Kitzsteinhorn Alpy Austria

Kitzsteinhorn Alpy Austria

Kitzsteinhorn- 3203 m n.p.m Alpy Austria

   Kitzsteinhorn to alpejski szczyt górski o wysokości 3203 m n.p.m. w masywie Wysokich Taurów (niem. Hohe Tauern). W kotle, pod szczytem, znajduje się lodowiec o tej samej nazwie. Pierwszego wejścia dokonał Johann Entacher w 1828 r.
 
 
 
Panorama z tarasu widokowego pod szczytem
 
Jest to całoroczny ośrodek sportów zimowych. Liczne wyciągi narciarskie Gletscherbahn Kaprun (1 kolejka linowa, 3 kolejki gondolowe, 4 wyciągi krzesełkowe, 11 wyciągów orczykowych). Razem z ośrodkami na Maiskogel i Schmittenhöhe tworzy tzw. Europa Sportregion.


 
U podnóża leży miejscowość Kaprun będąca zapleczem noclegowym dla ośrodka. Kurort Kaprun, oddalony o godzinę jazdy od Salzburga, już pod koniec XIX w. należał do najczęściej odwiedzanych miejscowości górskich w Austrii. Turystów przyciągają tu nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale także świetnie zorganizowane trasy narciarskie, w tym te na lodowcu Kitzsteinhorn, dostępne przez cały rok.


 
 
Z nazwą KAPRUN nierozerwalnie połączony jest Kitzsteinhorn - jedyny na terenie Salzburga, położony na lodowcu na wysokości 3.203 m teren narciarski z platformą widokową Salzburga - Gipfelwelt 3000, do której można wygodnie dotrzeć górską kolejką.


 


 


 


 


 

 
Stacja na szczycie Kitzsteinhorns z platformą panoramiczną „Top of Salzburg" stanowi najwyższy punkt w Salzburgu, do którego można dotrzeć przez cały rok bez posiadania umiejętności wspinaczkowych. Wysoko w górach, ponad Zell przy jeziorze Kaprun przy lodowcu Kitzsteinhorns możemy zobaczyć fantastyczne widoki na szczyty Alp i dziewiczy świat gór parku narodowego - Hohe Tauern. Żadne inne miejsce na tej wysokości nie jest tak łatwo dostępne i nie oferuje tak pięknego widoku na największy chroniony obszar w rejonie Alp i na najwyższe szczyty Austrii, takie jak Großglockner (3 798 m), Großvenediger (3 662 m) i Hocheiser (3 206 m). Tutaj także znajduje się galerią parku narodowego, położona w sztolni o długości 360 m.
 

 


 
 

 
.
Popularnym celem wielu wycieczek turystycznych w sezonie letnim jest również Maiskogel, który zimą przekształca się w doskonały teren narciarski. Kaprun jest znane w świecie również przez swoją elektrownię wodną. Imponujące wysokogórskie jeziora zaporowe na wysokości 2.000 m n.p.m. stanowią bardzo atrakcyjną ciekawostkę turystyczną.
Kitzsteinhorn położony jest ok. 6 kilometrów od Kaprun. Aby dostać się na jego szczyt najpierw jedzie się gondolą (do 2452 m.n.p.m), a następnie kolejką linową (do 3029 m.n.p.m). Tam z kolei należy wsiąść do "tramwaju" zębatki, którym zjeżdża się kawałek w dół. Latem ilość przygotowanych tras jest mniejsza z uwagi na kurczenie się i przesuwanie lodowca (ok. 3-8 cm rocznie), ale możliwość jazdy bez kurtki i pełen słońca górski krajobraz zadowolą nawet najbardziej wymagających.
 


 


 

Zachęca także ICE CAMP, wykonany cały z lodu, w którym można się czegoś napić i odpocząć...
 


 
Kitzsteinhorn to nie tylko narty. Wrażeń dostarczą też wędrówki po lodowcu. Przewodnicy dwa razy dziennie zapraszają na darmowe spacery po śnieżnym polu, podczas których można zajrzeć do lodowych szczelin. Bardziej ambitni mogą zdobyć sam wierzchołek lodowej góry.
 


