Klejnot Alp Julijskich Bohinj, wśród najlepszych wiosek turystycznych według UNWTO

Klejnot Alp Julijskich Bohinj, wśród najlepszych wiosek turystycznych według UNWTO

  Najwyższe szczyty górskie Słowenii znajdują się w północno-zachodniej części kraju. W samym sercu Alp Julijskich, w Parku Narodowym Triglav, leży Bohinj, jedna z najpiękniejszych alpejskich dolin.

 

 


Bohinj wśród najlepszych wiosek turystycznych według UNWTO

Bohinj jest jedynym słoweńskim miejscem docelowym, które znalazło się na liście najlepszych wiosek turystycznych UNWTO, która obejmuje 32 miejsca docelowe z 18 krajów na całym świecie, wybrane spośród ponad 130 zgłoszeń z 57 krajów. Wpisanie Bohinja na prestiżową listę potwierdza wybitne walory i osiągnięcia regionu w dziedzinie turystyki wiejskiej.

 

 

W ubiegłym roku Światowa Organizacja Turystyki po raz pierwszy ogłosiła listę Najlepszych Wiosek Turystycznych, która nagradza wioski i miejscowości wiejskie, które poprzez swoją działalność turystyczną przyczyniają się do rozwoju swojego regionu, zachowując przy tym bogate dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe. Selekcja odbywała się na skalę światową. W zeszłym roku Solčava i Radovljica znalazły się na liście, aw tym roku dołączył do nich Bohinj. Włączenie wszystkich trzech wiosek jest wielkim uznaniem dla słoweńskiej turystyki. Wymienione miejscowości i miejscowości stają się członkami sieci BTV, która ułatwia transfer wiedzy i dobrych praktyk pomiędzy miejscowościami turystyki wiejskiej, a także zapewnia profesjonalne szkolenia dla członków oraz wsparcie promocyjne ze strony UNWTO.

 

 

Inicjatywa Best Tourism Villages obejmuje trzy filary:

"Najlepsze wioski turystyczne według UNWTO": wyróżnia wioski, które są wybitnym przykładem miejsca na turystykę wiejską z akredytowanymi zasobami kulturowymi i naturalnymi, które chronią i promują wartości, produkty i styl życia oparte na obszarach wiejskich i lokalnych, oraz są wyraźnie zaangażowane w innowacje i zrównoważony rozwój we wszystkich jego aspektach – ekonomicznym, społecznym i środowiskowym.

 


Program modernizacji 
„Best Tourism Villages by UNWTO”:  Program aktualizacji przynosi korzyści wielu wioskom, które nie spełniają w pełni kryteriów uzyskania uznania. Wsie te otrzymują wsparcie UNWTO i jej Partnerów w poprawie elementów obszarów zidentyfikowanych jako luki w procesie ewaluacji.

 

Globalna sieć „Best Tourism Villages by UNWTO”:  Sieć zapewnia przestrzeń do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, nauki i możliwości. W jego skład wchodzą również eksperci oraz partnerzy z sektora publicznego i prywatnego zaangażowani w promocję turystyki na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

 

 

Słoweńska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego i Technologii po raz drugi przyjęła zaproszenie w 2022 roku i wybrała trzy destynacje do nominacji do selekcji UNWTO na poziomie międzynarodowym. Pod koniec czerwca 2022 r. do UNWTO zgłoszono nominacje Bohinja, Podčetrtka i Moravske Toplice. Spośród trzech słoweńskich nominacji, Bohinj został uznany za destynację najlepiej spełniającą kryteria i tym samym otrzymał tytuł i etykietę Najlepszej Wioski Turystycznej. Nominowane destynacje zostały ocenione na podstawie kilku kategorii: dziedzictwo kulturowe i naturalne, ochrona zasobów kulturowych, zrównoważony rozwój gospodarczy, społeczny i środowiskowy, zarządzanie turystyką, infrastruktura oraz zdrowie i bezpieczeństwo. Lista obejmuje 32 destynacje z 18 krajów świata, wybrane spośród ponad 130 wpisów z 57 krajów.

