Guimarães miasto w Portugalii wpisane na listę UNESCO

Guimarães miasto w Portugalii wpisane na listę UNESCO

Guimarães - miasto w Portugalii, leżąca w dystrykcie Braga, w regionie Północ w podregionie Ave.

   Zwiedzając Portugalię oczywiście obowiązkowymi punktami jest Lizbona i Porto, lecz kraj trzykrotnie mniejszy niż Polska ma do zaoferowania bardzo wiele. Nie tylko piękne i piaszczyste plaże, wiele zabytków czy doskonałą kuchnię. Portugalia to także wiele miejsc i obiektów wpisanych na listę UNESCO. Jednym z takich miejsc jest właśnie Guimarães. Miasto które powinno znaleźć się na liście każdego kto chce poznać ten niewielki kraj na skraju Półwyspu Iberyjskiego nad Oceanem Atlantyckim. Miasto zamieszkałe przez ok 160 tys mieszkańców z wieloma zabytkami. Tutaj podobnie jak w Porto czy Lizbonie czuje się magię prawdziwej dawnej Portugalii.

 

   Miasto zostało założone przez Vimara Peres - pierwszego hrabiego Portugalii i nazwane od jego imienia Vimaranis, obecnie Guimarães. Było pierwszą stolicą Portugalii. Zwane kolebką Portugalii (port. O Berço da Nação Portuguesa). Tu urodził się pierwszy król Portugalii Alfons I. W XII wieku rozpoczęła się tu także rekonkwista - walki o wypędzenie Maurów z Półwyspu Iberyjskiego. Nawet po przeniesieniu stolicy do Coimbry w 1143 roku miasto nie przeżyło upadku i do dziś zachowało się tu wiele średniowiecznych budowli. 
Historyczne centrum Guimarães - w 2001 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO - to skupisko placów i wąskich, brukowanych uliczek. Znajduje się tu wiele średniowiecznych kościołów i klasztorów - m.in. Kościół Matki Boskiej Oliwnej (Igreja de Nossa Senhora da Oliviera) oraz pełniący dziś także funkcję ratusza Klasztor św. Klary (Convento de Santa Clara). Na północnych obrzeżach Starego Miasta wznosi się zamek z X wieku.

  
Dziś Guimarães - ze względu na bogactwo zabytków i atmosferę starego, średniowiecznego miasta - pełni także rolę ważnego ośrodka turystycznego. Swoją siedzibę ma tu ponadto pierwszoligowy klub piłkarski Vitória Guimarães.
 
 


 
 

Jeden z kilku rynków miejskich

 
 

Kościół Matki Boskiej Oliwnej (Igreja de Nossa Senhora da Oliviera)

 
 


 
 


 
 
 

Wiszące pranie jest znakiem rozpoznawczym Portugalii i np. w Porto mieszkańcy zachęcani są przez władze miasta do wieszania prania na balkonach dodatkowymi premiami finansowymi.

 
 


 
 

Zamek z X w.

 
 
 
 

 


 
Pałac książęcy Paço dos Duques de Bragança z XV wieku - dawna siedziba rodu Bragança.


 
 

Polecamy wizytę na zamku

(kliknij w foto)

Castelo de Guimarães


Opracowanie & foto: Albin Marciniak

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com