Wyjazd do Portugalii w czasie pandemii

Wyjazd do Portugalii w czasie pandemii

procedury i ograniczenia

Albin Marciniak

 

   Czy wyjazd do Portugalii w czasach pandemii jest bezpieczny i czy w ogóle jest możliwy ? Półwysep Iberyjski ze względu na swoje położenie geograficzne, przyciąga turystów z całej Europy przez cały rok. To tutaj są szerokie piaszczyste plaże a fale gwarantują surferom dobrą zabawę. Portugalia to ogrom zabytków i doskonała kuchnia z nieprzebraną ilością owoców morza. Czy zatem nadal możliwe jest poznawanie Portugalii od strony lądu, morza i kuchni ? Jak wyglądają procedury od momentu rezerwacji lotu, transport oraz pobyt ? Biorąc pod uwagę że wyjazd prasowy był zorganizowany zaledwie z kilkudniowym wyprzedzeniem a w trakcie pobytu w Portugalii został wprowadzony stan klęski w związku z epidemią koronawirusa, przewidywalność była niemalże zerowa. Do 15.10.2020 w Portugalii obowiązywał stan ostrzegawczy. Aby informacje były jak najbardziej wiarygodne i aktualne, najlepiej sprawdzić u źródła. Tak też było i w tym przypadku. Wybrałem się więc do Portugalii.

Ale od początku.

Połączenia Polski z Portugalią obsługuje kilka linii a w czasach gdy z siatki połączeń wypadają tanie linie, "pewniakiem" pozostaje TAP air Portugal, narodowy przewoźnik z bazą w Lizbonie. Tymi liniami miałem okazję latać już wielokrotnie i nigdy nie zdarzyło się nic nieprzewidzianego czy zakłócającego lot. Tak też było i tym razem.

Procedury na lotnisku Chopina w Warszawie są niezmienne od marca i wyglądają podobnie. Wejście do terminala odbywa się kilkoma punktami, w których temperatura mierzona jest automatycznie kamerami termowizyjnymi. Maseczki obowiązkowo muszą być założone przez cały czas.

 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 3

 

   Rezerwacja i odprawa online, podobnie jak w większości innych lotów, wiąże się z wypełnieniem dodatkowych formularzy pobytowych. W dokumencie który należy także wydrukować, podawane są nasze dane adresowe, informacje o miejscu planowanego pobytu i kontakt. Jak się okazało podczas lotu, podobny dokument do wypełnienia rozdały stewardesy i to te dokumenty zostały zebrane. Egzemplarz wydrukowany został mi na pamiątkę i także w wdrodze powrotnej sytuacja była identyczna.

 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 2

 

Wejście na pokład samolotu odbywa się także zgodnie z przyjętymi procedurami, by uniknąć niepotrzebnego tłoku i przepychania się pomiędzy innymi pasażerami. W terminalu osoby przechodzące przez bramkę, wyczytywane są sektorami A, B, C czyli zgodnie z zajmowanymi miejscami od końca samolotu. Taki system faktycznie działa i bardzo usprawnia wsiadanie i zajmowanie miejsc. Niestety znacznie gorzej działa system przydzielania miejsc w samolocie. W wielu rzędach osoby były obok siebie a spora część rzędów była całkowicie pusta. Tutaj pasażerowie samodzielnie dokonywali relokacji by zwiększać dystans od pozostałych osób. Wchodząc na pokład każdy pasażer otrzymywał chusteczki do dezynfekcji rąk. W trakcie lotu stewardesy wielokrotnie przechadzały się po pokładzie, sprawdzając czy każdy ma założoną maseczkę na twarzy.

 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 10

 

Minusem spowodowanym sytuacją epidemiczną jest serwis pokładowy. Linię TAP air Portugal miło wspominam właśnie ze smacznych posiłków i napoi bez limitu... Tak było kiedyś, a obecnie wszystkie linie ograniczyły serwis do absolutnego minimum. Oferta wyłącznie płatna i bardzo ograniczona. Skorzystać można z ciepłych i zimnych napoi oraz kanapek. Na czterogodzinny lot warto się zatem przygotować we własnym zakresie nieco wcześniej.

