Na marcińskie przysmaki do Czech
Święty Marcin przybywa w listopadzie na białym koniu. Oprócz pierwszego śniegu przywozi do Czech i na Morawy młode wino. Uroczystości marcińskie co roku przyciągają miłośników wina i przysmaków, wśród których króluje gęś z knedlami i czerwoną duszoną kapustą.
Świętomarcińskie_Hradec Kralove_ autor foto Martina Saláková
Tradycja wina marcińskiego sięga dworu cesarza Józefa II Habsburga. Już wtedy panował zwyczaj degustowania młodego wina w dzień św. Marcina. Tego dnia służący, którzy pracowali przez cały rok w winnicach, kończyli pracę u swych gospodarzy. Niektórzy zgadzali się pozostać w służbie przez kolejny rok, inni żegnali się z gospodarzami. Dlatego tego dnia gospodyni w podziękowaniu służącym za pracę przygotowywała ucztę z pieczonej gęsi, a gospodarz częstował winem z jesiennych zbiorów.
Winnica, Blatnice pod Svatým Antonínkem. Fot. shutterstock_Richard Semik
Imprezy marcińskie odbywają się co roku 11 listopada na rynkach miast, dziedzińcach zamków i pałaców i w wioskach, nie tylko w morawskich regionach winiarskich, ale także w pozostałych regionach Czech. Tradycyjnie największą w kraju degustację organizuje Fundusz Winiarski w Brnie na placu Náměstí Svobody 11 listopada od godz. 11.00. Na gości czeka 100 próbek win marcińskich od różnych winiarzy.
Świętomarcińskie, Praga, Rašínovo nábřeží Fot. Spolek Archetyp
informacja prasowa czechtourism.cz listopad 2023
Vlčnov, piwniczki winne. Fot. Richard Semikshutterstock
Świętomarcińskie, Praga, Rašínovo nábřeží Fot. Spolek Archetyp