Zamki Luksemburga

Zamki Luksemburga

Zamki Luksemburga

   Luksemburg, mały kraj w Europie, słynie z pięknych zamków, które są atrakcją turystyczną dla odwiedzających. Zamki te mają bogatą historię, a każdemu z nich towarzyszą ciekawe historie związane z ich powstaniem i funkcjonowaniem. Poniżej przedstawiam kilka z najważniejszych zamków w Luksemburgu.

 

 

 

Zamek Vianden


Zamek Vianden jest jednym z najbardziej imponujących i najlepiej zachowanych zamków w Europie. Samo miasto Vianden, położone w północno-wschodniej części Luksemburga, w pobliżu granicy z Niemcami jest warte zwiedzenia. Zamek góruje nad miastem i dla Luksemburczyków jest więcej niż tylko budowlą. Jest symbolem kultury, historii i tożsamości kraju. Dla turystów to atrakcja numer 1 – rocznie aż 200,000 osób odwiedza zamek.

 

 

Pierwsze wzmianki o zabudowie wzgórza w Vianden pochodzą z roku 400, kiedy powstała tu rzymska strażnica strzegąca drogi do Trier (obecnie Niemcy). Wtedy, wśród zabudowań, wyróżniała się duża wieża i mały budynek; oba otoczone fosą. Fosa została zabudowana, ale jej ślady odnaleziono niedawno w podziemiach obecnych budowli. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego aż przez 300 lat strażnica była porzucona. Potem odbudowano wieże i dostawiono drewniane zabudowania. Pierwszy zamek powstał w 1000r. i był otoczony przez mury w kształcie pierścienia o grubości jednego metra. W tym czasie istniała wewnątrz murów także mała kaplica. Do kompleksu wchodziło się bocznym wejściem, które chroniły drewniane drzwi; co ciekawe, drzwi te zachowały się do naszych czasów. Rok 1100 to moment, w którym jesteśmy w stanie określić pierwszych mieszkańców: był to Berthold ze swoją świtą. Potem, już na stałe, zamieszkały na zamku rodziny arystokratyczne.

 

 

W roku 1170 tak przebudowano mury, że utworzono przejście po ich wewnętrznej stronie wokół trzech głównych zabudowań. Powstały wielkie łuki, na których wsparto mury o grubości aż 5 metrów. Dopiero w 1200r. zabudowuje się podzamcze, które też jest otoczone murem, a zamek rozrasta się tak, że zajmuje całe wzniesienie. Główny budynek rośnie w górę i ma 3 piętra. Wraz z budynkiem powiększa się kaplica; podczas ceremonii parter zajmują ludzie niższego stanu, a na piętrze może przebywać wyłącznie arystokracja. W roku 1250 zabudowaniom nadano styl gotycki, zmieniono układ podzamcza, a dostęp do zasadniczej części zamku wzmocniono dwoma kolejnymi bramami. Gdy śledzono historię zabudowy wzgórza to przełomem okazało się odkrycie miedziorytu datowanego na 1643r. gdyż wtedy powstało pierwsze graficzne przedstawienie zamku. Tragicznym dla zabudowań był rok 1820, kiedy to król Niderlandów podjął decyzję, że zamek będzie odsprzedany mieszkańcom okolicznych wiosek i będzie służył wyłącznie jako źródło pozyskiwania materiałów budowlanych. Niemniej jednak, przez kolejne lata był często odwiedzany przez turystów i podziwiany, jako „romantyczna ruina”. Rok 1977 to prawdziwy przełom, gdyż wszystko to co pozostało po zamku stało się własnością państwa Luksemburg i rozpoczęła się odbudowa. Dzięki temu dzisiaj możemy podziwiać zamek znów w całej jego okazałości z czasów jego największej świetności.

 

 

Wśród atrakcji zamku znajduje się wiele sal, korytarzy, krużganków i kaplica, która zadziwia jaskrawo pomalowanych wnętrzem. Zamek działa jako muzeum i eksponuje zbroje, broń, meble i arrasy. W oddzielnym – nowoczesnym – budynku jest kawiarnia i ekspozycja, która „opowiada” historię zamku. Co ciekawe, wiele odkryć poczyniono dopiero w 2015r. kiedy to profesjonalne drony zeskanowały zamek. Gdy porównano skany z odkryciami archeologicznymi zamek odsłonił kolejne swoje tajemnice. Dzisiaj, w jednej z muzealnych sal możemy obejrzeć ciekawą komputerową animację kolejnych ewolucji zabudowań na wzgórzu. W sezonie turystycznym w zamku odbywają się liczne wydarzenia i festiwale, w tym festiwal średniowieczny, który przyciąga turystów z całego świata.

