Spacerując ulicami Brna podziwiamy jego zabytki. Tych nie brak w całej rozległej części starego miasta. Praktycznie na każdym kroku jest coś, co przykuwa naszą uwagę. Jest także inne Brno, to podziemne którego część znajduje się pod Zielonym Targiem. Tajemniczy podziemny labirynt najstarszych korytarzy i piwnic, położony aż osiem metrów pod chodnikiem jednego z najpiękniejszych placów w Brnie. Zejście do podziemi przenosi w czasy średniowiecza, kiedy zamiast lodówek używano piwnic. Na chętnych czeka prawie kilometrowy labirynt średniowiecznych korytarzy i piwnic.
.
.
Morawska metropolia wciąż skrywa swoje tajemnice, jest nowo odkryty system podziemi pod Targiem Kapuścianym (Zelný trh). Dopiero niedawno otwarto tu dla zwiedzających trasę, która prowadzi pod powierzchnią jednego z najstarszych placów w Brnie. Schodząc pod powierzchnię rynku, można doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery podziemnego labiryntu, obejrzeć ciekawą ekspozycję lub spróbować zwiedzania w kostiumach z dawnych czasów brneńskiego życia codziennego.
.
.
W trakcie czterdziestominutowej wycieczki trzeba pokonać ponad 200 schodów, które prowadzą na głębokość nawet ośmiu metrów. W podziemiach można zobaczyć historyczne piwnice na wino, warsztat alchemika czy więzienie. Co odważniejsi zwiedzający mogą sprawdzić, jak się czują w szyderczych maskach (posměšné masky), używanych przy piętnowaniu. Jeżeli to nie dostarczy im odpowiedniej dawki emocji, przewodnik może na chwilę zamknąć ich w „klatce błaznów“. W podziemiach jeszcze dzisiaj można spojrzeć do głębokiej studni wypełnionej wodą, a która służyła przez dziesięciolecia wszystkim mieszkańcom Brna.
.
.
W ramach trasy turystycznej zwiedzający na własne oczy zobaczą wyjątkowe i tajemnicze zakątki średniowiecznych korytarzy i piwnic ukrytych od sześciu do ośmiu metrów pod powierzchnią ziemi. Dowiedzą się, jak dawniej przechowywano żywność, wino i piwo oraz jak oświetlano podziemne przestrzenie. Na wystawie znajduje się także zbiór znalezisk archeologicznych. Wycieczka obejmuje laboratorium alchemiczne upamiętniające znanych lekarzy, farmaceutów i fizyków, którzy pracowali w Brnie i rozsławili miasto w całej Europie. Stara piwnica z winami i zabytkowy pub zwracają uwagę na lokalną tradycję winiarską. O ciemnej stronie życia w starożytności opowiadają repliki miejskiego pręgierza i klatki głupców, które stały na rynku w XVII wieku.
.
.
Targ warzywny jest jednym z najstarszych placów w Brnie i po raz pierwszy wspomniany został jako Horní trh na początku XIII wieku. Zawsze było to ruchliwe miejsce, w którym handlowano m.in. świeżą żywnością. Piwnice, które powstały pod poszczególnymi domami, służyły więc nie tylko swoim właścicielom, ale były także tłem dla życia targowego i schronieniem w czasie wojen. Ich tajemnica długo pozostawała ukryta i dopiero współczesne badania odsłoniły cały labirynt, który w 2009 roku przeszedł skomplikowaną modyfikację konstrukcyjną i adaptacyjną na potrzeby turystyki. Stworzyło to unikalny system historycznych piwnic i korytarzy i pozwoliło na udostępnienie zwiedzającym.
.
.
Godziny otwarcia
Codziennie z wyjątkiem poniedziałków
9.00 – 18.00
przejazdy co 60 minut (pierwsze o godz. 9.30, ostatnie o godz. 17.30)
Czerwiec-wrzesień w weekendy co 30 minut
.
.
Wstęp
Pełna opłata za wstęp 180 CZK
Studenci (do 26 lat), seniorzy (od 65 lat), ZTP, ZTP/P i dzieci do lat 15 90 CZK
Dzieci do lat 6 bezpłatnie
Bilet rodzinny 2+2 420 CZK
- każde dodatkowe dziecko do 15. roku życia 60 CZK
Posiadacze BRNOPAS 20% zniżki
.
Bilety wstępu:
https://www.gotobrno.cz/misto/labyrint-pod-zelnym-trhem/
.
wejście do podziemi i kasy
.
.
.
.
Podziemia Brna zadowolą a nawet zachwycą każdego kto zdecyduje się zejść do innego świata, świata podziemnego, nie tylko mrocznego i tajemniczego ale kolorowego i fascynującego. Brno należy do miast z bardzo bogatą ofertą dla chcących poznać to, co skrywane jest głęboko pod ziemią. Kaplica czaszek, Krypty Kapucynów, kazamaty w podziemiach zamku, dawne zbiorniki wodne, potężny schron z czasów zimnej wojny i wiele innych dostępnych podziemi. Brno warto poznać.
.
opracowanie & foto: Albin Marciniak
https://www.facebook.com/marciniak.albin/
.
.
.
.