Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech

 Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech

„Magiczne święta“ w niemieckich krajach związkowych

Każdy z 16 niemieckich krajów związkowych ma swoje własne tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Przedstawiamy wybór, który towarzyszy podróżującym od najdalszej północy po samo południe Niemiec.

 

Badenia-Wirtembergia: Jura Szwabska w blasku lampy czołowej
Spokojem i ciszą jest spowita Jura Szwabska podczas zimowej nocnej wędrówki szlakiem panoramicznym w otoczeniu zamku Hohenzollernów (Zollernburg Panorama). Tu śnieg skrzy się w świetlnym pojedynku między lampą czołową a rozgwieżdżonym niebem. Na wyprawie wiodącej przez gęste lasy do punktów widokowych na przyprawiających o zawrót głowy wysokościach na pewno nie będzie nam towarzyszyć nuda. Już na samym początku trasy, która ma formę pętli czeka atrakcja: zamek Hohenzollernów wyłaniający się majestatycznie z ciemności, a pod nim blask świateł https://www.tourismus-bw.de/

 

jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech 8

 

 

Bawaria: na piwo i na narty do Lasu Bawarskiego
W Bawarii piwo warzy się w ponad 600 browarach. Część z nich, w miesiącach zimowych wytwarza specjalne piwo zimowe czy bożonarodzeniowe. Warto wtedy złożyć wizytę w browarach domowych i klasztornych lub wstąpić do którejś z wielu gospód: www.bayerisches-bier.de
Oprócz złotego trunku dla dorosłych Wolne Państwo oferuje zimą wiele atrakcji także dla najmłodszych: na przykład w Młodzieżowym Cyrku na Nartach (Junior-Ski-Zirkus) w rodzinnym ośrodku narciarskim na zboczach góry Almberg gwarantującym zawsze doskonałe naśnieżenie najmłodsi amatorzy sportów zimowych znajdą idealne warunki do stawiania pierwszych kroków i wykonywania pierwszych skrętów. Ośrodek narciarski Mitterdorf był już wielokrotnie wyróżniany za ofertę dla rodzin, która obejmuje szkółkę narciarską dla dzieci, wypożyczalnię sprzętu narciarskiego i zapewnienie opieki nad dziećmi.
www.bayern.by/reisen/familienurlaub-familien-winterland-mitterdorf

 

jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech 10

 

 

Berlin: rozmaitości na świątecznych jarmarkach, szaleństwa w alejach handlowych i relaks na wodzie
Tradycyjny, dziecięcy, królewski, multi-kulti i very British: jarmarki bożonarodzeniowe w Berlinie są tak różnorodne i różnobarwne jak sama stolica. Pierwsze jarmarki otwierają swe podwoje już w listopadzie i aż do początku stycznia roztaczają świąteczny nastrój wedle wszelkich możliwych upodobań. Na Kurfürstendamm czy reprezentacyjnej alei Unter den Linden łańcuchy światełek i bożonarodzeniowe dekoracje czynią z zakupów wyjątkowo przyjemne przeżycie. Szczególnych wrażeń dostarczy rejs statkiem przez świątecznie roziskrzony Berlin: z wody można podziwiać liczne zabytki, sącząc grzaniec i zajadając się świątecznymi ciasteczkami. www.visitberlin.de/de/tipps-fuer-die-berliner-weihnachtsmaerkte

 

jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech 6

 

 

Brandenburgia: zupełnie jak kiedyś
Gdy oddech przybiera postać delikatnej mgiełki, a wokół nie słychać niczego oprócz własnych kroków, magia zimy staje się namacalna. Nic nie może równać się z zimowym spacerem po Spreewaldzie, kiedy promienie nisko stojącego nad horyzontem słońca magicznie migoczą na powierzchni wody. O tym, czy będzie to krótki spacer, czy długa wędrówka, decydujesz w zależności od butów, kondycji fizycznej i nastroju. Tu, sezon na wycieczki łódkami nigdy się nie kończy. Łódki nie wypływają tylko wtedy, gdy rzeka jest zamarznięta. Zimą pasażerowie odbywają rejsy owinięci w koce. Na pokładzie można rozgrzać się herbatą i grzańcem.
https://www.reiseland-brandenburg.de/erlebnisberichte/spreewald/spreewald-gluecksmomente-im-winter/

 

jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech 5

 

 

