Jeziora Plitwickie - fenomen przyrodniczy w Chorwacji

Jeziora Plitwickie - fenomen przyrodniczy w Chorwacji

Jeziora Plitwickie

jeden z najważniejszych punktów turystycznych w Chorwacji

  Jeziora Plitwickie to fenomen przyrodniczy nie tylko w Chorwacji ale i w Europie, odwiedzany przez turystów z całego świata. W sezonie wakacyjnym tłumy chętnych wędruje alejkami, pomiędzy formacjami skalnymi i imponującymi wodospadami. Jednak najlepszy czas na podziwianie Jezior Plitwickich to wiosna i jesień. Wiosną soczysta zieleń przeplata się z turkusowymi kolorami jezior, natomiast jesienią kolor wody podkreślają barwy jesieni. Wówczas na drzewach wszystkie kolory tęczy wzmacniane są światłem odbijanym od tafli jezior, czy milionów kropel opadających kaskad tworzących naturalne tęcze. Jesień to także czas, gdy w odleglejszych regionach parku można spacerować alejkami w zupełnej samotności i ciszy podkreślanej szumem wody.

 

Jeziora Plitwickie to najstarszy i największy park narodowy w Republice Chorwacji. Park położony jest w górzystym regionie Chorwacji, pomiędzy pasmem górskim Mala Kapela na zachodzie i północnym zachodzie, a pasmem górskim Lička Plješivica na południowym wschodzie. Administracyjnie park należy do dwóch powiatów: Lika-Senj (90,7%) i Karlovac (9,3%).

Dzięki wyjątkowemu pięknu naturalnemu obszar ten zawsze przyciągał miłośników przyrody i już 8 kwietnia 1949 roku został ogłoszony pierwszym parkiem narodowym w Chorwacji.

 

 

Proces powstawania tufu, w wyniku którego powstają bariery z tufu, czyli trawertynu, i w wyniku którego powstają jeziora, jest wyjątkową uniwersalną wartością, za którą Jeziora Plitwickie zostały uznane na arenie międzynarodowej 26 października 1979 r. poprzez wpisanie ich na na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1997 roku poszerzono granice parku narodowego i obecnie zajmuje on powierzchnię blisko 300 km2.

 


Park porośnięty jest głównie roślinnością leśną, z mniejszymi obszarami pokrytymi łąkami. Najatrakcyjniejsza część parku – jeziora – zajmują niecałe 1% całkowitej powierzchni parku.

System jezior składa się z 16 nazwanych i kilku mniejszych, nienazwanych jezior, łączących się kaskadami. Ze względu na podłoże geologiczne i charakterystyczne warunki hydrogeologiczne, system jezior został podzielony na Jeziora Górne i Dolne.

 

 

Dwanaście jezior tworzących Jeziora Górne to: Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgeti i Kozjak. Jeziora te powstały na nieprzepuszczalnej skale dolomitowej i są większe, z bardziej wciętymi i łagodniejszymi brzegami niż Jeziora Dolne. Jeziora Dolne, składające się z jezior Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac i Novakovića Brod, powstały na przepuszczalnym podłożu wapiennym, wciętym w głęboki kanion ze stromymi klifami. Jeziora kończą się imponującymi wodospadami Sastavci, a rzeka Korana wypływa pod spodem wodospadów.

 

 

Obszar Parku Narodowego Jezior Plitwickich jest częścią regionu krasowego Dinarides, jednego z najbardziej imponujących krajobrazów krasowych na świecie, charakteryzującego się specyficznymi właściwościami geologicznymi, geomorfologicznymi i hydrologicznymi. Rzeźba krasowa związana jest przede wszystkim ze skałami węglanowymi (skałami wapiennymi i dolomitowymi) ze względu na ich dużą wrażliwość na zużycie chemiczne i mechaniczne oraz wpływ tektoniki (uskoki, zmarszczki, szczeliny itp.). Woda wzbogacona w dwutlenek węgla przenika przez szczeliny w skale węglanowej, rozpuszczając skałę podczas jej przepływu, tworząc różne formy krasowe powierzchniowe (takie jak lejki, zagłębienia, pola krasowe, wieże, kolumny i inne) i podpowierzchniowe (jaskinie i doły).

