková

 

 

Nie można zwiedzać z pustym żołądkiem. Czeskie knedliki z sosem gulaszowym uchodzi danie narodowe i każdy turysta choć raz musi spróbować tego dania.

 

 

 

Każda wizyta w Czechach zaczyna się lub kończy kufelkiem złocistego trunku z pianką na dwa palce, czyli kolejnego produktu narodowego. Czeskie piwo znane i cenione jest w całej Europie i nie bez przyczyny.

 

 

 

www.ccrkhk.cz

www.facebook.com/hkregion

www.instagram.com/hkregion

 

 

opracowanie i foto: Albin Marciniak

 

 

 

 

Skalne Miasto Adršpach

 

Stacja kolejowa Skalne Miasto Adršpach

 

 

 

 

 

 

Klasztor Broumov

 

 

 

 

 

 

Zamek w Nowym Mieście nad Metują

 

 

 

 

 

Mydlarnia Amálka, Nachod

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com