Portugalia przewodnik po Algarve

Portugalia przewodnik po Algarve

Portugalia 

Przewodnik po Algarve – Najpiękniejsze miasta i plaże regionu

 

   Algarve – słoneczna kraina położona na krawędzi Europy od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Przyciągają ich zwłaszcza plaże otoczone malowniczymi klifami, uznane za jedne z najpiękniejszych na świecie. Poza złotym piaskiem, największym skarbem tej części Portugalii są położone tu miasta i miasteczka, skrywające wiele atrakcji. Wspólnie z biurem podróży Rainbow, przygotowaliśmy dla Was krótki przegląd tych najważniejszych. Zobaczcie co warto zwiedzić i jakie piękne plaże czekają w pobliżu!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz wspaniałe zachody słońca w Lagos
 
Wiele pięknych miast i miasteczek Algarve zostało w większym lub mniejszym stopniu zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1755r. Ucierpiało, między innymi wiele budynków Lagos, które z tego powodu utraciło swój status stolicy regionu. Kataklizm oszczędził jednak kilka ciekawych obiektów, jak Fort Ponta da Bandeira z XVII-wieku, a powstały już w późniejszym okresie Kościół św. Antoniego (Igreja de Santo António) uchodzi za architektoniczny klejnot. 
Największym atutem miasta jest jego położenie. Część Algarve w której znajduje się Lagos uznawana jest za najpiękniejszą, głównie ze względu na malownicze wybrzeże i słynne plaże. To tutaj znajduje się stworzona do wypoczynku, szeroka i piaszczysta Meia Praia. Porto do Mos, otoczona przez skalne klify, to z kolei idealne miejsce do podziwiania wspaniałych zachodów słońca. A złociste Praia Dona Ana, Camilo, czy Meia Praias oblane przez krystaliczne wody kameralnych zatoczek, słyną z zapierających dech w piersi skalnych formacji tworzących malownicze labirynty i przejścia pośród błękitnych wód. Niesamowitych widoków dostarczy także skalisty cypel Ponta da Piedade. Świadomość tego, że stoi się na krawędzi nad oceanem to naprawdę niezapomniane wrażenie.
 
 
 
 
 
Podziwiaj dziką przyrodę w Faro
 
Dzisiejsza stolica całego regionu, którą najlepiej odkrywać podczas spacerów. Ponieważ Faro podczas osiemnastowiecznego trzęsienia ziemi ucierpiało znacznie mniej niż inne miasta regionu, zachowała się tam wyjątkowa architektura. Stare miasto, zwane Cidade Velha jest bogate w zabytki, jak choćby charakterystyczna brama miejska Arco da Vila z IX wieku, choć na turystach chyba największe wrażenie robi Kaplica Kości (Capela dos Ossos), której ściany i sklepienie pokryte są ludzkimi szczątkami pochodzącymi z pobliskiego cmentarza. Przechadzając się wśród miejskich murów można przy okazji poznać całą historię miasta, zapisaną na licznych, misternie zdobionych kafelkach, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia, które rozegrały się na przestrzeni dziejów.
Będąc w Faro koniecznie trzeba też spróbować tamtejszego jedzenia.
– W całym regionie nie znajdziecie tak pysznego jedzenia jak w Faro. Warto tu spróbować miejscowych owoców morza, a przede wszystkim grillowanych sardynek, z których miasto słynie na całą Europę – mówi Piotr Wilk z biura podróży Rainbow.
Nie można także pominąć pobliskiego naturalnego rezerwatu Rio Formosa, który rozciąga się wzdłuż przyległego do Faro wybrzeża, aż do Taviry. Zobaczyć tam można wiele rzadkich przedstawicieli zwierząt, wyjątkowe gatunki roślin i przede wszystkim mnóstwo ptaków. Tamtejsze przepiękne laguny, upodobały zaś sobie delfiny i wieloryby. To idealne miejsce do wypoczynku, zwłaszcza dla osób kochających naturę i ciszę.
Jeżeli chcemy zadbać o opaleniznę, koniecznie odwiedźmy pobliskie plaże. Warto odkryć leżącą nieopodal miasta wyspę Ilha do Farol, która skrywa najsłynniejszą w okolicy plażę - Praia da Ilha da Barreta ou Deserta. Dopłyniemy tam promem, podobnie jak na Ilha Deserta – bezludną wyspę o niekończących się białych plażach. 
 
