Katakumby pod Odessą to największy na świecie system tuneli wydrążonych przez człowieka

Katakumby pod Odessą to największy na świecie system tuneli wydrążonych przez człowieka

 Katakumby pod Odessą

   Największy na świecie system tuneli wydrążonych przez człowieka. 2500 kilometrów wyrobisk, sztolni, korytarzy, jaskiń i innych obiektów stworzonych przez człowieka, podczas budowy Odessy. Część z tych tuneli została udostępniona do zwiedzania, jednak większość pozostaje nadal tajemnicza i niedostępna.
 
 
Katakomby Nerubaiske Odessa 31
 
 
   Miejsce do którego trafiają turyści z całego świata to kompleks muzealny ze sporymi zbiorami przedmiotów i uzbrojenia używanych przez partyzantów, prezentowanych w podziemiach. Podziemia znajdują się na obrzeżach Odessy we wsi
  Odeskie katakumby to plątanina tuneli o długości ponad 2500 km, przy których katakumby pod Paryżem mające ok 300 km wydają się być zaledwie przedsionkiem. Rzymskie katakumby mające blisko 500 km to nadal 1/5 długości odeskich labiryntów.
 
 
Katakomby Nerubaiske Odessa 69
 

   Od pierwszych lat istnienia Odessy do budowy wykorzystywano skały wapienne. Większość domów w mieście zbudowana jest właśnie z tego kamienia wydobywanego na przedmieściach jak i w samym mieście. Już na początku istnienia miasta dostępność wydobycia kamienia została opisana jako jedna z zalet młodej osady. W 1837 r. Całkowity roczny dochód z kamieniołomów na przedmieściach Odessy oszacowano na 160 tysięcy rubli, a Apollon Skalkovsky podkreśla, że kwota ta rośnie z każdym rokiem ze względu na rosnące zapotrzebowanie miasta na kamień do budowy domów i i brukowania dróg. Nawet na początku XX wieku. wydobycie kamienia było ważnym źródłem dochodu dla ludności tych osad.

Tajne podziemia Odessy Rozumowskyi Ln 15

 

W tamtym czasie w kamieniołomach pracowało około 200 kamieniarzy a każdy z nich miało rodzinę od 3 do 7 osób, a każda z nich zajmowało się codzienną pracą związaną z wydobyciem budulca. W zachowanych dokumentach można przeczytać, że średnio robotnik otrzymał około 90 kopiejek dziennie, pracując 6 dni w tygodniu. Koszt stu wyciętych kamieni wynosił 7,5 rubla. Ogólnie rzecz biorąc, działalność kamieniołomu była bardzo opłacalna dla miasta. Wydobyając około 80 000 sztuk kamieni tygodniowo, na pensje przeznaczano około tysiąca rubli (cztery tysiące miesięcznie), które pokrywały koszty pracy, przynosząc spory zysk. Ilu pracowników kamieniołomu było w Odessie i na przedmieściach ? Takie informacje można uzyskać z dokumentów statystycznych Odessy z 1890 r. W okresie 1889–1890. w powiecie działały 314 kamieniołomy w których pracowało 4500 osób.

Tajemnice podziemnej Odessy jaskinie i labirynty Babelya 13

 

liczba kamieniołomów na przedmieściach Odessy i liczba zatrudnionych pracowników. Opracowano z materiałów Raportu Odeskiego Komitetu Handlu i Wyrobów za 1885, 1886, 1889, 1893 i 1895

Rok      Liczba kamieniołomów   Liczba pracowników

1885            257            2000
1886            288            2000
1889            400          >5000
1893             95*         >2000
1895             38*

* Znaczący spadek liczby kamieniołomów w tych latach wynika z faktu, że uwzględniono tylko te, które były pod nadzorem techników, ale istniało wiele kamieniołomów, które się rozwijały rabunkowo, przez drobnomieszczańskie podmiejskie wioski i nie podlegały ani rachunkowości, ani kontroli.

W miarę rozwoju miasta wydobycie budulca odbywało się nie tylko w strefie przymorskiej, ale również w pobliżu dzisiejszego centrum. Początkowo wydobycie odbywało się chaotycznie i bez spójnego planu. Dlatego dzisiaj nie można jednoznacznie określić długości wszystkich wydrążonych tuneli.