 


 


 


 


Latem jest tu o wiele spokojniej, ale w pierwszej połowie lipca można spotkać wielu znanych Polaków. Organizowane są tu Polskie Dni, na które zjeżdżają aktorzy, piosenkarze i wszyscy, chcący spędzić pełen atrakcji tydzień.
W wolnej chwili warto trochę pozwiedzać. Interesujący jest zamek, którego historia sięga XII wieku. Fani motoryzacji mogą zaś odwiedzić Muzeum Starych Samochodów szczycące się zbiorem około 150 zabytkowych aut. Największą atrakcją jest jednak położony na obrzeżach miasta wąwóz Sigmund Thun Klamm powstały jeszcze w czasie epoki lodowcowej, 14 mln lat temu. W wąskim kanionie na odcinku 320 m znajduje się ciąg spektakularnych wodospadów. Spacer po drewnianych chodnikach nad, a czasem pod wodą, bez wątpienia wart jest kilku euro, które trzeba zapłacić przy wejściu. Wąwóz, podobnie jak znajdująca się wyżej (2040 m n.p.m.), słynąca z pięknych widoków zapora Mooserboden, otwarty jest tylko latem - od maja do połowy września.
Kaprun to też świetna baza wypadowa dla wycieczek po okolicy. Warto odwiedzić miasteczko Zell am See z jeziorem Zeller See. Jezioro, w którym można się kąpać, owinięte jest 80 szlakami przeznaczonych dla miłośników przyrody i pieszych wędrówek.
 


 

Dojazd:
Najlepiej dojechać do Kaprun samochodem. Od przejścia granicznego w Cieszynie trzeba pokonać ok. 770 km. Można też lecieć samolotem , ale najbliższe lotniska są w Salzburgu 80 km od Kaprun lub w oddalonym o 210 km Monachium. Wybierając tę opcję trzeba się więc przesiąść w pociąg, autobus lub taksówkę.
 
Inne atrakcje regionu:

Miłośnicy górskich wędrówek znajdą tu wiele pięknych tras dla siebie, podobnie jak rowerzyści i entuzjaści jazdy konnej.
Dla golfistów przygotowano 36-cio dołkowe pole golfowe - największe w austriackich Alpach. Na tych, którzy chcieliby spróbować czegoś nowego, czekają między innymi rowery górskie, canyoning i wspinaczka.
W Zell am See odbywają się także liczne koncerty, przedstawienia, festiwale muzyczne, wyścigi psich zaprzęgów na zamarzniętym jeziorze, mecze hokeja. Z bogatej oferty kulturalnej każdy może wybrać coś dla siebie. Ładne Stare Miasto i deptak dla pieszych zachęcają do spacerów, a liczne przyjemne knajpki, gospody i bary gwarantują rozkosze dla podniebienia.
Symbolem Zell am See jest Zamek Rosenberg (Schloß Rosenberg) - w typowym południowo - bawarskim stylu: zbudowany na planie kwadratu, z 4 narożnymi wieżyczkami i jedną okrągłą. (Podobny zamek znajduje sie w Maishofen - Schloß Saalhof). W roku 1969 miasto kupiło Schloß Rosenberg. Został on stylowo odnowiony i obecnie mieści się w nim ratusz, galeria oraz wypożyczalnia książek.
Podczas spacerów warto odwiedzić wieżę Kastnera (Kasnterturm), która jest najstarszym budynkiem miasta, zbudowanym prawdopodobnie jeszcze przed rokiem 1000. Wzniesiona przed laty w celach obronnych, dziś mieści w swych wnętrzach muzeum.
Kaprun to swego rodzaju przedmurze wysokich obszarów Alp, jest miasteczkiem o bogatej historii i tradycji. Jeszcze przed 1000 laty było znane jako wioska przewodników górskich, nagły rozwój przeżyło po zbudowaniu znanej elektrowni wodnej Tauern w 1955 roku. 10 lat później wybudowany został jeszcze jeden cud techniki - wyciąg na lodowcu Kitzsteinhorn, który ciągnie się do wysokości 3029 metrów n.p.m.
Już w okresie międzywojennym wypoczywało tu 700 000 turystów rocznie. Dziś miasteczko i okolice odwiedza dużo więcej gości, a przyciąga ich bogaty i trochę niepospolity program. Oprócz jazdy na nartach w sezonie zimowym, atrakcyjne jest też jeżdżenie na nartach w środku lata na pobliskim lodowcu. Połączenie sportu i kultury akcentuje się podczas częstych organizacji wielkich konkursów sportowych, np. w Mistrzostwach Świata w jeździe na rowerach górskich w 2002 roku. Kulminacyjnym momentem bogatego lata kulturalnego jest znany festiwal Burgfest w zamku Kaprun.
Średniowieczny zamek Kaprun, kościół farny "Margareth auf dem Stein" z XII wieku, Muzeum Regionalne Kaprun, Muzeum Starych Pojazdów Vötterov, Muzeum Hetzhäusl w Parku Narodowym Höhe Tauern, Lodowiec Kitzsteinhorn, Jezioro Klamm, wąwóz Sigmund Thun, droga górska Grossglocknerstrasse.To trzeba zobaczyć.