 


Obszar Jezior Plitwickich zbudowany jest ze skał węglanowych (głównie wapienia i dolomitu) z ery mezozoicznej, na których ukształtowały się tereny krasowe bogate w formy powierzchniowe i podziemne. Część z nich można zobaczyć jadąc samochodem lub przechadzając się po Parku, jednak wiele z nich kryje się pod ziemią, czekając na odkrycie i zbadanie.


Park Narodowy Jezior Plitwickich to obszar o wyjątkowej różnorodności biologicznej i geologicznej, który rocznie odwiedza ponad milion osób. Ścieżki spacerowe w parku są stosunkowo wąskie i prowadzą przez nierówny teren i drewniane mosty wzdłuż brzegów jeziora. Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo zwiedzających i ochronę charakterystycznego krajobrazu zabrania się opuszczania wyznaczonych szlaków spacerowych. Biorąc pod uwagę specyfikę terenu, zaleca się noszenie odpowiedniej odzieży i obuwia oraz, w razie potrzeby, ochrony przeciwsłonecznej/deszczowej.

 

 

Istniejące szlaki biegnące przez strefę jeziora nie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych (na wózkach inwalidzkich, pojazdach silnikowych i innym sprzęcie), wózki dziecięce również nie są zalecane. Aby ułatwić poruszanie się po strefie jezior, odwiedzający wchodzący do parku od wejścia nr 1 mają do wyboru cztery trasy, zaznaczone na zielono na tablicach informacyjnych. Cztery trasy rozpoczynające się przy wejściu 2 są zaznaczone na pomarańczowo.

 

Trasy zwiedzania

A
Czas trwania – 2 do 3 godzin
Długość szlaku – 3 500 m


Zaczyna się przy północnym wejściu (wejście 1). Wycieczka ma charakter okrężny i daje możliwość podziwiania „Wielkiego Wodospadu” – największego wodospadu Jezior Plitwickich i Chorwacji. Ścieżka prowadzi w górę rzeki, przez kanion „Jezior Dolnych”, wzdłuż jezior „Novakovića brod”, „Kaluđerovac”, „Gavanovac” i „Milanovac” do punktu przy „Moście Kozjak”, gdzie szlak zaczyna wznosić się w kierunku wschodnia strona kanionu. Z tej części wracamy do punktu wyjścia (Wejście 1).

 


B
Czas trwania – 3 do 4 godzin
Długość szlaku – 4 000 m


Punkt wyjścia znajduje się przy północnym wejściu do parku (wejście 1). Zwiedzanie ma charakter okrężny i obejmuje spacer wapiennym kanionem „Jezior Dolnych”, przejażdżkę elektryczną łodzią po największym z Jezior Plitwickich – Jezioro „Kozjak”, przejażdżkę panoramicznym pojazdem oraz spacer po szczycie Góry wschodnią stronę kanionu aż do punktu początkowego przy „Wejściu 1”. Zobaczysz także imponujący „Wielki Wodospad” i „Sastavci”, piękne ciemnoniebieskie jeziora „Novakovića Brod”, „Kaluđerovac”, „Gavanovac” i „Milanovac”, a także ogrom jeziora Kozjak.

 



Czas trwania – 4 do 5 godzin
Długość szlaku – 8 000 m


Punkt wyjścia znajduje się przy północnym wejściu do parku (wejście 1). Zwiedzanie ma charakter okrężny i obejmuje obszar Jeziora Dolnego i Górnego, a także połączenie spacerów i przejażdżek łodzią elektryczną, natomiast powrót do punktu początkowego będzie odbywał się głównie pojazdem panoramicznym. Ciesz się pięknem największych i najbardziej atrakcyjnych wodospadów („Wielki Wodospad”, „Veliki Prštavac” i „Mali Prštavac”) oraz niezliczonych mniejszych wodospadów, a także jezior.

