Po niemal 800 latach swojej istnienia, Klasztor Minorytów św. Jakuba w Pradze po raz pierwszy otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. Ten niezwykły obiekt, założony w 1232 roku przez króla Wacława I, staje się teraz przestrzenią łączącą funkcje społeczne, kulturalne, biznesowe i duchowe, zachowując jednocześnie swoje unikalne genius loci.
.
.
Klasztor był świadkiem kluczowych momentów w historii Czech. To tutaj, po 400 latach panowania, zakończyła się dynastia Przemyślidów, a tron przejęli Luksemburgowie. Stąd rządzili czescy monarchowie, a w pobliżu klasztoru rozciągał się Hortus Angelicus – największy ogród botaniczny Europy Środkowej, który funkcjonował aż do XVIII wieku. Co więcej, tuż obok klasztoru znajdował się królewski urząd celny, znany jako Ungelt, co czyniło całą lokalizację jednym z najważniejszych punktów na mapie Pragi.
.
.
Na chórze klasztoru znajdują się unikalne organy z 1705 roku. Ten niezwykły instrument, posiadający największą liczbę piszczał w Czechach (8277), jest ceniony przez miłośników muzyki z całego świata. W ramach międzynarodowego festiwalu organowego grają na nim najwybitniejsi organiści. Organy przeszły szereg przebudów, z czego największa miała miejsce w latach 1981–1982. Obecnie posiadają 4 manuały, 91 rejestrów i możliwość interpretacji dzieł ze wszystkich okresów stylistycznych.
.
.
Od końca ubiegłego roku przestrzeń Klasztoru Minorytów św. Jakuba jest otwarta dla zwiedzających. Obiekt można odwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00–17:00. Jest to unikalna okazja, by poznać bogatą historię klasztoru, który przez stulecia pozostawał niedostępny dla publiczności. Dziś miejsce to oferuje inspirującą przestrzeń nie tylko dla miłośników historii, ale również dla osób poszukujących miejsca do refleksji, spotkań czy wydarzeń kulturalnych.
.
Więcej informacji na stronie www.klaster-minoritu.cz.
.
informacja prasowa: Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – CzechTourism