CIEKAWE W OKOLICY:

GROSSGLOCKNERSTRASSE

To najbardziej malownicza droga w Austrii. Droga ta pnie się serpentynami do krainy wiecznego śniegu, przecinając kolejne strefy geograficzne i klimatyczne. Na odcinku 50 kilometrów pokonuje się różnicę poziomów wynoszącą 1766 metrów! Po drodze można podziwiać zmieniającą się szatę roślinną oraz poczuć malejące ciśnienie atmosferyczne. Wzdłuż całej trasy znajduje się wiele punktów widokowych i restauracji. Tą malowniczą trasą można dojechać do Franz Josefs Höhe skąd roztacza się imponujący widok na najwyższy szczyt Alp Austriackich - Grossglockner (3789m npm) oraz na najdłuższy (10 km długości !) we wschodnich Alpach lodowiec Pasterze. Do olbrzymiego lodowego jęzora lodowca Pasterze można zjechać kolejką Gletscherbahn. Drogę Wysokoalpejską wytyczono w latach 1930 - 1935, ale już w średniowieczu wiódł tędy ważny szlak handlowy między Włochami i Niemcami. Zbudowana została w zaledwie 5 lat przez około 3200 robotników. Na Grossglocknerstrasse znajduje się wiele atrakcji. Na południe od Fusch rozciąga się park dzikich zwierząt Wildpark Ferleiten, w którym żyje ponad 200 gatunków przedstawicieli świata fauny, m.in. kozice górskie, niedźwiedzie, wilki, świstaki. Warto zatrzymać się także w małym muzeum fauny, flory i ekologii - Natur Schau, znajdującym się na wysokości 2260 m oraz w Knappenstube (2450 m n.p.m.), gdzie zachowały się ślady średniowiecznej kopalni złota ( w roku 1557 znaleziono tu 900 kg złota!!!). Najwyższe punkty trasy wysokoalpejskiej to przełęcz Hochtor (2504 m npm) oraz punkt widokowy Edelweissspitze (2571 m n.p.m.). Z Edelweissspitze roztacza się wspaniały widok na ponad 30 trzytysięczników.


PARK DZIKICH ZWIERZĄT I ROZRYWKI FERLEITEN

Park dzikich zwierząt i rozrywki Ferleiten, który znajduje się przy drodze Grossglocknerstrasse, warty jest odwiedzin. Położony w romantycznej, wysokogórskiej dolinie park Ferleiten to prawdziwe raj dla najmłodszych. Dzieci mogą tu nie tylko obserwować ponad 200 różnych zwierząt, charakterystycznych dla tamtejszych terenów górskich, ale także spędzić pełne radości i niezapomnianych wrażeń chwile w przygotowanej specjalnie dla nich krainie zabawy i przygody. Na 20.000m2 czekają na najmłodszych m.in. : ciuchcia, którą można odbyć przejażdżkę po parku dzikich zwierząt, luna lop, nautic jet, elektryczny konik szynowy, autoskutery, trampolina, gigantyczna zjeżdżalnia, karuzele, huśtawki, wieża do wspinaczki i wiele innych atrakcji. Podczas gdy dzieci wspaniale się bawią, rodzice mogą odpocząć przy filiżance kawy w Gasthofie i obserwować swoje pociechy z tarasu. Park Ferleiten czynny jest od początku maja do początku listopada, od godziny 8.00 do zapadnięcia zmierzchu. Bilet wstępu do parku dzikich zwierząt dla osoby dorosłej kosztuje 5 EUR, dla dziecka 3 EUR. Wstęp do parku rozrywki jest bezpłatny.