 



Czas trwania – 2 do 3 godzin
Długość szlaku – 5 100 m


Zaczyna się przy południowym wejściu (wejście 2). Trasa ma charakter okrężny i obejmuje część „Jeziora Górne”. Wycieczka obejmuje krótki rejs łodzią po „Jeziorze Kozjak”, a następnie spacer w górę rzeki, aż do „Jeziora Prošćansko”. Jest kolejka widokowa, którą można wrócić do punktu początkowego. Poczuj magiczny spokój i ogrom „Górnych Jezior” z ich zalesionymi brzegami i godnymi podziwu wodospadami „Wielkiego i Małego Prštavci”, a także niezliczoną liczbą mniejszych wodospadów.

 



Czas trwania – 3 do 4 godzin
Długość szlaku – 4 600 m


Punkt wyjścia znajduje się przy południowym wejściu do parku (wejście nr 2). Po krótkim spacerze i przejażdżce łodzią elektryczną po jeziorze Kozjak, wycieczka zabierze Cię na spacer przez wapienny kanion Jezior Dolnych aż do „Wielkiego Wodospadu”. Od „Wielkiego Wodospadu” do panoramicznej stacji pojazdów prowadzi stroma serpentyna prowadząca na wschodnią stronę kanionu, gdzie znajdują się liczne punkty widokowe oferujące spektakularne widoki na krystalicznie czyste, ciemnoniebieskie jeziora i przyległe wysokie klify. Wróć do punktu początkowego pojazdem panoramicznym. Zwiedzanie ma charakter kołowy.

 



Czas trwania – od 4 do 6 godzin
Długość szlaku – 8 900 m


Punkt wyjścia znajduje się przy południowym wejściu do parku (wejście nr 2). Po krótkim spacerze i panoramicznej przejażdżce pojazdem będziesz kontynuować pieszo wzdłuż Jezior Górnych, popłyniesz łodzią przez Jezioro Kozjak i przejdziesz przez kanion Jezior Dolnych aż do „Wielkiego Wodospadu”, wzdłuż szczytu kanionu wschodniej stronie i ponownie przejedź się pojazdem panoramicznym. Ten okrężny program daje możliwość cieszenia się pięknem całego obszaru jeziornego Parku.

 

 

K1 
Czas trwania – 6 do 8 godzin
Długość szlaku – 16 500 m


Program rozpoczyna się przy wejściu północnym (Wejście 1) i obejmuje piesze zwiedzanie dużej części strefy jeziornej w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Wędrowcy zobaczą Wielki Wodospad, przejdą przez kanion Jezior Dolnych i wzdłuż zachodniego wybrzeża jeziora Kozjak, dalej do wodospadów Prštavci, największych i najpiękniejszych wodospadów Jezior Górnych, i odwiedzą niedawno otwarty punkt widokowy Tomićevo Pogledalo. W drodze powrotnej spacerowicze mogą podziwiać wspaniałe Jeziora Górne i spacerować wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Kozjak, do którego można dotrzeć krótką przejażdżką łodzią elektryczną. Kontynuacja programu obejmuje spacer po wschodniej stronie kanionu Lower Lakes, aż do punktu początkowego przy wejściu 1.

 


K2 
Czas trwania – 6 do 8 godzin
Długość szlaku – 17 500 m


Program rozpoczyna się przy wejściu południowym (Wejście 2) i obejmuje piesze zwiedzanie dużej części strefy jezior w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Wędrowcy zobaczą Wielki Wodospad, przejdą przez kanion Jezior Dolnych i wzdłuż zachodniego wybrzeża jeziora Kozjak, dalej do wodospadów Prštavci, największych i najpiękniejszych wodospadów Jezior Górnych, i odwiedzą niedawno otwarty punkt widokowy Tomićevo Pogledalo. W drodze powrotnej spacerowicze mogą podziwiać wspaniałe Jeziora Górne i spacerować wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Kozjak, do którego można dotrzeć krótką przejażdżką łodzią elektryczną. Kontynuacja programu obejmuje spacer po wschodniej stronie kanionu Lower Lakes, aż do punktu początkowego przy wejściu 2.

