Pogranicze Czesko-Morawskie

Pogranicze Czesko-Morawskie

Pogranicze Czesko-Morawskie

Czechy to nie tylko Praga. W krainie Skody, piwa, Rumcajsa i Krecika.

 

   Dla większości z nas Czechy kojarzą się z Pragą, co jest oczywiste bo miasto przyciąga turystów z dosłownie całego świata i zachwyca każdego. Polakom ten kraj kojarzy się także z innymi kultowymi postaciami czy wyrobami. Samochody Skoda, bajki o Rumcajsie czy Kreciku zna kilka pokoleń. Być w Czechach i nie zjeść knedlików a spacerując uliczkami każdego miasteczka nie wstąpić w gospody by skosztować lokalnego piwa wręcz nie wypada. Nieco starsze pokolenie nuciło piosenki Karela Gotta i Heleny Vondráčkovej. Czechy były i niezmiennie są chętnie odwiedzane przez polaków. Co zatem można tam zobaczyć poza słynną Praga ? Jednym z regionów do którego warto się wybrać to Pogranicze Czesko-Morawskie.

 

 

 

Region turystyczny Pogranicze Czesko-Morawskie leży wzdłuż historycznej granicy między Czechami i Morawami, w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od Kotliny Kłodzkiej. Znajdziemy tu zabytkowe miasta Litomyšl, Moravską Třebovę, Poličkę, Svitavy i Vysoké Mýto, piękne pałace i zamki, a także atrakcje przyrodnicze. Poniżej kilka propozycji  na weekendową lub dłuższą wycieczkę.

 

 

 

Pałac (zamek) Litomyšl (UNESCO)

 

 

 

Pałac Moravská Třebová 

 

Renesansowa perła Republiki Czeskiej lub Morawskie Ateny – tak nazywany jest renesansowy pałac ulokowany w centrum zabytkowego miasta Moravská Třebová. W stylu renesansowym są nie tylko arkady pałacowe z początku XVII wieku, lecz także unikatowy zegar z XVI wieku, składający się z sześciu zegarów słonecznych. Pałac oferuje trzy trasy zwiedzania. Główna trasa nawiązuje do historii pałacu i miasta. W ramach kolejnych tras zajrzymy do pracowni alchemika i piwnic pałacowych, w których znajdują się narzędzia tortur. W miesiącach letnich na turystów czeka także nocne zwiedzanie.

 

 

 

 

Zamek Svojanov

 

Jeśli chcemy naprawdę poczuć atmosferę starego zamku, to warto spędzić noc w romantycznym otoczeniu zamku warownego Svojanov. Na pograniczu Czech i Moraw, niedaleko Poličky, stoi jeden z najstarszych zamków w Czechach. Ta wczesnogotycka warownia. została wzniesiona w XIII wieku w celu ochrony krajowego traktu handlowego i przez pewien czas stała się nawet romantyczną siedzibą czeskiej królewny Kunegundy i Záviše z Falkenštejna. Zwiedzanie zamku z nocą spędzoną w jego murach, na drewnianych skrzypiących łożach a o poranku spacer po zamkowych ogrodach. To naprawdę robi wrażenie. 

 

 

 

Svitavy – muzeum miejskie

 

W mieście zobaczymy malowniczy rynek, jeden z najdłuższych w Czechach, otoczony domami w różnych stylach architektonicznych. Charakterystyczną budowlą jest dawny ratusz barokowy z czerwoną fasadą. Piękny widok na starówkę roztacza się z wieży kościoła Nawiedzenia NMP. Svitavy są miastem rodzinnym Oskara Schindlera, który podczas II wojny światowej ocalił przed deportacją do obozów koncentracyjnych ponad tysiąc Żydów. Jego historię przedstawił Steven Spielberg w filmie „Lista Schindlera“. W muzeum znajduje wystawa poświęcona Oskarowi Schindlerowi a nw niedalekiej odległości od muzeum jest pomnik i dom rodzinny Schindlera.

 

 

 

 

W muzeum znajduje się także jedna z największych na świecie kolekcji pralek. Wystawa prezentuje pralki od jej początków do czasów obecnych. Trzeba przyznać że kolekcja robi wrażenie.

 

 

 

 

 

Polička – najlepiej zachowane mury miejskie w środkowej Europie

 

Ciekawostką miasta są jedne z najlepiej zachowanych murów obronnych w środkowej Europie. Gotyckie, kamienne mury obronne zostały zbudowane z inicjatywy króla Karola IV w drugiej połowie XIV wieku. System obwarowania składał się z bramy głównej, murów, fosy z wodą i wału. Do dziś zachował się główny mur, wzmocniony 19 wieżami w kształcie połowy walca. Otacza on całe zabytkowe centrum miasta (1 220 metrów). Jego szerokość wynosi od 2 do 2,25 metrów, a wysokość od 8 do 10 metrów. Mury obronne w Poličce przetrwały oblężenie w czasie wojen husyckich, za panowania króla Jerzego z Podiebradów i kilkukrotne ataki Matyáša Korvína. W sezonie letnim mury można zwiedzać także z przewodnikiem. Litomyšl i Polička znajdują się w odległości około 20 km, oba miasta można więc zwiedzić w ramach wycieczki rowerowej.

 

 

 

Nie można pominąć wejścia na wieżę kościoła św. Jakuba. To właśnie na wieży kościelnej znajduje się izba rodzinna  kompozytora Bohuslava Martinů a taras otaczający szczyt wieży pozwala na podziwianie rozległej panoramy. 

