Tajna baza wojskowa Tuono, Trentino, Włochy

Tajna baza wojskowa Tuono, Trentino, Włochy

Tajna baza wojskowa Tuono, Trentino, Włochy

   Trydent-Górna Adyga, obejmuje obszar historycznej, najdalej na południe wysuniętej części Tyrolu zwanej w j. wł. Trentino. Zdecydowanej większości kojarzy się oczywiście z malowniczymi Dolomitami. Górami o pionowych ścianach i postrzępionych wierzchołkach, przyciągających swoją urodą miłośników wspinaczki czy amatorom długich trekkingów. Tymczasem Trentino ma do zaoferowania znacznie więcej. O wiele więcej niżby można było przypuszczać. Jednym z takich miejsc nieoczywistych a robiącym wrażenie na każdym kto tam dotrze.

 Kilka kilometrów od Folgarii, w pobliżu jeziora Coe, znajduje się Base Tuono, jedyne w swoim rodzaju miejsce w Europie, które opowiada o innej wojnie, na szczęście nie stoczonej, zimnej wojnie (1947-1991).

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 13

 

Pociski wycelowane w niebo, hangary, bunkry, elektroniczne czołgi, radary i nasypy przywołują „równowagę terroru”, napięcie między Wschodem a Zachodem świata, próg nuklearnego holokaustu.

Trwająca około godziny wycieczka z przewodnikiem rozpoczyna się od wprowadzenia historycznego, które ilustruje okres zimnej wojny.

 

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 1

 

Wejście na teren bazy. Cały teren jest nadal ogrodzony i pilnie strzeżony. Także na mapach Google teren jest zakamuflowany a lokalizacja bazy nie pokrywa się ze znacznikiem na mapach... Błąd ? raczej zapobiegliwość i dbanie o utrzymanie bazy w gotowości do szybkiego dostosowania do potrzeby chwili.

 

Base Tuono
Alpe di Folgaria – Coe, SP143, 16,
38064 Folgaria TN

Cell. 348 1943926
www.basetuono.it

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 3

 

Na betonowym placu można zobaczyć rakiety wymierzone w niebo a będące częścią krajowego systemu obrony przeciwrakietowej. Na tablicach prezentowane są mapy lokalizacji pozostałych baz rakietowych i zasady ich działania (zastosowanie). Prezentowanych jest kilka pocisków Nike-Hercules oraz dokładne charakterystyki techniczne systemu uzbrojenia.

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 2

 

W centralnej części wystawy można dowiedzieć się o systemie wykrywania z użyciem radarów. Na wzgórzu ustawione są dwa takie radary zamontowane na pojazdach a poniżej, na placu obok wyrzutni pokazane są mobilne systemy sterowania zamontowane w pojazdach. W hali pokazane są komputery, instrumenty zarządzania radarami, sprzęt komunikacyjny, systemy sterowania i kontroli oraz konsolę do wystrzeliwania rakiet.

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 4

 

Wizyta kończy się w podziemnym bunkrze, w którym ilustrowana jest sekwencja startu rakiet z głowicami jądrowymi. Krótki korytarz, dwoje opancerzonych drzwi, wąski, słabo oświetlony pokój z elektronicznym panelem pełnym światełek i przycisków pośrodku. Jest to Panel SP, „Panel Sekcji”. Przewodnik prosi o ciszę, aktywuje przycisk, a na panelu w szybkich odstępach czasu zapalają się kontrolki sekwencji odpalania rakiet.
Głosy, rozkazy są po angielsku, nawet odliczanie do… Missile Away! Pociski zostały odpalone!

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 5

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 6

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 7

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 8

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 9

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 10

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 11

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 12

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 14

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 15

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 16

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 17

 

tajna baza wojskowa Tuono Trentino Włochy 18

 

 

opracowanie & foto: Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin

 

#Trentino

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com