WODOSPADY KRIMML

Najwiąkrze wodospady w Europie. To także jedyny w Austrii pomnik przyrody z europejskim dyplomem! W roku 1967 wodospady zostały wyróżnione Europejskim Dyplomem Ochrony Przyrody. Wyróżnienie to przyznawane jest od roku 1965 parkom krajobrazowym i rezerwatom o międzynarodowym znaczeniu oraz szczególnych wartościach naukowych, kulturowych i rekreacyjnych. Wodospady Krimml są głównym celem wycieczek turystów odwiedzających park narodowy Wysokie Taury. Rzeka Krimml Ache spada tu w dół trzema kaskadami z imponującej wysokości 380 metrów! (Dolna i górna kaskada mają 140 m wysokości, środkowa 100m). Trasa z parkingu pod pierwszą kaskadę ma charakter typowo spacerowy i pokonuje się ją w 10 minut. Tu zaczyna się 4 kilometrowa, wijąca się serpentynami, piękna trasa widokowa. Prowadzi ona do górnej kaskady a potem dalej do doliny rzeki Krimml Ache. Skala trudności na trasie stopniowo zwiększa się i do ostatniej kaskady docierają tylko najwytrwalsi. Nagrodą za kilkugodzinny wysiłek są imponujące widoki roztaczające się z górnego progu wodospadu. Przy pięknej, słonecznej pogodzie pojawiają się wielobarwne tęcze. Krimmlerwasserfälle to prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek!
Czas otwarcia: od końca kwietnia do końca października.
Bilety wstępu: dorośli 1,50 EUR, dzieci 6-15 lat 0,50 EUR, dzieci do 6 lat gratis.
 

JEZIORO ZAPOROWE MOOSERBODEN

Otoczone malowniczymi i dzikimi szczytami Alp wysokogórskie jeziora zaporowe są jednym z wielu miejsc w regionie Kaprun/Zell am See, które latem chętnie odwiedzają turyści. Do położonych na południe od Kaprun jezior prowadzą liczne trasy turystyczne. Znajdujące się na wysokości 2036 m n.p.m. jezioro Mooserboden gromadzi aż 84,9 mln m3 wody. Zasilają je głównie wody roztopowe z lodowca Pasterze w Parku Narodowym Wysokie Taury. Na jeziorze Mooserboden znajdują się dwie zapory i elektrownia. Woda spada stąd do jeziora Wasserfallboden (1672 m n.p.m.), po czym jest ponownie pompowana w górę, by dodatkowo zwiększyć ilość wyprodukowanej energii elektrycznej. Elektrownia w Kaprun (Tauernkraftwerk) jest pierwszą jaką zbudował koncern Verbund - dziś wiodący austriacki koncern elektroenergetyczny.
W okresie od 20 maja do 17 października, można wybrać się na zorganizowaną wycieczkę do jeziora Mooserboden. Całkowity koszt przejazdu środkami transportu publicznego wynosi 16 EUR dla osoby dorosłej oraz 9,50 EUR dla dziecka. Wyjeżdżający spod Alpenhaus Kesselfall autobus dojeżdża ponad zbiornik Klamm, na wysokość kolejki Lärchwand. Tutaj trzeba się przesiąść do kolejki Lärchwand (będącej w rzeczywistości skrzyżowaniem windy z platformą), którą pokonuje się wysokość 431m. Ostatni odcinek drogi do Mooserboden pokonuje się znowu autobusem. Na całą wyprawę należy przeznaczyć około 3 godziny (45 minut wjazd, 90 minut zwiedzanie, 45 minut zjazd)
 

