Mała Fatra Perła Słowacji

Mała Fatra Perła Słowacji

 
Mała Fatra Perła Słowacji
 
Malá Fatra,  – pasmo górskie w Karpatach Zachodnich Słowacja

 
 


Region Malá Fatra leży w otoczeniu przepięknej przyrody a jego okolicę przecina mnóstwo szlaków górskich. W Parku Narodowym Mała Fatra jest z czego wybierać. Dzięki rozległej sieci oznakowanych szlaków turystycznych można zaspokoić potrzeby nawet tych najbardziej wymagających turystów. Do najbardziej atrakcyjnych wędrówek turystycznych należy niewątpliwie przejście granią główną pasma górskiego. W regionie Malá Fatra jest ok 160 km tras rowerowych dla wymagających kolarzy i dla jeżdżących na rowerach tylko rekreacyjnie.

 
 
 
 
Szlaki piesze i rowerowe są bardzo dobrze i czytelnie opisane
 


 
pomnik Janosika
 
 

    Jako bazę wypadową proponuję Camping Belá - Nižné Kamence, jadąc z Żiliny w kierunku Doliny Terchovskiej lub miejscowość Terchová. To własnie w Terchovej urodził się najsłynniejszy zbójnik Juraj Jánošík.
Jánošík (1688 - 1713) ze swoją grupą działał na pograniczu węgiersko-polskim, a ofiarami jego napadów byli głównie kupcy, ale także plebani, posłańcy pocztowi i inne przypadkowe, zamożniejsze osoby. Grabił głównie z myślą o sobie i swoich ludziach, obdarowując okazjonalnie np. dziewczęta z okolicznych wsi różnymi zrabowanymi drobiazgami. Wspierali go niektórzy lokalni notable, z którymi dzielił się łupami, za co oni wyciągali go z tarapatów, np. po pierwszym pojmaniu Jánošíka i osadzeniu go w lochu, wiceżupan komitatu liptowskiego zapewnił mu alibi doprowadzając w ten sposób do jego uwolnienia. Wiosną 1713 Jánošík został pojmany w domu Uhorčíka i osadzony w średniowiecznym zamku w Liptowskim Mikułaszu (Liptovský Mikuláš), gdzie 16 i 17 marca 1713 odbył się jego proces. Jego przebieg jest znany dzięki zachowanym protokołom. Ostatecznie został skazany na karę śmierci przez powieszenie na haku za lewe żebro. Osią oskarżenia było zabójstwo plebana z Demanicy, do którego Jánošík się nie przyznał, wskazując jako sprawcę swojego kompana.
 


 

Obecnie wieś żyje pełnią kultury i i turystyki. Terchovskie święto państwowe – Dni Janosika odbywają się w wiosce od początku lat 60-tych. Oprócz tego największego festiwalu folklorystycznego na Słowacji odbywają się tu Dni Cyryla i Metodego, Country fest Rozmarín.
 
Z parkingu Starý dvor wybierzcie się  niebieskim szlakiem turystycznym do przełęczy Príslop (916 m n.p.m.). Przełęcz Príslop jest ważnym skrzyżowaniem szlaków turystycznych z drogowskazami i daszkiem. Z przełęczy Príslop z prawej strony prowadzi żółty szlak na grań Sokolie, skąd można podziwiać przepiekną scenerię Parku Narodowego Malá Fatra. Z Sokolia schodzi się po zielonym szlaku do parkingu Starý dvor.
 
3 km od Terchovej,w Parku Narodowym Malá Fatra znajduje się Vrátna. Jest to malownicza dolina w KriváŁskiej Malej Fatre i równocześnie największe centrum letniej i zimowej małofatrzańskiej turystyki.
 


 


Jej obszar jest otoczony wieńcem gór Boboty, Veľký Rozsutec, Stoh, Poludňový Grúň, Chleb, Veľký Kriváň, Kraviarske, Baraniarky i Sokolie.
 


 


Imponujący wstęp do Vrátnej tworzą wyjątkowe wąwozy z licznymi wodospadami -Tiešňavami, które tworzy rzeczka Varínk wypływająca na końcu doliny. Znajduje się tu kilka interesujących formacji sklanych z których najbardziej znany jest Mnich. Oprócz niego możecie zobaczyć formacje skalne nazywane ze względu na podobieństwo Wielbłąd, Pięć furmanów, Krkodyl i inne. Część wąwozów Tiesňavy tworzy Dolina Obšívanka, przez którą prowadzi Zbójecki szlak.
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
masz pytanie ? napisz do autora:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Albin Marciniak
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com