 

Tajemnice podziemnej Odessy jaskinie i labirynty Babelya 14

 

 Niewielka część z tuneli została przygotowana i udostępniona do zwiedzania. Jednak zdecydowana większość to nadal obszar nieznany i niebezpieczny, o czym świadczą powtarzające się wypadki. W kilku miejscach prowadzone są prace archeologiczne i regiony te objęte są ochroną jako cenne stanowiska archeologiczne. Rejony udostępnione do zwiedzania pokazują historię katakumb, oraz wyjaśniają znaczenie dla miasta oraz mieszkańców Odessy, zbudowanej z tego co zostało wydobyte spod ziemi. Będąc w Odessie nie sposób pominąć tej swoistej atrakcji.

 

Memorialʹnyy Komleks-Muzey "Partyzansʹka Slava"

Меморіальний комлекс-музей "Партизанська слава"

 

Katakomby Nerubaiske Odessa 124

 

https://odessakatakomby.com

 https://www.facebook.com/odessakatakomby/

 

Katakomby Nerubaiske Odessa 5

 

Katakomby Nerubaiske Odessa 17

 

Katakomby Nerubaiske Odessa 29

 

Katakomby Nerubaiske Odessa 42

 

Katakomby Nerubaiske Odessa 45

 

Katakomby Nerubaiske Odessa 56

 

Katakomby Nerubaiske Odessa 67

 

Katakomby Nerubaiske Odessa 73

 

Katakomby Nerubaiske Odessa 100

 

 Projekt „Tajemnice podziemnej Odessy” żyje i rozwija się dzięki staraniom osób z Fundacji Organizacji Publicznej ds. Badań i Ochrony Dziedzictwa Odesskiego „Pamięć”.
Z pomocą przyjaciół i podobnie myślących ludzi, którzy kochają swoje miasto i jego historię.

Zwiedzając podziemia Odessy, nie sposób pominąć wizyty w Muzeum Kontrabandy, ściśle związanego z dawnym życiem w podziamiach. 

https://www.facebook.com/MuzejKontrabandy/

 

Zwiedzanie Odessy warto uzupełnić informacjami na stronie Departamentu Kultury i Turystyki Rady Miasta Odessy

http://odessatourism.org/

 

 

Część zdjęć zamieszczonych w reportażu, prezentowane są po raz pierwszy. Ze względów bezpieczeństwa, do odległych podziemi dociera niewiele osób. Samodzielne eksploracje doprowadziły do wielu poważnych wypadków. Absolutnie odradzamy próby samodzielnych wejść w regiony poza trasami udostępnionymi do zwiedzania.

 

 

Музей Катакомба Кантакузена

https://odessakatakomby.com

 

Muzeum Katakumb w Cantacuzen Bunina 7 38

 

Muzeum Katakumb "Катакомба Кантакузена" to oddział głównego muzeum na Mołdawance, znajdujący się w starym kamieniołomie. Od 2017 r. jest także zabytkiem o znaczeniu lokalnym. Tam zanurzysz się w historię budowy wczesnej Odessy. Pierwszy napis na ścianie w tej katakumbie pochodzi z 1812 r. To najstarszy kamieniołom w Odessie. To z jego kamienia zbudowano szereg rezydencji historycznego centrum miasta. Po ukończeniu kariery „budowlanej” na początku XIX wieku katakumba zmieniła wiele ról: przystań poszukiwaczy przygód, magazyn podrobionych towarów i schronienie w latach wojny ...

Jego długość wynosi 120 metrów. Głębokość zanurzenia - 10 metrów. Ta katakumba jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swoją lokalizację i wspaniałą historię, ale także ze względu na najniższą temperaturę powietrza wśród podobnych budowli, więc nie zapomnij o ciepłych rzeczach ze sobą. Podczas czyszczenia kamieniołomu odkryto wiele „warstw kulturowych”. Ponadto ekspozycje opowiadają o pierwszych twórcach belki kwarantanny, księciu Kantakuzenie i kupcu Novikovie, a także o historii budowy kultowych budynków w Odessie.