WĄWÓZ I SZTOLNIE GÓRSKIE W TAXENBACH KITZLOCHKLAMM

W pobliskiej miejscowości Taxenbach znajduje się piękny wąwóz Kitzlochklamm, dostępny dla zwiedzających dzięki dobrze zabezpieczonej kładce. Można w nim podziwiać nie tylko pionowe ściany, rzeźbione na przestrzeni tysiącleci przez Rauriser Ache, ale także malowniczy wodospad o 100 m wysokości oraz dawne sztolnie. Jedna ze sztolni została wykuta już w 1553 roku przez górników poszukujących złota. Na zwiedzanie samego Kitzlochklamm należy przeznaczyć około 2 h. Wąwóz jest także dobrym punktem wyjściowym dla wielu górskich wycieczek (np. do Rauris, Embach, kościoła pielgrzymkowego Maria Elend).
Kitzlochklamm dostępny jest dla zwiedzających od czerwca do października, codziennie od godziny 8.00 do 18.00. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 3 EUR, dla dziecka do lat 15 – 1,1 EUR. Przy wejściu do wąwozu Kitzloch znajduje się duży parking, dostępny także dla autobusów wycieczkowych.


JASKINIE LODOWE EISRIESENWELT

Jaskinie Lodowe Eisriesenwelt to największe dostępe groty lodowe na świecie (30 tys. m2 lodu i 42 km zbadanych korytarzy). Po raz pierwszy człowiek spenetrował te jaskinie w 1879 roku. Dotarł na głębokość 200 m. Kiedy ujrzał lodową ścianę, sądził, że dalej nie ma już przejścia. Największe z jaskiń zostały odkryte dopiero w latach 1912-1913. Urna zawierająca prochy kierownika tych wypraw, znajduje się w grocie nazwanej jego imieniem: Katedra Aleksandra von Moerk.
W czasie zwiedzania trwającego ok. 75 min (V-X) ogląda się olbrzymie pieczary, w których wykształciły się przepiękne formacje lodowe. Niestety, mocne oświetlenie magnezowe nie wystarcza.
Zwiedzający powinni się ciepło ubrać, ponieważ w jaskini jest zimno, niezbędna jest również dobra kondycja fizyczna ze względu na długie strome schody stanowiące pewną trudność dla ludzi starszych.
Dojazd do Eisriesenwelt wymaga cierpliwości, ale fantastyczne wnętrza są doskonałą zapłatą za trud. Minibusy kursują ze stacji kolejowej na wzgórze do parkingu kończącego drogę dla samochodów (w odległości 6 km). Następnie trzeba przejść 15 min do stacji kolejki linowej. Z górnej stacji pozostaje jeszcze spacer stromą drogą pod górę (ok. 15 min). Na zjazd trzeba przeznaczyć przynajmniej 4 godziny ze stacji kolejowej (wliczając wycieczkę) lub 3 godziny z parkingu. W sezonie może się to przedłużyć o godzinę, ze względu na kolejki. Całą trasę można przejść pieszo, ale jest to ciężka wspinaczka (1100 m ponad osadą) trwająca 4 godz.
Pierwsza rzecz, jaka się rzuca w oczy po wejściu do jaskiń, to 30-metrowa ściana lodowa, górująca nad labiryntem pieczar i korytarzy. Cała ta baśniowa kraina wypełniona jest przepięknymi formami o pastelowych barwach. W przeciwieństwie do innych jaskiń, które zbudowane są z wapienia, tutaj mamy do czynienia z rzeźbami lodowymi. Są to np. lodowe draperie, posągi, kaskady, iglice, kolumny i kwiaty.
Eisriesenwelt to największy system jaskiń w Austrii i prawdopodobnie największy na Ziemi system jaskiń stałe wypełnionych lodem. Temperatura wewnątrz przez cały rok nie przekracza 0°C, a przeciekająca przez szczeliny w sklepieniu woda natychmiast zamarza.
Jaskinie te powstały 2 miliony lat temu, kiedy klimat Europy był znacznie cieplejszy niż dzisiaj. Woda płynąca wśród wapiennych skał w długotrwałym procesie rozpuściła je, tworząc ten ogromny, skomplikowany świat podziemnych korytarzy i komór.