Brema: Boże Narodzenie pod palmami, w towarzystwie Rolanda i na nadrzecznym bulwarze
W Klimahaus Bremerhaven zwiedzający udają się w podróż dookoła świata wzdłuż 8. stopnia długości geograficznej, doświadczając w ten ciekawy sposób osobiście różnych typów klimatów Ziemi. Rozemocjonowani podróżnicy pocą się, marzną i dziwią się odwiedzając pięć kontynentów i dziewięć miejsc, przysłuchując się opowieściom ludzi z całego świata o ich życiu. Hanzeatycką atmosferę świąt roztaczają jak co roku jarmark bożonarodzeniowy Schlachte-Zauber ulokowany na promenadzie nad Wezerą oraz świątecznie rozświetlona starówka wokół pomnika Rolanda i plac przed ratuszem.
www.klimahaus-bremerhaven.de, https://www.bremen.de/tourismus/weihnachtsmarkt-und-schlachte-zauber

 

jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech 3

 

 

Hamburg: Boże Narodzenie w grzesznym stylu na Reeperbahn i romantycznie w porcie miasta
Tradycja bożonarodzeniowa i bezwstydna rozpusta zgodnie współistnieją w słynnej hamburskiej dzielnicy czerwonych latarni: tylko na Reeperbahn obok typowych świątecznych budek z ofertami kierowanymi także do najmłodszych można zobaczyć frywolne stragany wypełnione bezwstydnie nieprzyzwoitymi akcesoriami. Szczególnie nastrojowo hanzeatyckie miasto wygląda nad samą wodą: promy, holowniki i zabytkowe statki, takie jak Rickmer Rickmers, żeglują po Łabie w okresie Bożego Narodzenia świątecznie udekorowane i oświetlone.
www.hamburg.de/weihnachtsmarkt, https://www.hamburg-tourism.de/magazin/maritime-weihnacht-weihnachten-entlang-der-elbe/

 

Hesja: psim zaprzęgiem jak na dalekiej Północy
W północnej Hesji, która wydała na świat Grimmów, wyprawa saniami zaprzężonymi w syberyjskie husky zadba o znakomity humor tak pożądany w tym przedświątecznym czasie. Trasa biegnie przez urozmaicony krajobraz średniogórza i oferuje niesamowitą kombinację wrażeń przyrodniczych i przygody. Wózek treningowy na kółkach umożliwia przejażdżkę nawet i bez śniegu. A po wycieczce idealne na rozgrzanie i typowe dla regionu: gorące wino jabłkowe przyprawione cynamonem i goździkami – nazywane w Hesji „Stöffsche".
www.grimmheimat.de

 

Meklemburgia-Pomorze Przednie: śledź Bismarck w świątecznym menu w Stralsundzie, mieście UNESCO
Średniowieczny Stralsund z jego ceglanymi budynkami i kamienicami zwieńczonymi zdobnymi szczytami jest wprost idealną scenografią do bożonarodzeniowych spektakli. Na trzech scenach – na Starym Rynku, Nowym Rynku i w piwnicy ratusza, największej gotyckiej piwnicy ze sklepieniami w regionie bałtyckim – grają swe tradycyjne role świąteczne kramy, wystawcy i artyści. Obowiązkowym punktem wizyty w mieście-światowym dziedzictwie UNESCO nad cieśniną Strelasund jest oryginalny śledź Bismarck.
www.stralsundtourismus.de

 

jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech 2

 

Dolna Saksonia: zima nad suchym morzem z „Martwą Ciotką”
Uznane przez UNESCO za światowe dziedzictwo przyrodnicze Morze Wattowe także zimą oferuje możliwość obcowania z naturą na oryginalne sposoby: dalekie spacery w gumowcach, przejażdżki bryczką po morskim dnie czy grzebanie w mule w poszukiwaniu bytujących w tym nietypowym akwenie żyjątek, drobnych krabów i małż. Dziwacznie i nadzwyczaj klimatycznie wygląda wattowy krajobraz przykryty śnieżnym puchem. Owianych zimową nadmorską bryzą spacerowiczów najlepiej rozgrzeje idealny w takich warunkach popularny północnofryzyjski napój Tote Tante (niem. „martwa ciotka“), sporządzony z kakao z dodatkiem rumu i bitej śmietany. www.nordfrieslandtourismus.de

 

jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech 7

 