 
 
 
Odkryj najpiękniejsze miasto wybrzeża – Tavirę
 
Wspomniana wcześniej Tavira uchodzi za najpiękniejsze miasto Algarve. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Rio Formosa. Z jednej strony otoczona przez piękne wybrzeże, z drugiej przez gaje pomarańczowe, drzewa migdałowe i figowce. Nie ma tam wielkich hoteli, za to pełno jest starych malowniczych kościółków. Architektura miasta to zaś mieszanka różnorodnych stylów. Odnaleźć można zarówno ślady starożytnych Fenicjan, wpływy barkowe, renesansowe i muzułmańskie.
Jednym ze znaków rozpoznawczych miasta jest średniowieczny most na rzece Gilao, wybudowany przez Maurów w XII wieku. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. okazały XIII wieczny gotycki kościół Najświętszej Marii Panny (Igreja de Santa Maria do Castelo), renesansowy kościół Miłosierdzia (Igreja da Misericórdia), ruiny dawnego mauretańskiego zamku, wzniesiony pod koniec XIII wieku kościół Santiago (Igreja de Santiago) oraz liczne zabytkowe domy z charakterystycznymi trójkątnymi dachami (tesouro) i rzędami balkonów.
Jedno jest pewne – to miasto najlepiej poznawać niespiesznie. Jest w nim bowiem mnóstwo rzeczy, które potrafią przykuć naszą uwagę i pochłonąć nas całkowicie. Czy to chwila relaksu na jednym z sennych placów miejskich, która potrafi przeciągnąć się na cały dzień, filiżanka kawy w jednej z magicznych kawiarenek, spacer wśród zabytków czy błogi wypoczynek na pięknym wybrzeżu – każda chwila tam spędzona to celebracja wypoczynku – w najlepszym stylu. 
Miłośnikom kąpieli wodnych i słonecznych polecamy zwłaszcza Cabanę i Pedras del Rey - pobliskie małe wioski, które mogą poszczycić się cudownymi plażami. A szukając samotności warto udać się promem na Ilha da Tavira, na której znajdują się najpiękniejsze plaże na całym wschodnim Algarve, w tym słynna Barril – można tam wsiąść w pociąg turystyczny, który podczas ośmiominutowej przejażdżki umożliwi zobaczenie, między innymi, Parku Ria Formosa. 
 
 
 
 
Poczuj klimat prawdziwej Portugali w Silves
 
Leżące nieopodal Faro Silves, to jedno z najstarszych tutejszych miast, które w czasie gdy region znajdował się pod okupacja Maurów, było stolicą regionu. Dziś jest to miejsce, które przypomina głównie o czasach panowania muzułmanów i sięga VIII wieku. Nie ma tu zbyt wielu turystów – głównie dlatego, że do morza jest stąd około piętnastu kilometrów. Warto jednak odwiedzić to miejsce, ponieważ pozwala poczuć klimat dawnej Portugalii. 
Znakiem rozpoznawczym Silves jest czerwony zamek - fortyfikacja została wzniesiona przez Maurów w VII wieku i mimo upływu czasu oraz burzliwej historii, budowla przetrwała w zaskakująco dobrym stanie. Do dziś góruje nad całym miasteczkiem, przypominając o jego dziejach, ale też zapewniając doskonały widok na całą okolicę. 
Przy okazji wizyty w tym miejscu można udać się też do pobliskiego Ferragudo – małego, rybackiego miasteczka, położonego naprzeciw Portimão. Tutaj, na świeżym powietrzu restauracje serwują świeżo złowione z grilla sardynki. W okolicy znajduje się też przepiękna Praia da Rocha – piękno tej plaży docenicie zwłaszcza o zachodzie słońca, kiedy to skały wypiętrzające się pośród piasku mienią się w różnych odcieniach czerwieni. 
 
 
 
 
Zrelaksuj się w kurorcie Vilamoura
 
Vilamoura typowym miastem nie jest – założona niewiele ponad pięćdziesiąt lat temu, w 1964 roku, szybko stała się ekskluzywnym kurortem, dziś uważanym za portugalski odpowiednik Cannes.
To wyjątkowe miejsce, w którym wakacyjną atmosferę można poczuć przez cały rok. Bogata infrastruktura hotelowa i sportowa, liczne pola golfowe, knajpki, sklepiki, ekscytujące życie nocne a także uśmiechy towarzyszące nam dookoła i portugalska gościnność w najlepszym wydaniu – wszystko to sprawia, że bez trudu tam wypoczywamy. 
Największą atrakcją tego miejsca jest Marina de Vilamoura, czyli największy w południowej Europie port, który może pomieścić około 1000 jednostek! Zobaczycie tu najpiękniejsze i zapewne najdroższe jachty w całym Algarve.  Turyści doceniają także tutejsze plaże o złotym piasku, oblane krystalicznie czystą wodą. Miejska Vilamoura beach może poszczycić się Błękitną Flagą. W okolicy godna polecenia jest również Olhos de Água, z trzech stron otoczona przez klify porośnięte sosnami, a także Falésia, gdzie można podziwiać klify o nietypowej, czerwonej barwie.
Źródło: r.pl/portugalia

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com