DOLINA RAURISERTAL I MIEJSCOWOŚĆ RAURIS

Rauris to najstarsza miejsowość w Alpach Wschodnich. Letnią atrakcją dla turystów jest wypłukiwanie złota, które ma tu kilkusetletnią tradycję. Obecnie w Rauris są 3 specjalnie wyznaczone miejsca, w których pod okiem fachowców można poszukiwać tego drogocennego kruszcu. Gorączką złota zarażają się tu nie tylko turyści, ale i miejscowa ludność. Przy odrobinie szczęścia można się przemienić z "poszukiwacza skarbów" w "posiadacza skarbu".
W roku 1994 odbył się w Rauris zjazd Światowej Federacji Kopaczy Złota (World Goldpanning Association), podczas którego polskie Bractwo Kopaczy Złota zostało przyjęte w poczet tej międzynarodowej organizacji jako oficjalny reprezentant Polski.


WALD / KÖNIGSLEITEN / DROGA KRAJOBRAZOWA GERLOSPASS

Obserwatorium astronomiczne i planetarium w Wald - Königsleiten powstało pod koniec 1996 roku. W kwietniu 1997 roku zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinessa – jako najwyżej usytuowane w całej Europie. Pokazy w planetarium przybliżą nam aktualne położenie gwiazd na niebie, a możemy ich zobaczyć aż ok.7 tys. Można nauczyć się tutaj również, jak samemu obserwować nocne niebo i rzadko zadane pytania pozostają bez odpowiedzi. Planetarium otwarte jest w czerwcu, lipcu, wrześniu i październiku pokazy odbywają się od środy do niedzieli o godzinie 14.30 i 20.30. W sierpniu natomiast od wtorku do niedzieli o: 10.30, 13.30, 15.30 i 20.30. Poza tym można też obserwować pełne gwiazd niebo przez lunetę po wieczornym pokazie. Wstęp na pokaz kosztuje: 8.00 € za osobę dorosłą, 5,20 € – za osobę w wieku 14-21 lat oraz 3.70 € za dziecko powyżej 6 roku życia. Na szczególną uwagę zasługuje tzw. „droga planetarna" gdzie przy wędrownym, 6-cio kilometrowym szlaku przedstawiono zmniejszony w skali jeden do jednego miliarda nasz układ słoneczny z wszystkimi dziewięcioma planetami.Atrakcyjność szlaku poprzez jego nieziemsko „kosmiczną podróż" jest nie wymowna. Z jednej strony możliwość aktywności dla organizmu poprzez wędrówkę pieszo i aktywność umysłu przebijając się od jednaj tablicy informacyjnej po następną. Z drugiej strony poprzez podział całego szlaku na przejrzyste etapy wzrasta poczucie zadowolenia z pokonanych odcinków.Poprzez nie równe odległości między „planetami" przejrzystość etapów może być jednak złudna. Z wzrastającą odległością od „słońca", wzrastają również odległości pomiędzy poszczególnymi planetami poprzez co odległości pomiędzy „planetami" końcowymi w kierunku na „planetę Pluto" są wieksze niż między „planetami" przy „słońcu". Jako dobrą radę radzi się właśnie aby wędrówkę rozpoczynać przy „planecie Pluto", kierując się w kierunku na „słońce". Coraz krótsze etapy wędrówki ułatwiają pokonać cały szlak mimo wzrastającego zmęczenia. Polecam region latem dla miłośników wycieczek pieszych i rowerowych. Polecam go dla miłośników wycieczek motocyklowych, samochodowych i autobusowych. Krajobrazowa droga Gerlospass ( niestety płatna), która łączy Ziemię Salzburską z Tirolem należy do jednych z najpiękniejszych z dróg w Europie. Alternatywą dla alpejskiej drogi Gerlospass jest droga krajowa Bundestrasse z Wald do Königsleiten ( lub odwrotnie) , która przynajmniej za pierwszym razem jest nie mniej atrakcyjna, chodź nie łatwa; nie dość, że miejscami jest bardzo wąsko to w dodatku nachylenie w niektórych miejscach dochodzi nawet do 17 stopni. Godne uwagi są również znajdujące się przy drodze Gerlospass jeziora zaporowe.

 
opracowanie & foto
Karolina Zięba-Kulawik

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com