Most Rakotzbrücke w Kromlau - Niemcy

Most Rakotzbrücke w Kromlau - Niemcy

Nazywany także mostem Rakoczego lub Diabelskim

  
Most bazaltowy nad jeziorem Rakotzsee, przeszedł gruntowny remont trwający trzy lata. Od połowy roku 2021 most wraz jeziorkiem i najbliższym otoczeniem obejmującym alejki i małą architekturę, ponownie został udostępniony dla turystów odwiedzających to urokliwe miejsce.  
 
 
 
 
 
Efekt końcowy inwestycji został przyjęty pozytywnie przez spacerowiczów. Wiele osób powraca tego parku i mostu by porównać stan przed a także po remoncie. Inni zaś mają okazję podziwiać Diabelski most po raz pierwszy, co w połączeniu z kwitnącymi rododendronami, różanecznikami i azaliami nie tylko wokoło stawu, ale także na dużym obszarze liczącego 200 h parku, daje naprawdę piękny efekt. Drewniane barierki zastąpiono metalowym ogrodzeniem z kratami i kolcami, które mają powstrzymać śmiałków przed wchodzeniem na most.
 
 
 
 
 
Czy na taką inwestycję było potrzebne aż trzy lata ? Nawet biorąc pod uwagę pierwszy rok gdy spuszczono wodę i czekano na osuszenie niecki stawu. Ujarzmianie i poprawianie natury poprzez wyłożenie całej niecki membranami, także chyba nie do końca jest w zgodzie z naturą...
No cóż, zrobiono jak zrobiono i jest jak jest, choć Hermann Rötschke stworzył dzieło doskonałe, którego nie powinno się poprawiać a jedynie utrzymywać w pierwotnych założeniach.
 
 
 
 
 
Most znajduje się na terenie 200 hektarowego parku krajobrazowego, który jest ukształtowany przez bujne różaneczniki i azalie. Ciągła zmiana wizerunku krajobrazu fascynuje o każdej porze roku. Historyczne budowle, takie jak most Rakotzbrücke, Dom Kawaleryjski oraz Zamek majątku nadają założeniu parkowemu, stworzonemu przez właściciela ziemskiego Hermanna Rötschke w XIX wieku, szczególny urok.
 
 
 
 
 
Most został w całości zbudowany z elementów przywiezionych z innego miejsca. Jedyne co stworzyła natura, to bazaltowe słupki, będące budulcem mostu i iglicy wystającej z jeziora
 
 
 
Ogród zapoczątkowany w 1844 r. przez Friedricha Hermanna Rötschke z Kromlau, i kontynuowany przez kolejnych właścicieli. Inspiracją dla Rötschke był Park Pücklera w Muskau znajdujący się zaledwie kilka kilometrów dalej w stronę granicy i Nysy Łużyckiej.
 
 
 
 
 
 
 
 Z Łęknicy można dojechać na rowerze, a odcinek ok 8 km pokonuje się malowniczo położonymi ścieżkami rowerowymi.
 
Altes Schloß 11, 02953 Gablenz, Niemcy
 
 
 
 
opracowanie & foto
Albin Marciniak
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W galerii poniżej znajdują się zdjęcia wykonane tuż przed remontem. Można więc porównać stan przed i po trzyletniej inwestycji.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na terenie parku znajduje się także pałacyk w którym mieści się hotel i restauracja. Zabytkowy obiekt znajduje się przy drodze, tuż obok parku.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
wnętrze mostu, obecnie niedostępne i  niewidoczne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

opracowanie & foto Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com