Portugalia, Caldas da Rainha, najstarszy na świecie szpital termalny

Portugalia, Caldas da Rainha, najstarszy na świecie szpital termalny

   Caldas da Rainha to miejscowość uzdrowiskowa w środkowej Portugalii, ufundowana w 1485 przez królową Eleonorę de Viseu, żonę króla Jana II Doskonałego i na jej cześć nazwana. Caldas da Rainha co oznacza Ciepłe Źródła Królowej lub nowocześniej "Spa Królowej". 

Portugalię zwiedzać można latami i nigdy nie będzie dosyć, by poznać ten niewielki kraj dosyć dobrze i się nim nasycić. Portugalia to oczywiście Lizbona i Porto ale i wiele nie mniej ciekawych miast, miasteczek czy wsi. Pięknem przyrody zachwycają się wszyscy podobnie jak ilością wyjątkowych zabytków, a tych w Portugalii jest bardzo dużo. Jednym z takich wyjątkowych zabytków jest Museu do Hospital e das Caldas czyli najstarszy na świecie szpital termalny w Caldas da Rainha.

 

 

Caldas da Rainha, Portugalia

Siedziba jednego z najwcześniejszych szpitali termalnych w Europie (XV wiek) Caldas da Rainha jest najlepiej znana z gorących źródeł siarkowych, charakterystycznej szkliwionej ceramiki, znanej w całym kraju i żyznej ziemi, czasami nazywanej „ogrodem” Portugalii.

 

 

Muzeum i pałac

Budynek, w którym mieści się to muzeum, był pierwotnie znany jako stary „Caza Real” (Dom Królewski), tak zwany, ponieważ to tam królowa Dona Leonor otrzymała pomoc. Muzeum odsłania wspomnienia instytucji i przestrzeni miejskiej, która się wokół niej rozwinęła.

Na jego kolekcję składają się obrazy, rzeźby, snycerstwo, wyroby ze złota i srebra, szaty liturgiczne, meble, ceramika, dokumenty graficzne oraz instrumenty medyczne i naukowe od XVI do XX wieku.

 

 

Założony w 1485 roku przez królową D. Leonor szpital termalny Caldas da Rainha jest najstarszym na świecie, istniejącym już od pięciu stuleci. W XV wieku (1485) królowa D. Leonor założyła zakład kąpielowy i szpital termalny Caldas da Rainha.

Jak można się dowiedzieć z miejscowych kronik opisujących historię miasta, w 1484 roku żona D. João II szła w kierunku Batalha i mijając miejsce, w którym później miał powstać Caldas, zobaczyła kilku biednych ludzi zażywających kąpieli w  tych ciepłych wodach, nad którymi unosiła się para. Zaciekawiona zaczęła zadawać pytania i powiedziano jej, że są chorzy i że w tych wodach znaleźli lekarstwo na swoje dolegliwości. D. Leonor postanowiła wówczas stworzyć lepsze warunki dla korzystających z tych wód.

Lecznicze właściwości wód tego regionu znane są od czasów rzymskich. W wieku XIII źródła zwane Caldas de Óbidos były odwiedzane przez trędowatych i chorych na reumatyzm, którzy szukali tu lekarstwa i ukojenia.

To D. Leonor, żona D. João II i właścicielka ziem Óbidos, w 1485 roku założyła pierwszy szpital termalny na świecie, dając początek nowej wiosce Caldas da Rainha. Pod koniec wieku XVII był siedzibą kilku królewskich rodów, a mianowicie od D. João IV i D. Pedro III.

 

Pawilon Szpitala Termalnego, zbudowany pod koniec XIX wieku, z wysokimi oknami, jest wspaniałym przykładem architektury termalnej.

 

Szpital termalny Caldas da Rainha

W XVIII wieku szpital został odnowiony przez króla João V, który nakazał budowę nowych obiektów (te, które widzimy obecnie), które obejmowały również sieć wodociągową dla wsi. W ciągu stulecia w XIX wieku częste były wizyty królewskie, co zapoczątkowało renowację uzdrowiska, przekształcając kąpiele termalne w modę towarzyską. Obecnie kompleks jest pod zarządem Centro Hospitalar de Caldas da Rainha Ministerstwa Zdrowia.

Budynek, w którym mieści się Muzeum, służył jako mieszkanie dla obsługi i skarbników szpitala, a od XIX w dla dyrektorów. Tutaj też mieszkała rodzina królewska. Kompleks pełnił kilka funkcji przez całe stulecie aż do XX w gdy powrócił w zarząd Ośrodka Szpitalnego, który odzyskał go i przekształcił na cele muzealne.

 

 

 

Museu do Hospital e das Caldas 

Rua Rodrigo Berquó Caldas da Rainha


http://www.museudohospital.wordpress.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opracowanie & foto: Albin Marciniak

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]