Czeski Ołomuniec - miasto pełne uroku i wielu wyjątkowych zabytków

Czeski Ołomuniec - miasto pełne uroku i wielu wyjątkowych zabytków

  Czeski Ołomuniec przez wielu uważany jest Pragą w miniaturze. Tymczasem Ołomuniec to miasto z własną, bogatą historią, pełne uroku, wielu wyjątkowych, pięknych zabytków i ciekawych miejsc. Miejsc które także warto a nawet należy zobaczyć, zwiedzając to miasto. O jego wyjątkowości przemawia także to, że Ołomuniec należał zawsze do najbardziej znaczących miast królestwa czeskiego. 

 

 

Zabytkowe centrum Ołomuńca, to oczywiście wyjątkowej urody, o wysokości 35 metrów, Kolumna Przenajświętszej Trójcy, stojąca na rynku głównym a w 2000 r.  wpisana listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie dziwi także i to, że jest drugim po Pradze najważniejszym obiektem chronionym w Republice Czeskiej. Kolumna w Ołomuńcu została wzniesiona w latach 1716–1754. Wszyscy artyści i rzemieślnicy pracujący przy budowie Kolumny byli obywatelami Ołomuńca, dlatego praca przy budowie była także wyrazem lokalnego patriotyzmu. Jest największym skupiskiem rzeźb barokowych w ramach jednej struktury w Europie środkowej.

„Ku chwale Boga wszechmogącego, Panny Maryi i świętych wybuduję kolumnę, która swą wysokością i wspaniałością nie będzie mieć równej sobie w żadnym innym mieście” – z listu Wacława Rendera do ołomunieckiej rady miejskiej. 

Kolumna będąca rozpoznawalnym symbolem miasta w całej Europie to dopiero początek. Przed zwiedzaniem miasta, warto zaczerpnąć nieco z jego bogatej historii.

 

 

Ołomuniec powstał w połowie X wieku jako przystanek na transkontynentalnym szlaku z hiszpańskiej Andaluzji do Kijowa. Choć zgodnie z legendą miasto założone zostało przez Gajusza Juliusza Cezara, którego figura zdobi fontannę znajdującą się na rynku. Lata świetności położonego na Morawach Ołomuńca przypadają na okres baroku, czego dowodem jest między innymi jedyny w swoim rodzaju zespół sześciu barokowych fontann rozmieszczonych w różnych punktach ołomunieckiej starówki. Inspiracją do ich stworzenia była mitologia antyczna, o czym świadczą choćby postaci patronujące poszczególnych fontannom: Neptun, Herkules, Jowisz, Merkury czy Trytony.

 

 

W roku 1306 Wacław III, król Czech i Węgier oraz tytularny król Polski, syn króla Czech i Polski Wacława II, zatrzymał się w Ołomuńcu w drodze do Polski, gdzie wybierał się, by rozprawić się z opozycją min. Władysława Łokietka oraz koronować się na króla. Przez kolejne setki lat Ołomuniec był drugim, po Pradze, największym ośrodkiem miejskim na obszarze dzisiejszych Czech. 

 

 

Ścisłe centrum Ołomuńca to dwa rynki - górny i dolny

Centrum to wiele cennych zabytków których nie sposób zwiedzić w jeden weekend. Poza Kolumną Przenajświętszej Trójcy na Rynku górnym, jest także Kolumna Mariacka, tzw. morowa stojąca na dolnym Rynku. W trakcie spaceru można się nieco zdziwić, bo mimo iż idziemy z górnego na dolny rynek,  to jednak ulica prowadzi pod górę, a dopiero w dalszej części schodzimy w dół. Zabytkowa część miasta zbudowana została na wzgórzu, co widać doskonale podczas spaceru wąskimi uliczkami, a jeszcze lepszy widok jest z wieży Ratusza. Zanim wejdziemy do Ratusza, warto zobaczyć słynny zegar astronomiczny znany z socrealistycznych mozajek z lat 50. XX wieku oraz pokazem ruchomych figurek w południe. W podcieniach Ratusza znajduje się także Centrum Informacji Turystycznej a wizytę najlepiej zacząć od tego miejsca, by lepiej zaplanować zwiedzanie miasta.

 

Panorama z wieży ratuszowej

 

 

Katedra Świętego Wacława w Ołomuńcu

Budowa katedry trwała w latach 1104-1141 i choć okresu romańskiego do dziś zachowała się tylko część murów obwodowych, to znacząco wpisała się w panoramę miasta i stała się jednym z jego wizualnych symboli. Tego obiektu nie sposób pominąć, tym bardziej że obok kościoła znajduje się Muzeum Archidiecezjalne z bogatymi zbiorami.
Charakterystyczna południowa wieża, wysokości 100,65 m, jest obecnie drugą pod względem wysokości wieżą kościelną w Czechach, a najwyższą wieżą neogotycką. W katedrze znajduje się również największy dzwon na Morawach. 