 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 12

 

Przez cały czas lotu obowiązują maseczki na twarzy. Zdarzają się pasażerowie bardzo zapobiegawczy i jak zauważyłem, w tym samym rzędzie lecz po drugiej stronie samolotu, siedział pan w maseczce i przyłbicy razem, przez cały lot. Są jednak odstępstwa od tego obowiązku. Wystarczy zamówić coś do picia czy przekąskę, by zdjąć maskę. Jak zapewniają te oraz inne linie lotnicze, powietrze w kabinie jest cały czas wymieniane a filtry wyłapują prawie wszystko co znajduje się w powietrzu.

 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 13

 

 

Na lotnisku w Lizbonie procedury ograniczone są do minimum. Mając dokonaną odprawę online, bagaż nadajemy także bez udziału obsługi. Punkt gdzie skanujemy kod i drukujemy pasek na bagaż, znajduje się w sąsiedztwie nadawania bagażu na taśmę. Jednak do tego miejsca podejdziemy dopiero wówczas, gdy nasz bagaż ma już swój pasek z kodem. Nad całością czuwa personel, który nam pomoże w razie problemów. Pulpity do odprawy bagażu są także w wersji polskojęzycznej. Poruszanie się po terenie lotniska powinno odbywać się także zgodnei z wyznaczonymi zasadami i z zachowaniem dystansu.

 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 7

 

Lądowanie i opuszczenie terminala lotniska w Lizbonie odbyło się bez najmniejszych problemów. Przejście przez bramkę z automatycznym pomiarem temperatury i już można ruszać w miasto.  Ale... jako że byliśmy grupką korzystającą z transportu zorganizowanego, każdorazowe wejście do pojazdu wiązało się z kontrolą temperatury przez kierowcę.

 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 4

 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 20

 

Od dnia wprowadzenia stanu klęski w Portugalii, wiązało się to także z innymi ograniczeniami jak chociażby w czasie posiłków. Każdorazowe wejście do restauracji to także pomiar temperatury. Nie mogliśmy także siadać przy jednym stole całągrupą. Rozdzielani byliśmy na dwie mniejsze. Na podstawie nowych przepisów liczba osób biorących udział w spotkaniach została ograniczona do pięciu, zaś uczestników wesel i chrzcin - do 50.

 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 5

 

Wejścia do hoteli, urzędów, obiektów kulturalnych itp wiąże się oczywiście z pomiarem temperatury, dezynfekcją rąk a w wielu miejscach także butów, stając na specjalnej macie, nasączonej płynami dezynfekującymi. Płyny do dezynfekcji dostępne są na każdym kroku.

 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 17

 

Hotele bardzo przestrzegają wszelkich procedur, i w zasadzie każdorazowo goście poddawani są pomiarowi temperatury. Od momentu wprowadzenia nowych obostrzeń,  Premier zapowiedział, że do parlamentu trafi rządowy projekt ustawy wprowadzającej obowiązek noszenia maseczek ochronnych na ulicach - obecnie jest to tylko zalecane. Costa zapowiedział, że w całym kraju ruszą masowe kontrole w placówkach handlu i usług w zakresie przestrzegania norm bezpieczeństwa epidemicznego. 

 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 16

 

W każdym hotelu dezynfekowane były także nasze bagaże. Ma to oczywiście sens a takie działania są w pełni uzasadnione, bo po co dezynfekcja rąk skoro następnie dotykamy swojego bagażu ?...

 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 22

 

W pełni dezynfekowane są także pokoje hotelowe, a każdy pokój gotowy na przyjęcie gościa jest plombowany.

 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 6

 

Portugalia poszła mocno w kierunku ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa. Tego niestety nie zauważyłem w innych krajach czy także w Polsce. Na place targowe zostały wydzielone strefy wejścia i wyjścia a każda z nich jest kontrolowana. Ochrona dezynfekuje ręce każdej wchodzącej osobie. Ten proces powtarzany jest każdorazowo, mimo że dwukrotnie przechodziliśmy przez ten plac targowy w krótkim odstępie czasu. Na placu zarówno klienci jak i sprzedawcy mają na twarzach maseczki lub przyłbice.

 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 18

 

Portugalia jest otwarta dla zagranicznych turystów ze Strefy Schengen.

Po przyjeździe do Portugalii nie obowiązuje kwarantanna. W Portugalii kontynentalnej nie ma obowiązku testu.

Wznowione stałe połączenia lotnicze Portugalskich Linii Lotniczych TAP na trasie Warszawa-Lizbona od sierpnia 2020 r. odbywają się bez zakłóceń.

