Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
ROCZNICA KLUBU

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Autostopem do Porto

Magdalena Ludwiczak

Krótka trasa, niecałe 1200 kilometrów, ale jaki intensywny czas! Razem z koleżanką udałyśmy się na wyprawę autostopową, z Madrytu do Porto i z powrotem Pierwszy dzień: Plan był prosty: dotrzeć do Portugalii na tak zwany „złoty strzał”. Realne? Jak na wybrany sposób komunikacji oraz pierwszy dzień nowego roku 2019 to całkiem spore wyzwanie, jednak najcięższa chwila to dojście na wylotówkę. Mróz nas nie oszczędził a strona Hitchwiki wcale nie pomagała.

 

zdjęcie nr 1

dojście na wylotówkę


Dotarłyśmy! Mała, droga stacyjka. Klienci? Starsi mężczyźni z Mercedesami i BM- kami. Cudownie! Zapowiadało się na długie czekanie. No nic, przygotowałyśmy kawałek kartonu i wygrawerowałyśmy napis: Salamanca. Nie zdążyłyśmy nawet podnieść go do góry, gdy zatrzymał się On! Antonio ze swoją “mamitą”! Jak się później okazało, jedna z najwspanialszych dusz jaką miałam okazję poznać. Zatrzymał się i zaproponował, że może jechać dla nas przez Salamancę. Wsiadłyśmy! Pierwsze zdania padały po hiszpańsko-portugalsku. Dopiero po jakimś czasie okazało się, że Antonio posługuje się doskonałym angielskim, co ucieszyło nas jeszcze bardziej. Od słowa do słowa okazało się, że jedzie zawieźć mamę do Bragi, która leży godzinkę pociągiem od Porto. Idealnie, prawda?! I tak się zaczęło. Tak poznałyśmy Antonio. Z urodzenia Portugalczyk, mieszkał w Hiszpanii i Francji. Aktualnie pracuje w Brazylii w Amazonii. Ma swoją firmą kosmetyczną, wytwarzającą produkty z naturalnych zasobów dżungli. Nie wspomnę już, że odwiedził wszystkie kontynenty, mieszkał w 6 krajach. I uwaga uwaga! Antonio poświęcił 15 lat swojego życia, tworząc rodzinne drzewo genealogiczne! W poszukiwaniach danych doszedł do XIII wieku! Drzewo zawiera 3000 osób, 50 pokoleń. Doszukał się krewnych z okresu Średniowiecza, czy to nie jest inspirujące? Naprawdę nie mogłam, nie byłam w stanie uwierzyć, że spędził nad tym tak wiele lat, tylko i aż dlatego że interesuje się historią i chciał poznać swoją rodzinę. Niesamowite, prawda?! Razem z nim zaczęła się nasza podróż przez historię Antonio i historię Portugalii. -Zamora- to miejsce, gdzie Hiszpania i Portugalia podpisały podział granic między państwami.

 

zdjęcie nr 2
Zamek w Zamorze

-Bragança- to dwunastowieczny zamek z wieżą księżniczki! -Guimarães- pierwsza stolica Portugalii z pierwszym zamkiem i wreszcie- z pierwszym królem...

 

zdjęcie nr 3

A tu razem z Antonio i jego mamą przechadzamy się po zamku

 

zdjęcie nr 4

Zamek w pełnej okazałości


-Braga- to trzecie największe miasto w Portugalii z czterdziestoma czterema kościołami i najpiękniejszymi organami, jakie widziałam. Miasto zostało zbudowane aż 2000 lat temu!

zdjęcie nr 5

Centrum w Bradze

 


Zatrzymaliśmy się w wyżej wymienionych miejscach, dokonując szybkiego oglądu, zwiedzając najważniejsze miejsca, słuchając naszego prywatnego przewodnika. Całe 8 godzin jazdy towarzyszły nam rozmowy o… właściwie to o wszystkim! Mogę śmiało powiedzieć, że był to tak inspirujący czas. Dotarłyśmy do Bragi, rodzinnego miasta Antonio. Zwiedziłyśmy je i jeszcze przed północą pożegnaliśmy się serdecznie i złapałyśmy pociąg do Porto. Ps: Do dzisiaj mam kontakt z portugalskim przyjacielem. W Porto poznałyśmy muzyka. Zaczęło się typowo: „Podoba mi się, jak grasz” i tak rozmawialiśmy jeszcze 2 godzinki. Kolejnego dnia i następnego też, muzykowaliśmy już razem. To jest właśnie coś, co pcha mnie w kolejne przygody. Gdybyśmy nie rzuciły się w nieznane, nie poznałybyśmy tych cudownych ludzi, których spotykałyśmy na naszej drodze. Porto zachwyciło wyjątkowym klimatem i pięknem parków oraz zachodów słońca.