 

 

 

Zamek Bourscheid


Zamek Bourscheid to kolejna piękna i imponująca warownia znajdująca się w Luksemburgu. Znajduje się na wzgórzu nad malowniczą doliną rzeki Sauer, około 20 km na północny wschód od stolicy kraju. Znana nam historia zamku Bourscheid rozpoczyna się w roku 1095, kiedy to wspomniano pierwszego włodarza, którym był Bertram. Wiemy jednak, że sama budowa rozpoczęła się ok. 100 lat wcześniej. W czasach średniowiecza uznawano zamek za niemożliwy do zdobycia. Ze względu na fakt posadowienia na 150cio metrowym wzgórzu i opływającą wzniesienie rzekę żadna średniowieczna broń nie mogła go dosięgnąć. Między 1350 a 1384 rokiem dobudowano zamkowy mur.

 

 

W 1477 roku wygospodarowano teren, gdzie utworzono duży dziedziniec. Następnie, w kolejnych wiekach, zamek zmieniał właścicieli i wielokrotnie był niszczony i odbudowywany. Przez kilka stuleci, po kolejnej przebudowie, zamkowe zabudowania tworzyły dwie oddzielne i autonomiczne rezydencje. Od 1812r. cały teren porzucono i zabudowa popadała w ruinę. W 1972r. gdy zamek stał się własnością państwa nie podjęto decyzji o jego odbudowie, a tylko zabezpieczono pozostałe fragmenty budowli i udostępniono je zwiedzającym.

 


Obecnie całość fortyfikacji Bourscheid zajmuje teren prostokąta o długości 151 metrów i szerokości 53 metrów i składa się z kilku budynków, które zostały wzniesione na różnych poziomach terenu. Zamek Bourscheid pozostaje popularnym miejscem turystycznym, a także miejscem, gdzie odbywają się różnego rodzaju wydarzenia i festiwale. W sezonie letnim jest często używany jako scena dla przedstawień teatralnych, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych.

 

 

 

Zamek Beaufort


Kolejnym, ale nie mniej ważnym zamkiem w Luksemburgu, jest Zamek Beaufort. Ta imponująca warownia jest zlokalizowana w sercu regionu Mullerthal. Można wyróżnić 4ry etapy budowy tych fortyfikacji, które następowały sukcesywnie między rokiem 1050 a rokiem 1650. Pierwszym włodarzem zamku był Walter z Wiltz. Od drugiej połowy XVIIIw. zamek nie był zamieszkały i był źródłem pozyskiwania materiałów budowlanych. W 1928r. Edmond Linckels podjął się zabezpieczenia ruin i usunięcia nadmiernej roślinności. Pozwoliło to na udostępnienie zamku publiczności, co nastąpiło w roku 1932.

 

 

Wewnątrz zamku umieszczono ilustracje, które pokazują przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. W podziemiach znajduje się mroczna sala tortur z wyposażeniem. Warto wspiąć się na wieżę zamkową, by podziwiać piękne widoki na okolicę.

 

 

 

Zamek Clervaux


Są co najmniej dwa powody, by odwiedzić zamek Clervaux. Jeden to budowla sama w sobie. Zamek został zbudowany w XII wieku i powiększony 300 lat później. Dziś podziwiamy białe kamienne elewacje budynku, a na dziedziniec prowadzi potężna brama. Drugim powodem odwiedzenia zamku jest interesująca ekspozycja przedstawiająca 22 modele luksemburskich zamków i fortec. Modele są w skali 1:100 i każdy z nich jest opisany. Niektóre z makiet pokazują zamki w różnych momentach historii. I tak zamek Vianden jest pokazany jako „romantyczna ruina”, a także już po odbudowie z XX wieku. Zdecydowanie warto odwiedzić tę ekspozycję, ponieważ na realistycznych makietach przedstawiono nie tylko obiekty dostępne dla zwiedzających, ale także takie, które pozostają w rękach prywatnych.

 

 

Zwiedzanie zamków w Luksemburgu to wspaniała przygoda, która pozwala poznać historię kraju i cieszyć się pięknem architektury i krajobrazów. Każdy z zamków ma swoje unikalne cechy i jest zachowany w innym stanie. Niektóre stanowią tylko ruiny i dają pole naszej wyobraźni do tworzenia obrazów jako mogło wyglądać życie przed wiekami. Inne są w całości lub częściowo odbudowane, prezentują ciekawe ekspozycje i odtwarzają życie minionych wieków. Fakt, że Luksemburg jest małym krajem pozwala na łatwe odwiedzenie kilku zamków nawet jednego dnia.

 

 

 

Zamek Vianden

 

 

 

 

 

Zamek Bourscheid

 

 

 

 

 

Zamek Beaufort

 

 

 

 

 

 

Zamek Clervaux

 

 

 

 

 

tekst i zdjęcia: Krzysztof Kowalski

https://justkowalski.pl

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]