Most Rakotzbrücke w Kromlau
(błędnie nazywany mostem Rakoczego)
Most bazaltowy nad jeziorem Rakotzsee, przeszedł gruntowny remont trwający trzy lata. Od połowy roku 2021 most wraz jeziorkiem i najbliższym otoczeniem obejmującym alejki i małą architekturę, ponownie został udostępniony dla turystów odwiedzających to urokliwe miejsce.

Czy jednak efekt końcowy inwestycji został przyjęty pozytywnie przez spacerowiczów ? Będąc na miejscu mogę stwierdzić że jednak nie. Wiele osób widzących efekt końcowy a znających stan poprzedni, potwierdza że to co zrobiono nie pasuje do całości i odbiega od założeń twórcy tego parku i mostu. Drewniane barierki zastąpiono metalowym ogrodzeniem z kratami i kolcami, które nijak nie nawiązują do piękna naturalnego parku i zieleni. Dobudowano "wodotryski" i fontannę działającą na życzenie gawiedzi, niczym szafa grająca działa po wrzuceniu monety.

Czy na taką inwestycję było potrzebne aż trzy lata ? Nawet biorąc pod uwagę pierwszy rok gdy spuszczono wodę i czekano na osuszenie niecki stawu. Ujarzmianie i poprawianie natury poprzez wyłożenie całej niecki membranami, także chyba nie do końca jest w zgodzie z naturą...
No cóż, zrobiono jak zrobiono i jest jak jest, choć Hermann Rötschke stworzył dzieło doskonałe, którego nie powinno się poprawiać a jedynie utrzymywać w pierwotnych założeniach.

Most znajduje się na terenie 200 hektarowego parku krajobrazowego, który jest ukształtowany przez bujne różaneczniki i azalie. Ciągła zmiana wizerunku krajobrazu fascynuje o każdej porze roku. Historyczne budowle, takie jak most Rakotzbrücke, Dom Kawaleryjski oraz Zamek majątku nadają założeniu parkowemu, stworzonemu przez właściciela ziemskiego Hermanna Rötschke w XIX wieku, szczególny urok.
W galerii poniżej znajdują się zdjęcia wykonane tuż przed remontem i można porównać stan przed i po.

Ogród zapoczątkowany w 1844 r. przez Friedricha Hermanna Rötschke z Kromlau, i kontynuowany przez kolejnych właścicieli. Inspiracją dla Rötschke był Park Pücklera w Muskau znajdujący się zaledwie kilka kilometrów dalej w stronę granicy i Nysy Łużyckiej.

Most został w całości zbudowany z elementów przywiezionych z innego miejsca. Jedyne co stworzyła natura, to bazaltowe słupki, będące budulcem mostu i iglicy wystającej z jeziora.





Z Łęknicy można dojechać na rowerze, a odcinek ok 8 km pokonuje się malowniczo położonymi ścieżkami rowerowymi.
Altes Schloß 11, 02953 Gablenz, Niemcy
Prezentowane zdjęcia pochodzą z roku 2018 a więc zrobione tuż przed remontem.





Na terenie parku znajduje się także zameczek w którym mieści się hotel i restauracja.













Zameczek znajduje się przy drodze, tuż obok parku.





wnętrze mostu












