Tajna baza wojskowa Tuono, Trentino, Włochy
Trydent-Górna Adyga, obejmuje obszar historycznej, najdalej na południe wysuniętej części Tyrolu zwanej w j. wł. Trentino. Zdecydowanej większości kojarzy się oczywiście z malowniczymi Dolomitami. Górami o pionowych ścianach i postrzępionych wierzchołkach, przyciągających swoją urodą miłośników wspinaczki czy amatorom długich trekkingów. Tymczasem Trentino ma do zaoferowania znacznie więcej. O wiele więcej niżby można było przypuszczać. Jednym z takich miejsc nieoczywistych a robiącym wrażenie na każdym kto tam dotrze.
Kilka kilometrów od Folgarii, w pobliżu jeziora Coe, znajduje się Base Tuono, jedyne w swoim rodzaju miejsce w Europie, które opowiada o innej wojnie, na szczęście nie stoczonej, zimnej wojnie (1947-1991).
Pociski wycelowane w niebo, hangary, bunkry, elektroniczne czołgi, radary i nasypy przywołują „równowagę terroru”, napięcie między Wschodem a Zachodem świata, próg nuklearnego holokaustu.
Trwająca około godziny wycieczka z przewodnikiem rozpoczyna się od wprowadzenia historycznego, które ilustruje okres zimnej wojny.
Wejście na teren bazy. Cały teren jest nadal ogrodzony i pilnie strzeżony. Także na mapach Google teren jest zakamuflowany a lokalizacja bazy nie pokrywa się ze znacznikiem na mapach... Błąd ? raczej zapobiegliwość i dbanie o utrzymanie bazy w gotowości do szybkiego dostosowania do potrzeby chwili.
Base Tuono
Alpe di Folgaria – Coe, SP143, 16,
38064 Folgaria TN
Cell. 348 1943926
www.basetuono.it
Na betonowym placu można zobaczyć rakiety wymierzone w niebo a będące częścią krajowego systemu obrony przeciwrakietowej. Na tablicach prezentowane są mapy lokalizacji pozostałych baz rakietowych i zasady ich działania (zastosowanie). Prezentowanych jest kilka pocisków Nike-Hercules oraz dokładne charakterystyki techniczne systemu uzbrojenia.
W centralnej części wystawy można dowiedzieć się o systemie wykrywania z użyciem radarów. Na wzgórzu ustawione są dwa takie radary zamontowane na pojazdach a poniżej, na placu obok wyrzutni pokazane są mobilne systemy sterowania zamontowane w pojazdach. W hali pokazane są komputery, instrumenty zarządzania radarami, sprzęt komunikacyjny, systemy sterowania i kontroli oraz konsolę do wystrzeliwania rakiet.
Wizyta kończy się w podziemnym bunkrze, w którym ilustrowana jest sekwencja startu rakiet z głowicami jądrowymi. Krótki korytarz, dwoje opancerzonych drzwi, wąski, słabo oświetlony pokój z elektronicznym panelem pełnym światełek i przycisków pośrodku. Jest to Panel SP, „Panel Sekcji”. Przewodnik prosi o ciszę, aktywuje przycisk, a na panelu w szybkich odstępach czasu zapalają się kontrolki sekwencji odpalania rakiet.
Głosy, rozkazy są po angielsku, nawet odliczanie do… Missile Away! Pociski zostały odpalone!
#Trentino #BaseTuono