 

 

Na ekspozycji można zobaczyć m.in:

Historia katakumb w Kantakuzen (książę Mikołaj Kantakuzen, potomek starożytnej bizantyjskiej rodziny, stały żołnierz, uczestnik napadu na Izmaila i właściciela ziemskiego w Odessie);
Górnictwo, narzędzia i technologie tamtych czasów.
Produkcja cegieł w Odessie i okolicach;
Piece kaflowe, kominki, kafelki, majolika;
Architektura w Odessie na różnych etapach czasowych - plany i eksponaty dekoracyjne;
Znaleziska dokonane w katakumbach w Odessie (całkowita długość katakumb w Odessie wynosi około 2500 kilometrów).
„Katakumba”, historia istoty tej koncepcji i jej przykład;
Schronienie i ochrona ludności podczas drugiej wojny światowej i po niej.
Wszystkie eksponaty sal są unikatowymi artefaktami mającymi od 200 do 70 lat. Znalezione i uratowane przez badaczy z Fundacji „Pamięć”.

Harmonogram i koszt wycieczek

W sezonie letnim muzeum otwiera swoje podwoje od 11-00 do 15-00 w każdą sobotę i niedzielę.

Czas trwania wycieczki wynosi około 30 minut.

Obowiązkowa rejestracja na wycieczkę przez telefon.

+38 (063) 635-15-00, +38 (050) 316-08-77

Minimalny grupa to 4 osoby

 

 

Muzeum Katakumb w Cantacuzen Bunina 7 2

 

Muzeum Katakumb w Cantacuzen Bunina 7 12

 

Muzeum Katakumb w Cantacuzen Bunina 7 16

 

Muzeum Katakumb w Cantacuzen Bunina 7 18

 

Muzeum Katakumb w Cantacuzen Bunina 7 20

 

Muzeum Katakumb w Cantacuzen Bunina 7 26

 

Muzeum Katakumb w Cantacuzen Bunina 7 33

 

Muzeum Katakumb w Cantacuzen Bunina 7 34

 

 

 

Światowe  TOP Ukrainy

Katakumby pod Odessą są największym na świecie systemem - ponad

W Kopalni rud żelaza w miejscowości Krzywy Róg znajduje się najniżej położona trasa turystyczna na świecie. Można zjechać na głębokość 1556m pod ziemię !

Jaskinia Optymistyczna to nie tylko najdłuższa jaskinia w Europie, ale także największy system jaskiniowy Eurazji i piąta wśród jaskiń świata. Jej długość wynosi 257 km !

 

 

 

Tajne podziemia Odessy

Музей "Таємниці підземної Одеси" екскурсії в катакомби

 

https://odessakatakomby.com/

 

 

 

Tajne podziemia Odessy Rozumowskyi Ln 2

 

Secrets of Underground Odessa ”- główne muzeum projektu, znajdujące się obok głównego dworca autobusowego pod adresem: 2. Razumovsky Lane, 3-b. Jest to pomnik o lokalnym znaczeniu „Katakumby Mołdawii”.

Muzeum przedstawia historię różnych wydarzeń, które miały miejsce w katakumbach miasta. Sprzątanie pomieszczeń, wytyczenie trasy i urządzenie wystaw zajęło dużo czasu i wysiłku. Ale na tym nie koniec, bo kontynuowane są dalsze prace i realizowane są nowe pomysły.

 

Tajne podziemia Odessy Rozumowskyi Ln 3

 

Podczas wycieczki można zobaczyć m.in: 

Schronienie antyradiacyjne - motywy zimnej wojny;
Stalker - temat postapokalipsy;
Górnictwo - historia rozwoju technologii i kamieniołomów;
Geologia - cechy regionu lokalnego;
Wyspa kochanków jest tematem deprywacji sensorycznej, biorytmów, wpływu słońca itp.;

Park partyzancki - temat ruchu partyzanckiego Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, ich życia i realiów tamtych czasów;
Szkoła podziemna - szkolenie podczas obrony Odessy;
Catacomb Church - historia prześladowań i schizmy Kościoła;
Więzienie - historia handlu niewolnikami;
Melina - historia przestępczości, ich związek z lochami, legendy przeszłości.

 

\

Tajne podziemia Odessy Rozumowskyi Ln 6

 

 

Tajne podziemia Odessy Rozumowskyi Ln 5

Warstwa z dużą ilością kości kości zwierząt żyjących przed milionami lat.

 

Tajne podziemia Odessy Rozumowskyi Ln 11

Manekin służący kieszonkowcom do nauki "zawodu". Podziemia pod Odessą to także miejsce funkcjonowania środowiska przestępców.

