Portugalia, Caldas da Rainha, najstarszy na świecie szpital termalny

Portugalia, Caldas da Rainha, najstarszy na świecie szpital termalny

Portugalia, Caldas da Rainha, najstarszy na świecie szpital termalny 

 

   Caldas da Rainha to miejscowość uzdrowiskowa w środkowej Portugalii, ufundowana w 1485 przez królową Eleonorę de Viseu, żonę króla Jana II Doskonałego i na jej cześć nazwana. Caldas da Rainha co oznacza Ciepłe Źródła Królowej lub nowocześniej "Spa Królowej". 

Portugalię zwiedzać można latami i nigdy nie będzie dosyć, by poznać ten niewielki kraj dosyć dobrze i się nim nasycić. Portugalia to oczywiście Lizbona i Porto ale i wiele nie mniej ciekawych miast, miasteczek czy wsi. Pięknem przyrody zachwycają się wszyscy podobnie jak ilością wyjątkowych zabytków, a tych w Portugalii jest bardzo dużo. Jednym z takich wyjątkowych zabytków jest Museu do Hospital e das Caldas czyli najstarszy na świecie szpital termalny w Caldas da Rainha.

 

 

Caldas da Rainha, Portugalia

Siedziba jednego z najwcześniejszych szpitali termalnych w Europie (XV wiek) Caldas da Rainha jest najlepiej znana z gorących źródeł siarkowych, charakterystycznej szkliwionej ceramiki, znanej w całym kraju i żyznej ziemi, czasami nazywanej „ogrodem” Portugalii.

 

 

Muzeum i pałac

Budynek, w którym mieści się to muzeum, był pierwotnie znany jako stary „Caza Real” (Dom Królewski), tak zwany, ponieważ to tam królowa Dona Leonor otrzymała pomoc. Muzeum odsłania wspomnienia instytucji i przestrzeni miejskiej, która się wokół niej rozwinęła.

Na jego kolekcję składają się obrazy, rzeźby, snycerstwo, wyroby ze złota i srebra, szaty liturgiczne, meble, ceramika, dokumenty graficzne oraz instrumenty medyczne i naukowe od XVI do XX wieku.

 

 

Założony w 1485 roku przez królową D. Leonor szpital termalny Caldas da Rainha jest najstarszym na świecie, istniejącym już od pięciu stuleci. W XV wieku (1485) królowa D. Leonor założyła zakład kąpielowy i szpital termalny Caldas da Rainha.

Jak można się dowiedzieć z miejscowych kronik opisujących historię miasta, w 1484 roku żona D. João II szła w kierunku Batalha i mijając miejsce, w którym później miał powstać Caldas, zobaczyła kilku biednych ludzi zażywających kąpieli w  tych ciepłych wodach, nad którymi unosiła się para. Zaciekawiona zaczęła zadawać pytania i powiedziano jej, że są chorzy i że w tych wodach znaleźli lekarstwo na swoje dolegliwości. D. Leonor postanowiła wówczas stworzyć lepsze warunki dla korzystających z tych wód.

Lecznicze właściwości wód tego regionu znane są od czasów rzymskich. W wieku XIII źródła zwane Caldas de Óbidos były odwiedzane przez trędowatych i chorych na reumatyzm, którzy szukali tu lekarstwa i ukojenia.

To D. Leonor, żona D. João II i właścicielka ziem Óbidos, w 1485 roku założyła pierwszy szpital termalny na świecie, dając początek nowej wiosce Caldas da Rainha. Pod koniec wieku XVII był siedzibą kilku królewskich rodów, a mianowicie od D. João IV i D. Pedro III.

 

Pawilon Szpitala Termalnego, zbudowany pod koniec XIX wieku, z wysokimi oknami, jest wspaniałym przykładem architektury termalnej.

 

Szpital termalny Caldas da Rainha

W XVIII wieku szpital został odnowiony przez króla João V, który nakazał budowę nowych obiektów (te, które widzimy obecnie), które obejmowały również sieć wodociągową dla wsi. W ciągu stulecia w XIX wieku częste były wizyty królewskie, co zapoczątkowało renowację uzdrowiska, przekształcając kąpiele termalne w modę towarzyską. Obecnie kompleks jest pod zarządem Centro Hospitalar de Caldas da Rainha Ministerstwa Zdrowia.

Budynek, w którym mieści się Muzeum, służył jako mieszkanie dla obsługi i skarbników szpitala, a od XIX w dla dyrektorów. Tutaj też mieszkała rodzina królewska. Kompleks pełnił kilka funkcji przez całe stulecie aż do XX w gdy powrócił w zarząd Ośrodka Szpitalnego, który odzyskał go i przekształcił na cele muzealne.

 

 

 

Museu do Hospital e das Caldas 

Rua Rodrigo Berquó Caldas da Rainha


http://www.museudohospital.wordpress.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opracowanie & foto:

Albin Marciniak

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com