Tradycyjne Boże Narodzenie na czeskich zamkach i w pałacach

Tradycyjne Boże Narodzenie na czeskich zamkach i w pałacach

  Czeskie zamki i pałace przygotowały bogaty program na okres adwentu i świąt Bożego Narodzenia. Na gości czeka magiczna świąteczna atmosfera w pięknie udekorowanych salach, tradycyjne przysmaki i ozdoby choinkowe. 

 

Hradek u Nechanic fot. Hradek

 

Pałac Loučeň szykuje ciekawą wystawę „Historia choinki”. Zobaczymy tu 20 oryginalnie ozdobionych drzewek, wśród nich choinkę elfów, gwiazd, reniferów i Trzech Króli. Wystawa potrwa do 21 stycznia 2024 roku.

Odświętnie udekorowany zamek Český Šternberk przypomni tradycje adwentowe i świąteczne z czasów Pierwszej Republiki. Zamek jest czynny dla zwiedzających w grudniowe weekendy i 1 stycznia 2024 r.

 

Svojanov-adwent_Fot. archiwum zamek Svojanov

 

Zamek Křivoklát zaprasza we wszystkie adwentowe weekendy, od 2 do 17 grudnia, a następnie od 27 do 31 grudnia codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Trasa zimowa prowadzi do gotyckich pałaców i kaplic zamkowych, z unikatową architekturą i sztuką gotycką.

Pałac Lednice otwiera swe podwoje w weekendy adwentowe od 4 listopada do 17 grudnia.   Ogrody i park są dostępne przez cały rok. Zimowa trasa zwiedzania prowadzi przez reprezentacyjne sale na parterze, w których organizowano imprezy towarzyskie i bale. Sale  zdobią piękne rzeźbione sufity, drewniana boazeria i stylowe meble. 

 

Lednice. Fot. Vydavatelstvi MCU

 

W pałacu Sychrov do 23 grudnia codziennie można zwiedzać piękne neogotyckie wnętrza, między innymi bogato wyposażony Apartament Królewski, w którym gościł król francuski Karol X, król pruski Wilhelm I czy cesarz austriacki Franciszek Józef I i sale reprezentacyjne -hol, bibliotekę, salon gier i dużą jadalnię.

Zimowe wycieczki do pałacu Hluboká cieszą się dużym zainteresowaniem już od kilku lat. Dla zwiedzających udostępniono dziewięć prywatnych apartamentów należących do czterech ostatnich pokoleń właścicieli pałacu – rodu Schwarzenbergów. Sale zachwycają oryginalnym bogatym wyposażeniem, między innymi kolekcją broni myśliwskiej, trofeów, porcelany, prac graficznych czy gobelinów.

 

Hluboká. Fot. shutterstock_Pavel Ilyukhin

 

Od ubiegłego roku piękne wnętrza zamku Zákupy są dostępne dla zwiedzających także zimą. Na gości czeka adwentowe zwiedzanie świątecznie przystrojonych wnętrz, w weekendy od 2 do 18 grudnia. 

W okresie adwentu na wałach wokół pałacu w Pardubicach rozbłysną setki tysięcy świateł – świetlnych rzeźb, łańcuchów i dekoracji. Wydarzeniu będzie towarzyszyła oprawa muzyczna i program kulturalny. Wnętrza pałacu 9 grudnia wypełni zapach słodkich przysmaków. Na jarmarku będzie można kupić prezenty świąteczne i spędzić miłe chwile w towarzystwie rzemieślników i artystów.

 

Pardubice - pałac - instalacja świetlna_Fot. T.Kubelka_archiwum Magistrát města Pardubic

 

W grudniowe weekendy w pałacu Slatiňany przewodnicy opowiedzą o historii książęcego rodu Auerspergów, jak obchodzono Boże Narodzenie w pałacu, zaprowadzą gości do najpiękniejszych komnat i kuchni pałacowej. 

Na świąteczne zwiedzanie i degustacje tradycyjnych adwentowych i bożonarodzeniowych potraw i opowieści o dawnych zwyczajach świątecznych zaprasza zamek Svojanov.  

 

Svojanov-zimowy_Fot. archiwum zamek Svojanov

 

W adwentowe weekendy warto odwiedzić także romantyczny pałac  Hrádek u Nechanic, letnią rezydencję Harrachów, przystrojony w piękną świąteczną szatę.  

W świątecznie udekorowanym pałacu w Kromieryżu, który wraz z ogrodami pałacowymi znajduje się na liście UNESCO, w weekendy od 2 do 17 grudnia na zwiedzających czekają opowieści przy dźwiękach kolęd o adwentowych i bożonarodzeniowych zwyczajach. 

info prasowe Czech Tourism

 

Pałac Loučeň

 

Pałac Loučeň

 

Hradek u Nechanic fot. Hradek 

 

Pardubice - pałac, zima_Fot Tomáš Kubelka_archiwum DSVČ

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com