Pałac Schönbrunn w Wiedniu
Zwiedzając Wiedeń nie sposób pominąć pałac Schönbrunn i jego rozległy i pięknie utrzymany park.
Zespół pałacu i parku był letnią rezydencją cesarskiej rodziny Habsburgów i wspaniałym centrum życia towarzyskiego elit. Po zakończeniu monarchii zachował się ogromny park i wyposażenie wnętrz, a do dziś Schönbrunn jest godnym miejscem na wielkie święta i uroczyste bankiety.W 1996 roku zamek i park zostały podniesione do statusu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESC.
W zależności od wybranej trasy można zwiedzać do 40 pokoi. 40-metrowa sala festiwalowa jest tak samo otwarta na wizytę, jak sypialnia cesarza Franza Józefa.
Nie mniej imponujące jest zwiedzanie rozległego parku, zaprojektowanego przez najbardziej renomowanych architektów ogrodowych w Europie. Oprócz artystycznych rzeźb ogrodowych i potężnych fontann, w okolicy znajduje się również labirynt, oranżeria i tzw. Kronprinzengarten z idyllicznymi liściastymi potokami i cennymi roślinami cytrusowymi.
Nie można pominąć spaceru do kawiarni na wzgórzu Gloriette. Z tego panoramicznego tarasu wysoko nad zamkiem i ogrodem jest fascynujący widok na Wiedeń.
Jest kilka tras tematycznych zwiedzania zamku a standardowy bilet wstępu to koszt : Erwachsene: 24,00 €, dzieci 15,20 € (do lat 6 bezpłatnie)
pełny cennik biletów na stronie pałacu: https://www.schoenbrunn.at/
Z dworca głównego w Wiedniu jest ok 7 km, ale wybierając spacer można zobaczyć Wiedeń inny niż widzimy ten w centrum, z wieloma zabytkami.
Pałac najlepiej jest zwiedzać wcześnie rano, zanim pojawią się tłumy. Chodzenie alejkami mijając tylko uprawiających jogging jest znacznie przyjemniejsze. Wejście na teren pałacu i parku jest bezpłatny. Płatne są wejścia na ekspozycje. Przy powozowni znajduje się restauracja z której warto skorzystać na koniec kilkugodzinnego zwiedzania.
Do Wiednia warto wybrać się w kilka osób samochodem. Znacznie ułatwi to przemieszczanie się pomiędzy sporymi odległosciami pomiędzy pałacem a centrum.