 

 

Ośrodki kwalifikowały się do składania wniosków, jeżeli spełniały następujące warunki: mają mniej niż 15 000 mieszkańców i niską gęstość zaludnienia, znajdują się w środowisku, w którym tradycyjne gałęzie przemysłu, takie jak rolnictwo, leśnictwo, hodowla zwierząt lub rybołówstwo, nadal mają silną obecność, podtrzymując styl życia i wartości spójnej społeczności lokalnej.

 

 

 

Bohinj - Klejnot Alp Julijskich

 

To tutaj znajduje się największe jezioro słodkowodne w kraju. Bohinj jest doskonałą bazą wypadową na krótkie lub długie wycieczki alpejskie, w tym na szczyty Alp Julijskich z Triglavem włącznie. Aby uprzyjemnić sobie wakacje, można skorzystać z autobusu Hop-on-Hop-off, który łączy najlepsze punkty turystyczne w pobliżu Triglavskiego Parku Narodowego.

 


Zjeżdżając z autostrady mijamy Bled i kierujemy się w stronę gór. Podążając wzdłuż linii kolejowej Bohinj, która w 2006 roku obchodziła 100-lecie istnienia i jest częścią połączenia kolejowego między Jesenicami a Triestem we Włoszech. Wskocz do pociągu lub jedź samochodem aby rzucić okiem na drugą stronę gór Bohinj. Szczególnym przeżyciem jest przejażdżka koleją z zabytkową lokomotywą parową a maszynista i konduktor pociągu ubrani w mundury z epoki zabiorą Cię do Bohinja, prezentując jego historię. Możesz zostawić samochód w Bled lub Radovljicy i pojechać do Bohinj autobusem Hop on - Hop off. W okresie od 28 czerwca do 31 sierpnia dostępne jest połączenie na trasie: Park Narodowy Bled-Bohinj-Pokljuka-Triglav.

 

 


Możesz odwiedzić malowniczy wodospad Savica, którego woda wypływa na powierzchnię z podziemnej Doliny Jezior Triglav i tworzy jedno z dwóch źródeł najdłuższej słoweńskiej rzeki Sawy. Jego czysta woda jest domem dla ryb, które można łowić, jeśli posiada się zezwolenie wędkarskie wydane przez Związek Wędkarski gminy. W dniach 26 września – 3 października można spróbować swoich sił w łowieniu na muchę i dołączyć do licznych wędkarzy, odwiedzając 6. Festiwal Wędkarstwa Muchowego.

 

 

Okolice jeziora Bohinj zapewniają wiele możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego. Bohinjska Bistrica i Ukanc to punkty wyjścia dla licznych szlaków turystycznych i górskich w Parku Narodowym Triglav. Od 11 września do 11 października można wziąć udział w cyklicznym Festiwalu Wędrówek w Bohinju.

 

 


Górskie powietrze i zielone pola są doskonałe jako pastwiska górskie dla bydła. Krowy dzięki temu dają najlepsze mleko, z którego powstaje słynny ser Bohinj. Jest to specjalny rodzaj sera Emmentaler. Typowa runda sera ma około 60 centymetrów średnicy i waży do 55 kilogramów. Od 1954 roku miejscowi organizują Krowie Bale, co oznacza koniec sezonu pastwiskowego. Miejscowi dedykują go alpejskim hodowcom bydła mlecznego i pasterzom, którzy jesienią sprowadzają stada ze wzgórz do doliny. Co roku 20 września warto wybrać się do Ukanc, gdzie można spróbować rywalizacji w tradycyjnych zabawach, pogawędzić z pasterzami i skosztować domowych wyrobów mleczarskich.

Słowenia mimo że jest krajem niewielkim to jednak ma wiele pięknych i ciekawych miejsc do których warto się wybrać.

 

 

 

opracowanie i foto Albin Marciniak

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com