 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 7

 

"Portugalia to popularny kierunek wyjazdów polskich turystów. W sezonie jesienno-zimowym szczególnie upodobali oni sobie Maderę. Portugalia spełnia wszystkie wymogi sanitarno-epidemiologiczne w nowej erze odpowiedzialnej turystyki. Jako pierwszy kraj wprowadziła program Clean & Safe oznaczający zobowiązanie przedsiębiorców turystycznych do stosowania się do zaleceń stosownych władz."
Paweł Niewiadomski
Prezes Polskiej Izby Turystyki oraz prezes Europejskiej Organizacji Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA)
 
 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 8

 

W Archipelagu Madery i Azorów wymagany jest test PT-PCR na Covid-19,zgodnie z procedurami jak niżej:
 

Madera

Rząd Autonomicznego Regionu Madery od 1 lipca br. wprowadził wymóg testów.

Osoby przyjeżdżające na Maderę mają 2 opcje:

1.       Okazać służbom lotniskowym na Maderze negatywny wynik testu PT-PCR na COVID-19 wykonanego na własny koszt nie wcześniej niż 72 godz. przed wylotem ze swojego miejsca zamieszkania i podpisać specjalną deklarację.

2.       Poddać się testowi na COVID-19 na lotnisku po przylocie. Test jest wykonany na koszt Rządu Madery, a cała procedura wykonania testu nie powinna trwać dłużej niż 1h. Po wypełnieniu deklaracji, pasażer opuszcza lotnisko i udaje się na własną rękę do zaplanowanego przez siebie miejsca zakwaterowania i oczekuje tam na wynik testu, który zostanie przesłany na wskazany numer telefonu w czasie nie dłuższym niż 12h od pobrania testu.

Jeśli podróżujesz na Maderę, wypełnij i prześlij ten formularz online https://madeirasafe.com/#/login  24-48 godzin przed przyjazdem.

Porty na Maderze i Porto Santo pozostają zamknięte.

 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 9

 

Azory                                                                                                                                                     

Rząd Autonomicznego Regionu Azorów wprowadził wymóg testów.

 Osoby przyjeżdżające na Azory mają 2 opcje:

1.       Okazać służbom lotniskowym na Azorach  negatywny wynik testu PT-PCR na COVID-19 wykonanego na własny koszt nie wcześniej niż 72 godz. przed wylotem ze swojego miejsca zamieszkania i podpisać specjalną deklarację.

2.       Poddać się testowi na COVID-19 na lotnisku po przylocie. Test jest wykonany na koszt Rządu Azorów, a cała procedura wykonania testu nie powinna trwać dłużej niż 1h. Po wypełnieniu deklaracji, pasażer opuszcza lotnisko i udaje się na własną rękę do zaplanowanego przez siebie miejsca zakwaterowania i oczekuje tam na wynik testu, który zostanie przesłany na wskazany numer telefonu w czasie nie dłuższym niż 12h (na wyspach São Miguel i Terceira) i 48 h na pozostałych wyspach, licząc od pobrania testu. Testy te nie obowiązują dzieci do lat 12.

Osoby planujące pobyt na Azorach przekraczający 7 dni, w 6.  dniu pobytu zobowiązane są do skontaktowania się z lokalnymi władzami sanitarnymi w celu ponowienia testu. Jest to test prostszy i wynik można otrzymać w 1h. Te testy są wykonywane również na koszt Rządu Azorów. Testy te nie obowiązują dzieci do lat 12.

Przed wyjazdem na Azory należy wypełnić formularz online 24-48h przed przylotem.

 

procedury Covid w transporcie i pobycie foto Albin Marciniak 15

 

https://www.flytap.com/pl-pl/

 http://www.turismodeportugal.pt

www.centerofportugal.com

 

 

Co warto zwiedzićw portugalii ? Lista może być bardzo długa, a to propozycje na dobry początek:

 

 

Czytaj więcej...

 

 

Czytaj więcej...

 

 

Czytaj więcej...

 

Czytaj więcej...

 

 

Czytaj więcej...

 

 

Czytaj więcej...

 

 

Czytaj więcej...

 

 

Czytaj więcej...

 

 

Madera rajska wyspa na oceanie Atlantyckim 2

Czytaj więcej...

 

 

las wawrzynowy na Maderze

Czytaj więcej...

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com