Luksemburg pierwszym krajem na świecie z darmową komunikacją w całym państwie

 Luksemburg pierwszym krajem na świecie z darmową komunikacją w całym państwie

 

    Luksemburg jest pierwszym krajem w Europie, a według „Guardiana” także na świecie, gdzie wszystkie formy transportu zbiorowego są bezpłatne (autobusy, pociągi i tramwaje).

 

Od 1 marca 2020 komunikacja na terenie całego Księstwa jest darmowa, poza podróżowaniem 1 klasą.

 

Autobus miejski i podmiejski Luksemburg

 

 

Motywem wprowadzenia takiego udogodnienia jest chęć poprawy klimatu, konieczność działania na rzecz ochrony środowiska, a także potrzeba odkorowania miasta.

 

Premier Luksemburga Xavier Bettel powiedział w swoim oświadczeniu: „Luksemburg jest pierwszym krajem na świecie, w który każdy będzie mógł korzystać z transportu publicznego spontanicznie czy zgodnie z harmonogramem, będzie mógł wjeżdżać i wyjeżdżać z miasta, odbyć podróż krótką lub długą nie martwiąc się, jaki ma kupić bilet. Komunikacja jest darmowa”.

 

 

Dworzec glowny Luksemburg
 
Dworzec Główny Luxemburg foto Karolina Zięba-Kulawik
 

 

    Inicjatywa z pewnością zasługuje na uwagę, bo choć Luksemburg nie jest dużym państwem, to ma ogromne problemy z liczbą samochodów na drogach. Jak pokazują dane, miasto Luksemburg, stolica Wielkiego Księstwa, ma problem z dużymi korkami. W mieście żyje ok. 110 tys. osób, a kolejne 400 tys. dojeżdża do pracy. Całe państwo liczy zaledwie 600 tys. mieszkańców, jednak dodatkowo ok. 200 tys. osób codziennie pokonuje granicę z Francją, Belgią i Niemcami samochodem, by dotrzeć do pracy w Luksemburgu.

     Do tej pory transport publiczny w Wielkim Księstwie był finansowany przez państwo w około 90 procentach z bardzo niskimi cenami biletów. W stolicy w każdą sobotę wszystkie autobusy miejskie były za darmo. Niektóre kursy poza stolicę również. Dzieci do 12 lat jezdzili bez biletu pod opieką dorosłych. Młodzież do 20 roku życia miała również darmowe przejazdy, wystarczyło pokazać dowód tożsamości. Oprócz tego za darmo jezdzili studenci do 30 roku życia, pod warunkiem wyrobienia darmowej karty „Studentenabo”, a także seniorzy podróżowali po całym Luksemburgu za darmo.

 

 

Autobus miejski na lotnisko Luksemburg
 
Autobus miejski na lotnisko Luxemburg

 

 

Alternatywa komunikacji miejskiej - Vel´oh – rowerem najszybciej!

 

   21 marca 2008 roku miasto Luksemburg wprowadziło system komunikacji rowerowej pod nazwą „vel´oh”. Na terenie miasta utworzono prawie 100 stacji, na których można wypożyczać rowery i ekologicznie oraz zdrowo przemierzać stolicę.

Do wypożyczenia roweru potrzebna jest aplikacja mobilna lub dostęp do strony w internecie. Na taką komunikację można wykupić roczny abonament w wysokości 18 €. Można też wykupić abonament na krótsze okresy: 1 dzień za 2 €, 3 dni za 5 €. W abonamencie 3-dniowym można korzystać z nieograniczonej liczby podróży przez 72 godziny od aktywacji biletu.

Ponadto w całym państwie utworzono 36 parkingów zamkniętych dla prywatnych rowerów - mBox. Umiejscowione są one obok dworców. Są to parkingi bezpłatne, ale trzeba zapłacić 20 euro kaucji. Dostępne sa dla posiadaczy mKaart oraz wszystkich innych po rejestracji. Czynne są całą dobę.

 

 

Autobusy na moscie w drode na dworzec glowny Luksemburg
 
Autobusy na moscie w drode na dworzec glowny Luksemburg
 
 
Kolejka szynowa miedzy dwoma poziomami miasta Luksemburg
 
Kolejka szynowa miedzy dwoma poziomami miasta Luksemburg foto Karolina Zięba-Kulawik
 
 
 
Pociag Luksemburg
 
Wnętrze pociągu w Luxemburgu foto Karolina Zięba-Kulawik
 
 
 
Przystanek tramwajowy i tory Theater Luksemburg
 
Przystanek tramwajowy i tory Theater Luksemburg  foto Karolina Zięba-Kulawik
 
 
 
Rowery miejskie Luksemburg
 
Rowery miejskie w Luxemburgu
 
 
 
 
Rowery miejskie Luksemburg 2
 
 
 
Tramwaje Luksemburg
 
Tramwaje w Luxemburgu
 
Luxemburg
 
 
Widok Luxembourg 1
 
 
 
Widok Luxembourg6
 
 
 
Widok Luxembourg2
 
 
 
Widok Luxembourg3
 
 
 
Widok Luxembourg4
 
 
 
Widok Luxembourg5
 
 
 

Opracowanie Karolina Zięba-Kulawik, mieszkająca w Luxemburgu.

Kopiowanie zabronione.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com