 

 

 

 

Litomyšl

 

Miasto rodzinne słynnego kompozytora czeskiego Bedřicha Smetany, wpisane na listę UNESCO. Rynek Bedřicha Smetany w Litomyšlu należy do najpiękniejszych w Czechach. Ma długość pięćset metrów, otoczony jest zabytkowymi domami z podcieniami. Tutejszy pałac, w stylu włoskiego renesansu, pochodzący z XVI wieku, należy do najznamienitszych czeskich zabytków. Dekoracje wnętrz są wynikiem barokowych i klasycystycznych zmian. Ściany pokojów ozdabiają iluzoryczne malowidła w stylu Ludwika XVI, strop stiuki, meble i wyposażenie pokoju przedstawia styl życia w XVIII i XIX wieku. Unikatem jest zachowany pałacowy rodzinny teatr z kulisami z 1797 roku.

Warto zaplanować nieco dłuższą wizytę w kościele Odnalezienia Krzyża Świętego, otwartym niedawno po remoncie, ciekawie łączącym architekturę barokową z nowoczesnymi elementami. Z tarasu widokowego na wieży kościelnej rozciąga się piękny widok na pałac i okolicę.

 

 

 

 

Pałac Litomyšl (UNESCO)

 

Jednym z najważniejszych zabytków nie tylko w tym regionie ale i w całych Czechach jest Pałac w Litomyślu. Piękne sgraffito, wspaniałe elewacje, arkady, romantyczny ogród i tajemnicze podziemia. Reprezentacyjna siedziba rodu Pernsztejnów to jeden z najpiękniejszych przykładów stylu renesansowego w Czechach. Wszystko to doprowadziło do wpisania kompleksu do rejestru dziedzictwa światowego UNESCO.

Podczas zwiedzania pałacu można zobaczyć komnaty z bogatym a co istotne - oryginalnym wyposażeniem, stałą wystawę zabytkowych fortepianów a nawet można zejść do podziemi, gdzie znajdują się rzeźby jednego z największych rzeźbiarzy czeskich XX wieku Olbrama Zoubka. W jednej z komnat znajduje się żyrandol, który wykorzystano przy realizacji nagrodzonego Oscarami filmu Amadeusz znanego na całym świecie reżysera czeskiego Miloše Formana. Wnikliwe przypatrzenie się sgraffiti na ścianach pałacu, uświadomi nam, że każdy z 8000 obrazków jest inny.

Pałac jest oczywiście tylko wstępem do zwiedzania tego malowniczego wschodnioczeskiego miasta. Klimat zachęca by wybrać się na spacer po jego przepięknych uliczkach. Urokliwie jest tutaj zwłaszcza o poranku lub wieczorem.
 

 

 

 

Pałac Nove Hrady w Litomyšlu

 

Ulokowany w pobliżu miasta Litomyšl pałac Nové Hrady należy do nielicznych rokokowych budowli w Czechach. Zbudowany został w latach 1774–1777 w stylu francuskich rezydencji
letnich. Nazywany bywa "Małym Schönbrunnem" lub "Czeskim Wersalem". W ramach zwiedzania stałej ekspozycji pałacowej zobaczymy wyjątkową wystawę zabytkowego wyposażenia oraz zajrzymy do prywatnych komnat właścicieli. W budynku oranżerii mieści się galeria kapeluszy angielskich, prezentująca ponad sto damskich nakryć głowy o najdziwniejszych fasonach, z różnych materiałów i we wszelkich kolorach. Poznamy tu historię noszenia kapeluszy, technologii produkcji i mody w danej epoce. Pałac został po roku 1989 zwrócony wnukom ostatniego właściciela Josefa Bartonia, producenta tekstyliów, a w roku 1997 zakupiony przez małżonków Petra i Magdę Kučerów.

Z Litomyšla do pałacu Nové Hrady prowadzą liczne trasy rowerowe, z których najkrótsza ma około 15 km.

 

 

 

 

 

Vysoké Mýto

 

Miasto powstało na dawnym szlaku handlowym, zwanym Trstenickim, łączącym Czechy i Morawy. Już z daleka przybysze dostrzegą wieżę kościoła św. Wawrzyńca, dzwonnice i bramy
miejskie. Bramę Praską zdobią sgrafitti zaprojektowane przez słynnego malarza Mikoláša Aleša, którego dziełem jest także brama w Litomyšlu. W mieście zachowała się również część
pierwotnych murów obronnych, wieża ciśnień czy wieża Karaska. Muzeum czeskich nadwozi - ciekawa wystawa przedstawia proces produkcji nadwozi samochodowych.

 

 

 

 

opracowanie & foto:

Albin Marciniak
 
 
 
 

 

 
 
Svitavy – muzeum miejskie

 

 

Svitavy – dom rodzinny Oskara Schindlera (na sprzedaż)

 

 

Svitavy – pomnik na przeciwko domu rodzinnego Oskara Schindlera

 

 

 

Miasto Litomysl, Kraj pardubicki, Republika Czeska,

 

 

Miasto Litomysl, Kraj pardubicki, Republika Czeska,

 

 

Litomyśl, kościół Odnalezienia Krzyża Świętego

 

 

Litomyśl, kościół Odnalezienia Krzyża Świętego

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com