Westfalia-Nadrenia Północna: zimowisko dzikich gęsi nad dolnym Renem
Każdego roku zimową porą jakieś 180 000 dzikich gęsi ląduje między Duisburgiem a granicą holenderską nad dolnym Renem, zajmując stadami okoliczne łąki i zbiorniki wodne. W okresie od połowy listopada do połowy lutego można przyglądać się temu wspaniałemu widowisku przyrodniczemu wspólnie ze znawcami gęsi ze Stacji Ochrony Przyrody NABU. www.nrw.nabu.de.
Wielbiciele bożonarodzeniowych szopek powinni wybrać się na małą adwentową pielgrzymkę do Kevelaer, jednego z popularnych sanktuariów maryjnych w Niemczech, gdzie w tym okresie odbywa się Jarmark Adwentowo-Szopkowy. https://kevelaerer-krippenmarkt.de/

 

Nadrenia-Palatynat: zamek Rheinstein dowodem na prawdziwość bożonarodzeniowych legend
W czasie adwentu romantyczny zamek Rheinstein przeobraża się w świat fascynujących baśni. W dawnej warowni, położonej we wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO Górnej Dolinie Środkowego Renu, ożywają minione czasy w fantastycznych opowieściach i emocjonujących legendach, dzielni rycerze, tak jak kiedyś walczą ze smokami, a za posiłek służą smakołyki przygotowywane w zamkowej kuchni według oryginalnych recept.
www.weihnachten.burg-rheinstein.de

 

Zamek Rheinstein

Czytaj więcej...

 

 

Saara: o Świętym Mikołaju, który jeździ koleją
W Lonsheim am See w Saarze muzealna kolejka ciągniona przez pochodzący z 1948 roku parowóz „34“ zabiera starszych i młodszych pasażerów na zimowy szlak od stacji Merzig-Ost do stacji Dellborner Mühle w Wahlen. Podczas przejazdu w kolejce kursuje między pasażerami Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów. www.weihnachtsmarkt-deutschland.de/losheim-nikolausfahrt.html

 


Saksonia: niedoścignione mistrzostwo rzeźbienia w drewnie
Dziadki do orzechów, piramidy, drewniane ludziki do kadzidełek i świeczniki łukowe z Rudaw cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. W licznych pokazowych pracowniach snycerskich można podejrzeć mistrzów tego rękodzieła podczas pracy. Warto odwiedzić wioskę zabawek w Seiffen lub w Grünhainichen, gdzie powstają aniołki z charakterystycznymi zielonymi skrzydełkami w białe kropki oraz figurki „kwiatowych dzieci”.
www.erzgebirge-weihnachten.de

 

jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech 4

 

Saksonia-Anhalt: zimowe wędrówki po Harzu
Zimą góry Harzu oferują wybrane odśnieżane i walcowane szlaki piesze znakomicie nadające się do przyjemnych zimowych spacerów, solidnych wędrówek i wyciskających siódme poty wypraw na rakietach śnieżnych, na przykład po parku narodowym czy na zaśnieżony szczyt Brocken. www.sachsen-anhalt-tourismus.de/aktiv-natur/natur-entdecken.
Po gustowne i oryginalne prezenty pod choinkę warto wybrać się do Altenau: tam znajdziemy ręcznie wytwarzane wyroby garncarskie wyróżnione tytułem marki regionalnej
„Typisch Harz“. www.harz-keramik.de

 

 

Szlezwik-Holsztyn: Fryzyjska zima na Sylcie
Na najdalej wysuniętej na północ niemieckiej wyspie jest niewielu turystów w najzimniejszej porze roku – można więc napawać się do woli spokojem i odosobnieniem na łonie natury. Na całej wyspie przytulne kafejki zapraszają na fryzyjską herbatę, grzane wino i ciasteczka, a tradycyjny Sylt Jöölboom – artystyczny drewniany wariant choinki – emanuje nordyckim duchem świąt. Zima zostanie przegoniona z Syltu podczas tradycyjnego festynu ludowego Biike w lutym, kiedy to wyschnięte drzewka, wszelkiego rodzaju gałęzie, chrust i chaszcze posłużą za opał do ogromnych ognisk. https://www.insel-sylt.de/sylt-im-winter/

 

jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech 9

 

Turyngia: Szklane ozdoby choinkowe z Turyngii
Wydmuchiwane ustnie i ręcznie malowane bombki choinkowe mają w Turyngii długą tradycję i stąd wyruszyły na skuteczny podbój świata. Przede wszystkim w Lauscha, miasteczku wydmuchiwaczy szkła w samym środku Lasu Turyńskiego, cenne ozdoby świąteczne są nadal wytwarzane ręcznie. Tam przez cały rok można obserwować szklarzy podczas wykonywania pracy. www.thueringen-entdecken.de/urlaub-hotel-reisen

 

 

NIEMCY

https://klubpodroznikow.com/relacje/europa/254-niemcy

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com