 

Tajne podziemia Odessy Rozumowskyi Ln 12

 

 

Tajne podziemia Odessy Rozumowskyi Ln 14

 

 

Tajne podziemia Odessy Rozumowskyi Ln 16

 

 

Tajne podziemia Odessy Rozumowskyi Ln 17

 

 

Tajne podziemia Odessy Rozumowskyi Ln 18

 

 

Tajne podziemia Odessy Rozumowskyi Ln 19

 

 

Tajne podziemia Odessy Rozumowskyi Ln 20

 

 

 

 

"Jaskinie i labirynty"

Po wcześniejszym umówieniu wizyty, możliwe jest zejście do tej części podziemi.

Trasa oferuje 2,5-3 godzinny spacer podziemnymi korytarzami poprzez skomplikowany labirynt, w którym poczujesz to, co Tezeusz czuł w labiryncie minotaura. 

Muzeum jest filią „Katakumby Mołdawii”. Tutaj można zobaczyć prawdziwe jaskinie i usłyszeć wiele historii o tym wyjątkowym podziemnym świecie. Można także uczestniczyć w prawdziwych wykopaliskach archeologicznych i oczywiście poznać wiele historii o tym, jak katakumby w Odessie były i nadal są badane. Ten region to czynne i wartościowe stanowiska archeologiczne.

 

 


Tajemnice podziemnej Odessy jaskinie i labirynty Babelya 2

 

 

Tajemnice podziemnej Odessy jaskinie i labirynty Babelya 4

 

 

Tajemnice podziemnej Odessy jaskinie i labirynty Babelya 5

 

 

Tajemnice podziemnej Odessy jaskinie i labirynty Babelya 6

 

 

Tajemnice podziemnej Odessy jaskinie i labirynty Babelya 7

 

 

Tajemnice podziemnej Odessy jaskinie i labirynty Babelya 8

 

 

Tajemnice podziemnej Odessy jaskinie i labirynty Babelya 9

Sklepienie studni (dawnego wyjścia) widziane od dołu.

 

Tajemnice podziemnej Odessy jaskinie i labirynty Babelya 10

 

 

Tajemnice podziemnej Odessy jaskinie i labirynty Babelya 11

 

W katakumbach znajdują się także naturalne jaskinie. Jedna z nich, wyżłobiona przez wodę.

 

 

Tajemnice podziemnej Odessy jaskinie i labirynty Babelya 12

 

 

Dzikie podziemia w centrum miasta

Takich zabezpieczonych wejść do podziemi na terenie całej Odessy i okolic jest wiele.

Samodzielna eksploracja jest bardzo niebezpieczna i nawet dla "miejscowych" często kończy się przykrymi konsekwencjami. Znanych jest wiele przypadków zabłądzeń czy nawet zawałów części tuneli, przysypując żądnych przygód.

 

 

Tajemnice podziemnej Odessy jaskinie i labirynty Babelya 1

 

 

 

 

 

Tajemnice podziemnej Odessy jaskinie i labirynty Babelya 14

 

 

 

Pozostałości po dawnych domach wydrążonych w zboczu wzgórza w dzielnicy Usatowe na peryferiach Odessy. Tutaj samodzielna eksploracja także jest bardzo niebezpieczna. W każdej chwili grozi zawaleniem kolejnych fragmentów.

 

domy wykute w skale 52

 

 

domy wykute w skale 55

 

 

domy wykute w skale 59

 

 

domy wykute w skale 64

 

 

domy wykute w skale 71

 

#Одесса #катакомбы #пещеры #экскурсияпоодессе #экскурсиявкатакомбы #тайныподземнойодессы #подземныесооруженияодессы @Тайны подземной Одессы

Stanisław Kinka, starszy badacz Muzeum Historycznego i regionalnego w Odessie - " Sytuacja społeczna pracowników kamieniołomów w Odessie:

https://odessakatakomby.com/wp-content/uploads/2020/01/POLOZHENIE-RABOTNIKOV-KAMENOLOMEN-V-ODESSE.pdf

 

 

opracowanie i foto:

Albin Marciniak
 
zdjęcia dal mediów dostępne są na East News
 
masz pytanie do autora ? napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 Najniżej położona trasa turystyczna na świecie

Turystyka Industrialna na Ukrainie

   Najniżej położona trasa turystyczna na świecie została udostępniona do zwiedzania. W Kopalni rud żelaza w miejscowości Krzywy Róg na Ukrainie, można zjechać na głębokość 1556m pod ziemię !
 

Najniżej położona trasa turystyczna na świecie 0

 

 

 

Podziemia w Polsce
 
 64 podziemia do zwiedzania
 

Podziemia w Polsce okładka

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com