Portugalia


" Porto z Porto "
autor : Julia Górecka


Porto to nie tylko wino to także część kultury i życia społecznego Portugalczyków. Jednym z głównych filarów portugalskiej gospodarki jest eksport porto na cały świat.
Głównym regionem gdzie produkcji wina jest region Douro , gdzie między połową września i października, zbierane jest dojrzałe w słońcu winogrono z ponad 2000, specjalnie do tego celu wyznaczonych plantacji. Rozciągają się one w środkowym biegu rzeki Douro, na północy kraju. Teren ten jest bardzo trudny pod względem dostępności – do części plantacji można dotrzeć jedynie drogą wodną. W okresie zbierania winogron metodą ręczną, zatrudnianych jest na plantacjach wielu ochotników, którzy przez wiele godzin dziennie, w niesamowitym upale, zbierają winogrona do koszyków. Zebrane winogrona są następnie miażdżone i poddawane fermentacji, w dalszej krokach, w zależności od rodzaju porto, dodawany jest cukier oraz spirytus.Wina przechowuje się w specjalnych drewnianych beczkach, a długość przechowywania zależy od rodzaju porto. Kontrolą jakości, której muszą być poddane wszystkie trunki, zajmuje się, zlokalizowany w Porto, Instytut Win z regionu Douro i Porto (Instituto dos vinhos do Douro e Porto). Kilkunastu wyspecjalizowanych w tym pracowników Instytutu, testuje codziennie do 20 różnych rodzajów alkoholi, wnikliwie oceniając ich barwę, zapach oraz smak.
 


 
Odmian i rodzajów porto jest wiele. Białe porto podaje się z reguły jako aperitif, musi być ono jednak odpowiednio schłodzone. Odmian czerwonego porto jest wiele, najszlachetniejszym ale i najdroższym jest porto, które na etykiecie ma napis VINTAGE, co oznacza że pochodzi z najlepszych roczników. Charakterystyczne dla tego rodzaju porto jest także to, że bardzo długo leżakuje w beczkach, zanim zostanie wypuszczone na rynek, i wtedy wytraca się w nim osad, świadczący o jego szlachetności i dojrzałości. Kolejnym rodzajem czerwonego porto jest RUBY, czyli rubinowe, najkrócej przechowywane w beczce, jest mieszanką różnych roczników. I jednym z najpopularniejszych rodzajów jest TAWNY, to również mieszanka różnych roczników ale przechowywana w beczkach dużo dłużej od poprzednika, posiada lekką nutę korzenną i waniliową. Czerwone porto wytrawne i półsłodkie można podawać jako aperitif natomiast wino słodkie podaje się z reguły po posiłku. Podczas posiłków porto podaje się w zależności od wybranego menu.

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]