 

zdjęcie nr 6

To ja pod mostem

 

Każda wyprawa z Sonią ma jeden cel: Znaleźć miejscówkę i obejrzeć zachód słońca.

zdjęcie nr 7

Odkryłyśmy piękny, piętrowy park gdzie obserwowałyśmy zachód słońca popijając winem Porto! <3) Oczywiście jest ich jeszcze kilka, ale nie ukrywam, że dla mnie obejrzenie zachodzącego słońca jest najbardziej wyczekiwaną chwilą w ciągu dnia. To portugalskie słońce... ACH!

 

zdjęcie nr 8

A tutaj zachód słońca kolejnego dnia, równie cudowny


Wracając do Madrytu zahaczyłyśmy o Salamankę, na której bardzo mi zależało. Droga nie była prosta. Doświadczyłyśmy także tej niebezpiecznej strony autostopu. Idziemy na stację, z prawej nic, z lewej też. Tylko my i puste pola ziemi. Nagle zrywają się trzy spore kundle. Pojawiają się znikąd! Najwidoczniej strzegły pola, a ponieważ ukryły się, leżąc, to nie byłyśmy w stanie ich dostrzec. Odwracamy się automatycznie, w jednej sekundzie i idziemy w przeciwną stronę. Niestety psy już do nas dobiegły, otoczyły nas z trzech stron, warcząc i kłapiąc szczękami. Jeden chwycił mnie za nogę. Wyrwałam się. Drugi ugryzł torbę, którą Sonia miała przewieszoną przez ramię. W jej ręce zostały tylko strzępy. Psy, zaspokojone zdobyczą, odeszły. Byłyśmy chorobliwie przerażone. Przez kilka chwil byłyśmy pewne, że straciłyśmy wszystko (w torbie były dokumenty, pieniądze i wszystkie najważniejsze rzeczy). Wokół nie było nikogo. Po chwili, już spokojniejsze, wypatrzyłyśmy zakład mechanika, a przy nim starszych panów, palących papierosy i popijających kawę. Podbiegłyśmy natychmiast z pytaniem, czy to ich psy i czy mogą nam pomóc. Jeden pan wstał, przypatrzył się naszym wystraszonym twarzom, zaśmiał się. Wytłumaczył że to nie jego zwierzęta, ale pomoże. Chwycił w dłoń miotłę, drugi wziął kilka kamieni z drogi i ruszyli. Przez całe 5 minut zbierali rzeczy wysypane z poszarpanej torby, rzucając kamieniami i wymachując miotłą- odganiali przyczajone psy. Znowu, uprzejmość ludzi! Już na stacji, powoli doszłyśmy do siebie, przeanalizowałyśmy, co się stało, a co mogło się wydarzyć. Kolejny etap- autostop do Salamanki. Poszło dobrze. Przed zachodem słońca, śpiewając “Hakuna Matata”, razem z przypadkową rodzinką dojechałyśmy do miasta, gdzie czekała na nas słynna hiszpańska Parada Trzech Króli. Coś niesamowitego Obrzucone cukierkami i przeszczęśliwe zasnęłyśmy jak susły.

 

  zdjęcie nr 10

Parada Trzech Króli


Kolejnego dnia zostało nam już tylko zwiedzenie Salamanki i dotarcie do Madrytu. Cała podróż trwała tydzień, ale kosztowała nas dużo! A mianowicie:
-ogrom emocji,
-pełno uśmiechu,
-jeszcze więcej wymienionych numerów telefonu z cudownymi ludźmi!
Podsumowując kosztorys, bardzo zachęcam do podobnych przygód. Opłaca się :D

 

zdjęcie nr 9
 I na koniec widoczek na słynny most Ponte Luis

Magdalena Ludwiczak, 20 lat

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
rowerowe testy porady wycieczki

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 1461 gości oraz 0 użytkowników.