 

UWAGI

- Każdy zwiedzający zobowiązany jest mieć zawsze przy sobie ważny bilet wstępu do parku (ważny na zwiedzanie strefy jeziora i szlaki turystyczne)
- Kosze na śmieci są dostępne w wielu miejscach na terenie parku, a odwiedzający proszeni są o nie pozostawianie śmieci wzdłuż szlaków.
- Warunki pogodowe w parku są bardzo zmienne, dlatego niektóre szlaki mogą zostać zamknięte lub wjazd pojazdów ograniczony. Proszę wcześniej sprawdzić warunki pogodowe na stronie internetowej lub w centrach informacji parkowej.
- Skały są wyjątkowo śliskie, gdy są mokre, dlatego należy zachować ostrożność podczas chodzenia (szczególnie w jaskini Šupljara).
- Zachowaj szczególną ostrożność podczas spaceru szlakami przebiegającymi po stromych zboczach i nad kanionem.
- Psy mogą przebywać w parku wyłącznie na smyczy (muszą być na smyczy również na łodziach i pociągach).

 


Aplikacja NP Plitvicka jezera


Ta aplikacja pozwoli łatwiej odnaleźć się w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Zawiera wiele przydatnych informacji: programy wycieczek i punkty ważnych lokalizacji, możliwość oznaczenia miejsca parkingowego, informacje o zakwaterowaniu i restauracjach, ogólne informacje o parku, a także treści edukacyjne o walorach największych i najstarszych Park Narodowy w Chorwacji.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.plitvicemobile

 


Interaktywna mapa Jezior Plitwickich 

oraz regionu wraz z wybranymi i polecanymi atrakcjami

https://np-pj.maps.arcgis.com/apps/Shortlist/index.html?appid=1ff7239e36fc459b90d57e8c8191e6be


Szczegółowe opisy poszczególnych tras oraz mapy interaktywne Parku:
https://np-plitvicka-jezera.hr/en/plan-your-visit/istrazite-jezera/activities/hiking/#

 

 

Na terenie Parku Narodowego surowo zabrania się:

- Zbieranie surowców roślinnych, czyli zabranie ze sobą jakichkolwiek „pamiątek” pochodzenia naturalnego
- Karmienie zwierząt
- Pływanie w jeziorach
- Wyrzucanie śmieci wzdłuż ścieżek lub w inne miejsce, z wyjątkiem pojemników na śmieci zainstalowanych na terenie parku
- Zbaczanie z wyznaczonych szlaków

 

 

Zalecenia

- Noszenie odpowiedniej odzieży i obuwia
- Zabierz ze sobą odpowiednią ochronę przed deszczem i słońcem (parasol, płaszcz przeciwdeszczowy, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, krem przeciwsłoneczny – w zależności od pory roku)
- Przed przyjściem do parku sprawdź prognozę pogody
- Pamiętaj, aby sprawdzić informacje podane na naszej stronie internetowej dotyczące długości niektórych szlaków, aby upewnić się, że masz wystarczająco dużo czasu na ukończenie wybranej wycieczki

 


Dbajcie o środowisko naturalne, które odwiedzacie, bo jeśli dzisiaj nie zadbamy o nie, jutro nasze dzieci nie będą miały czego odwiedzić!

Park Narodowy Jeziora Plitwickie w Chorwacji

https://np-plitvicka-jezera.hr/en/

 

opracowanie & foto: Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin

 

Kemping Korana, położony nad kanionem rzeki Korana w bliskiej odległości Jezior Plitwickich, uważany jest za jeden z najpiękniejszych kempingów w kontynentalnej Chorwacji.

 

Camping Korana jeden z najpiękniejszych kempingów w kontynentalnej Chorwacji

 

#PlitviceInLikaDestination

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]