Pousada Convento de Belmonte - dawny klasztor z XIII wieku przekształcony w hotel

Pousada Convento de Belmonte - dawny klasztor z XIII wieku przekształcony w hotel

  Hotel Pousada Convento De Belmonte w Portugalii. Ten dawny klasztor z XIII wieku został odrestaurowany, zmodernizowany i przekształcony w bardzo atrakcyjny hotel butikowy z dużą dbałością o szczegóły. Znajduje się na wschód od najwyższego pasma górskiego na kontynencie portugalskim, Serra da Estrela, na cichym wzgórzu ze wspaniałymi panoramicznymi widokami na rozległy krajobraz naturalny i zaledwie kilka minut jazdy od małego miasteczka Belmonte.

 

 

Wieś Belmonte otrzymała prawa miejskie w 1199 roku a znajduje się na pięknym wzgórzu Esperança (dawne wzgórza Crested), gdzie na najbardziej skalistej części wzgórza pod koniec XII wieku zbudowano zamek. Wraz z Sortelha i zamkiem Vila de Touro wsparte naturalnym murem pasma górskiego Estrela i doliny Zêzere, stanowiły linię obrony regionu Alto Côa aż do podpisania traktatu z Alcanices. Częścią historii dawnej twierdzy był także klasztor a obecny kompleks hotelowy.

 

 

Odwaga i lojalność rodziny Cabral zawsze były legendarne i budziły strach, zwłaszcza odwaga i lojalność jej pierwszego alcaide-mor (gubernatora) – Fernando Cabrala – który po nominacji na stałe i dla wszystkich pokoleń w 1466 roku przez króla Afonso V miał przemienić zamek do ufortyfikowanego dworu, w którym pierwsze lata życia miał przeżyć jego syn Pedro Álvares Cabral.

 

 

W XIII wieku w Belmonte istniała już dobrze prosperująca gmina żydowska, z synagogą pochodzącą z 1296 roku. W wyniku wypędzenia Żydów z Hiszpanii w 1492 r. przez monarchów katolickich, prawdopodobnie społeczność ta rozrosła się aż do 1496 r., kiedy to król Manuel I zarządził przymusową konwersję na katolicyzm. W tych czasach nastąpiło kilka prześladowań i utworzenie krypto- społeczności żydowskiej, która przetrwała przez wieki, zachowując swoje rytuały i tradycje. Król Manuel I odnawia także formalny statut Belmonte w 1510 roku.

 

 

Belmonte Pousada powstał w wyniku rekonstrukcji zrujnowanego klasztoru Nossa Senhora da Esperança, w którym znajduje się również mała kaplica z XIII wieku. W hotelu Belmonte Pousada zachowała się cała zabytkowa architektura klasztoru, w tym amfiteatr w lesie.

W trakcie całego pobytu można poczuć atmosferę dawnego klasztoru. Zarówno pokoje jak i pozostała przestrzeń hotelowa i restauracyjna, niewiele została zmieniona, co daje niesamowity efekt.

 

 

Pousada Convento De Belmonte to miejsce narodzin brazylijskiego odkrywcy Pedro Álvaresa Cabrala, a wielowiekowe połączenie między obydwoma krajami nadal jest tu odczuwalne. W hotelowej restauracji można kosztować wykwintne dania, doceniając umiejętności kulinarne hotelowego szefa kuchni Valdira Dudka Lubave z krainy Samby, który jako miłośnik i koneser regionalnych grzybów osiągnął także mistrzostwo w wyczarowywaniu kreatywnych specjałów, choćby w formie deserów.

 

 

Ciekawostką jest bar w miejscu dawnego ołtarza. Bar jest w pełni samoobsługowy a goście na specjalnie przygotowanych kartkach wpisują wszystko to, z czego skorzystali w barze. Podczas wymeldowania, tę kartkę przekazują w recepcji hotelu i płacą za całość.

 

 

Położenie - Lotnisko w Porto - 230 km, do centrum wsi Belmonte 2 km, Guarda 30 km. Własny parking hotelowy, lounge z barem i kawiarnią. Znakomita restauracja z kominkiem. Pokój zabaw. Ogród z basenem i tarasem słonecznym Pokój dzienny. Do dyspozycji gości hotel oferuje 24 pokoje.

 

 

W niedalekim sąsiedztwie wioski Belmonte, znajduje się Casa da Torre, dawna letnia rezydencja biskupów Guarda, zbudowana w 1322 roku.


Środkowa Portugalia
Serra da Esperança - Apartado 76, 
6250-000 Belmonte
http://www.conventodebelmonte.pt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejne miejsce polecane w tej części Portugalii to

 

Kompleks klasztorny na obrzeżach miasta Tomar w Portugalii, wpisany na listę UNESCO

 

 

 

opracowanie & foto:

Albin Marciniak
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com