 

 

 

Zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego

Muzeum urządzone jest w Domu Kapituły w Zamku Przemyślidów w Ołomuńcu, miejscu odzwierciedlającym tysiącletnią historię miasta. Do zamku przynależy częściowo zachowany Pałac Biskupi i fragmenty dawnego pałacu książęcego, posiada on również elementy w stylu barokowym oraz rokoko. Zamek Przemyślidów w Ołomuńcu i Muzeum Archidiecezjalne są ważnymi świadectwami roli Moraw w historii Europy. Miejsce to, będące wczesnym ośrodkiem chrześcijaństwa. Na wystawie prezentowane są m.in. znaleziska archeologiczne i dzieła sztuki od V tysiąclecia p.n.e. do współczesności, z wystawą obrazów, posągów i artefaktów religijnych oraz wyjątkowym eksponatem, bogato zdobioną karocą arcybiskupa. Zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego w Ołomuńcu odbywa się z audioprzewodnikiem w tym także w języku  polskim. Bogate zbiory prezentowane są na kilku kondygnacjach i na zwiedzanie warto przeznaczyć ok 1,5 godziny.

 

 

 

Zwiedzanie Twierdzy Ołomunieckiej

Twierdza Ołomuniec i duże pozostałości fortyfikacji miasta, głównie po wyburzanej od 1886 twierdzy-gwieździe, doskonale widoczne są do dzisiaj. Twierdza w jej współczesnym kształcie była rozbudowywana od XVII do XIX wieku. Spacer alejkami w parku wzdłuż murów uświadamia dawną potęgę. 

 

Jednym z wyjątkowych miejsc, jest przejście z parku do zabytkowej części miasta. W potężnym murze, pośród drzew i bluszczy jest brama. Prowadzi ona niczym wejście do Narnii. Na terenie parku, w odbudowanym forcie urządzono "Twierdzę Wiedzy". To miejsce przeznaczone jest do zabawy i interaktywnej nauki, a porównać można po części do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 

  

Miejsca nieoczywiste

O takich miejscach turyści dowiadują się zazwyczaj przypadkiem, lub z polecenia miejscowych. Choć znajdują się w centrum, to jednak w ciągu dnia są niewidoczne, za zamkniętymi bramami prowadzącymi na podwórka kamienic. To można porównać do kultowych miejsc, jakie jeszcze kilka lat temu istniały na Krakowskim Kazimierzu, w dzień niewidoczne a wieczorami tętniące życiem. Podobnie jest w Ołomuńcu, więc spacerując wieczorem po starówce, warto zaglądać do bram i podwórek, w poszukiwaniu miejsc z tym wyjątkowym klimatem.

 

 

 

Obiad w restauracji Bistro Paulus z 6 gwiazdkami Michelin

A skoro o miejscach nieoczywistych mowa, to lepszego bistro w Ołomuńcu nie znajdziecie. Idealne na szybki lunch a czasami jedzenie serwuje sam mistrz Paulus. Envelopa Office Center w którym swój lokal urządził Roman Paulus. Co w tym takiego wyjątkowego? No to proszę bardzo.Od dzieciństwa marzył o możliwości gotowania w najlepszych restauracjach świata. Po rewolucji skorzystał zatem z oferty studiów w Austrii, gdzie odbył szkolenie i rozpoczął karierę zawodową. Pierwsze doświadczenie z gastronomią na światowym poziomie zdobywał w 1999 roku w hotelu Savoy w Londynie, następnie przez pół roku pracował na liniowcu Queen Elisabeth 2. W latach 2000-2007 pracował w hotelach sieci Hilton w Wiedniu i Pradze. Od 2008 do 2020 roku był szefem kuchni w restauracji hotelu Radisson Blu Alcron Praga. Odbył staże w międzynarodowych instytucjach edukacyjnych (Emirates Academy of Hospitality Management) i restauracjach świata (restauracje Michelin La Pergola w Rzymie i Maison du Boeuf w Brukseli). Jest posiadaczem najbardziej prestiżowej oceny w tej dziedzinie: sześciokrotnie zdobył gwiazdkę Michelin dla praskiego Alcron. Obecnie jest współwłaścicielem Bistro Paulus i szefem kuchni firmy Lobster Catering w Ołomuńcu.

 

 

Roman Paulus

 

 

Podróż z Leo Expressem

Z Krakowa i Katowic do Ołomuńca, ale także do Pragi czy Ostrawy można dojechać Leo Expressem. Choć godzina odjazdu z Krakowa może się wydawać nieco wczesna, to jednak w pociągu można odpocząć, przedłużając zarwaną noc. Jest wszystko co potrzeba by po kilku godzinach jazdy, wypoczętym i najedzonym rozpocząć zwiedzanie. Bilety można kupić w aplikacji mobilnej Leo Express lub na stronie www.leoexpress.pl.

 

 

Materiał powstał we współpracy z:

Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje, s.r.o.
www.centralaok.cz   www.ok-tourism.cz

https://www.visitczechia.com/pl-pl/

oraz LeoExpress

 

opracowanie & foto

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com