Rosnące zainteresowanie ponownymi podróżami – aktualne trendy turystyczne

 Rosnące zainteresowanie ponownymi podróżami otwiera perspektywy wzrostu w 2021 roku

 

Znaczna poprawa pozytywnego nastawienia do podróżowania – Szczególnie silne zainteresowanie na ważnych dla Niemiec rynkach źródłowych – Aktualne trendy turystyczne

 

Chęć podróżowania w 2021 roku deklaruje na świecie więcej osób niż w roku 2020. Trend ten, dzięki silnej pozycji marki, obejmuje również Niemcy jako cel podróży. Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) opracowała poniższą analizę na podstawie najnowszych badań IPK International dotyczących wpływu Covid-19 na turystykę międzynarodową i rozwój nastrojów konsumentów, które zostały przeprowadzone w kilku falach ankiet.

 

Rosnące zainteresowanie ponownymi podróżami

 

Deklaracja zamiaru wyjazdu za granicę wzrosła we wszystkich badanych krajach z 50% w maju 2020 r. do 62% w styczniu 2021 r. Zamiar wyjazdu za granicę jest najsilniejszy w Europie - 72%, na drugim miejscu jest Ameryka - 53%., a następnie Azja – 41%. Na całym świecie zamiary podróżnicze millenialsów, pokolenia X oraz osób w grupie o wyższych dochodach i wykształconych są wyraźniejsze niż wśród osób z wyżu demograficznego (grupa w wieku 55+).

 

Perspektywy dla Niemiec


Na początku 2021 roku Niemcy, jako cel turystyczny zajmowały drugie miejsce w światowym rankingu kierunków podróży: do Niemiec w tym roku zamierza przyjechać 24% ankietowanych z 18 ważnych rynków źródłowych. Na pierwszym miejscu uplasowała się Hiszpania, następnie Niemcy, Włochy, Francja i Stany Zjednoczone.

 

Magnesem turystycznym numer 1 w Niemczech, także w czasie pandemii, są miasta. Turystyka miejska otrzymała 50% wynik w ankiecie dotyczącej zamiarów podróżniczych na rok 2021. Na drugim miejscu znalazł się wypoczynek na łonie natury, na wsi i w górach (41 procent).
Natomiast 34% ankietowanych deklaruje wyjazd do kurortów / wakacje na plaży.

 

Według opracowania European Travel Commission (ETC) na podstawie badania dotyczącego sentymentu do podróżowania, w piątej fali ankiety (koniec grudnia 2020 / początek stycznia 2021), entuzjaści „city life” byli pod względem ilościowym największą grupą, która chciałaby odbyć podróż w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.


79% ankietowanych chciałoby podróżować samolotem, 38% własnym samochodem, 12% pociągiem, a 7% autobusem. Szczególnie korzystne dla Niemiec może okazać się centralne położenie w Europie: 52% turystów zainteresowanych Niemcami chce latać, 45% chce skorzystać z samochodu, 19% z pociągu, a 9% z autobusu.

 

Petra Hedorfer, prezes zarządu DZT: „Europa jest i pozostanie najważniejszym regionem dla niemieckiej turystyki przyjazdowej. Wysoka skłonność do wyjazdów za granicę obecna na kontynencie oraz szeroka oferta turystyczna obejmująca miasta, kulturę, naturalne krajobrazy i turystykę aktywną sprawiają, że Niemcy zajmują silną pozycję w rankingu kierunków podróży. Widzimy dobre perspektywy dla ożywienia niemieckiej turystyki przyjazdowej”.

 

Decyzja o podróżowaniu i planowanie na 2021 r.


Według najnowszych badań IPK International, pandemia Covid-19 będzie nadal kształtować zachowania podróżnicze w turystyce międzynarodowej w 2021 roku. Według monitoringu ETC „zdrowie i bezpieczeństwo” jest zdecydowanie najwyższym priorytetem dla Europejczyków.

 

Intencje podróżnych, które zbadała IPK International wskazują na znaczny wzrost popytu w szczycie sezonu między majem a październikiem. Ponad 80% zadeklarowało chęć podróżowania w tym oknie czasowym. To stwierdzenie potwierdza nastroje, które monitoruje ETC, a które dotyczą podróży krajowych i wewnątrzeuropejskich. Według piątej fali tego badania ze stycznia 2021 r. 54% Europejczyków chce podróżować w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, w porównaniu z 52% w grudniowym badaniu i 49% w listopadzie.

Te i inne informacje można znaleźć w naszej broszurze „Liczby – daty – fakty 2020“. Broszura, na tę chwilę, dostępna jest w języku niemieckim online.

 

www.germany.travel

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com