Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
ROCZNICA KLUBU

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pozostałości rzymskich koszar Tilurium, miejscowość Trilj, Chorwacja

 

    Miejsce to jest dosyć dość osobliwe bo mury z przed 2000 lat mieszają się że współczesnymi budynkami. Dla tutejszych mieszkańców starożytność to codzienność, bo zabytków z czasów rzymskich na terenie Chorwacji jest bardzo dużo a w Trilj gdzie przebiegała "Rzymska Droga" jest ich szczególnie wiele. Tędy przebiegał główny trakt handlowy pomiędzy Azją a Europą w czasach rzymskich i to tutaj pobierane były podatki od kupców wiozących towary.

 

Miejscowość Trilj pozostałości rzymskich koszar Tilurium Chorwacja 3

 

   Pozostałości ruin dawnych koszar najdują się w południowo-wschodniej części rozległego niegdyś obozu, gdzie teren łagodnie opada w kierunku południowym. Ze względu na nierówność terenu, znaczną część zbocza wypełniono kamieniem i na tym wzniesiono fundamenty a następnie całą konstrukcję. W ściany wbudowano drewniane belki, których odciski zachowały się w zaprawie murarskiej do dzisiaj, co w trakcie wykopalisk pozwoliło dokładniej odwzorować całą konstrukcję. Widoczne na elewacji belki zostały połączone pionowymi belkami przechodzącymi przez ścianę łącząc i wzmacniając całą konstrukcję dachu. Ściany południowe i wschodnie budynku wsparte były kamiennymi przyporami wzmacniającymi całąkonstrukcję przed usunięciem. Po zakończeniu wykopalisk archeologicznych, przypory wraz z tą częścią ścian zostały częściowo zrekonstruowane i zakonserwowane. Zakonserwowano i zabezpieczono również pomieszczenie zamknięte tymi dwiema ścianami w części południowo-wschodniej. Wykopaliska wskazały, że na północ, równolegle do badanego kompleksu, znajdują się inne budowle składające się z tych samych elementów konstrukcyjnych i zasady konstrukcyjne zostały użyte także podczas budowy tego kompleksu.

 

 

Miejscowość Trilj pozostałości rzymskich koszar Tilurium Chorwacja 10

 

Na podstawie przeprowadzonych badań planu parterowego można słusznie przyjąć, że były to wojskowe kwatery sypialne (centuriae), a w trzech przypadkach takie przypuszczenie zostało potwierdzone przez wykopaliska archeologiczne i znalezione przedmioty. Prezentowany kompleks był używany przez jedną kohortę legionową, która liczyła 500 żołnierzy. Biorąc pod uwagę także kolejne odkryte podczas wykopalisk ruiny, mozna przypuszczać że na tym terenie stacionowało kilka tysięcy żołnierzy strzegących głównego traktu jakim była "Droga Rzymska" biegnąca poniżej. Był to także główny trakt handlowy pomiędzy Azją a Europą.

 

Miejscowość Trilj pozostałości rzymskich koszar Tilurium Chorwacja 13

 

Ze wzgórza na którym obecnie znajduje się cmentarz i kaplica, roztacza się imponująca panorama a w dole przepływa Cetina. W miejscu gdzie obecnie widoczna jest kładka piesza, w czasach rzymskich do przeprawy służył most kamienny, jedyny na całej szerokości rozległej doliny.

 

Miejscowość Trilj pozostałości rzymskich koszar Tilurium Chorwacja 14

 

Miejsce nie jest zbyt dobrze oznaczone a po drodze należy wypatrywać kilku biało-brązowych tablic kierunkowych. Będąc na dole w miejscowości Trilj, należy kierować się na wzgórze z kaplicą i cmentarzem a na widocznym rozjeździe jest zakręt 180 stopni w prawo. Ruiny znajdują się na  tyłach prywatnego gospodarstwa (niebieska kropka). Samochód można zostawić przy drodze i przejść przez ogród z lewej strony zabudowań. Gospodarz nie robi z tym żadnego problemu.

 

Trilj wzgórze

 

Na zdjęciu droga widoczna jest z prawej strony, wijąca się pośród zieleni na wzgórze z kaplicą.

 

Pozostałości rzymskich koszar Tilurium miejscowość Trilj Chorwacja

 

Przy ruinach znajduje się tablica opisująca ruiny i pokazująca wykopaliska oraz przedstawiająca wizualizację całych koszar jakie przed 2 tys lat tutaj stały.

 

 

Miejscowość Trilj pozostałości rzymskich koszar Tilurium Chorwacja 5

 

Rozległa panorama ze wzgórza z kaplicą. Grzbietem gór przebiega granica Bośni i Hercegowiny a najwyższy szczyt widoczny po prawej to Kamešnica 1,855 m n.p.m. Szczyt znajduje się już po stronie BiH.

Malownicze miasteczko nad rzeką Cetiną, raj dla miłośników przyrody i przygód. Położony jest w Dalmatyńskiej Zagorze, region ten zachwyca swoim pięknem. Przez urodzajne pola płynie rzeka Cetina, która daje życie tym terenom, które od morza oddziela góra Mosor. Szczególną atrakcją jest most na Cetinie i znaleziska archeologiczne w korycie rzeki pochodzące z czasów rzymskich.

Smakosze domowych potraw (szynka parmeńska, ser, wino) i miłośnicy dawnych receptur mogą spróbować specjałów i kuchni lokalnej w wielu triljskich restauracjach i knajpkach oraz wypoczywać w dziwiczej jeszcze przyrodzie. Na piesze wędrówki teren jest bardzo rozległy, lecz na przejażdżki rowerowe czy objazdówka samochodem a najlepiej camperem, warto zjechać z utartych nadmorskich szlaków.

 

Miejscowość Trilj pozostałości rzymskich koszar Tilurium Chorwacja 1

 

Miejscowość Trilj pozostałości rzymskich koszar Tilurium Chorwacja 7

 

Miejscowość Trilj pozostałości rzymskich koszar Tilurium Chorwacja 11

 

Miejscowość Trilj pozostałości rzymskich koszar Tilurium Chorwacja 2

 

Miejscowość Trilj pozostałości rzymskich koszar Tilurium Chorwacja 6

 

The are located in the south-eastern part of the camp, where the terrain gently slopes towards the south. Due to the levelling of the ground, the preserved substructures were filled with stone. Wooden beams were built into the walls, and their imprints have been preserved in the mortar. The beams visible on the facade were linked by vertical beams passing through the wall. The southern and eastern walls of the building were supported by buttresses, and after the completion of the exploration, they have been conserved and partially reconstructed. The room enclosed by these two walls in the south-eastern part has also been conserved. The excavvations have indicated that to the north, in parallel with the explored complex, there are other buildings consisting of the same structural elements, and this notion was used during the reconstruction of this complex. On the basis of the ground plan, we can rightfully assume that these were military sleeping quarters (centuriae), and in three cases such assumption has been confirmed by archaeological excavations. Originally, six centuriae made up a unit used by one legion cohort, which numbered 500 troops.
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
rowerowe testy porady wycieczki

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 1105 gości oraz 0 użytkowników.