Madera, rajska wyspa na Oceanie Atlantyckim

Madera, rajska wyspa na Oceanie Atlantyckim

 Madera, wyspa wiecznej wiosny,

   Archipelag Madery mieści się na Oceanie Atlantyckim, ok. 450 km od Wysp Kanaryjskich, 500 km od wybrzeża Afryki (Maroka) i ok. 1000 km od Lizbony. Maderę zamieszkuje ok ćwierć miliona osób, z czego połowa to mieszkańcy stolicy Funchal. Powierzchnia całkowita wyspy Madera liczy 742 km2 a jej wymiary to 57 km długości i 22 km szerokości. Położenie geograficzne Madery zapewnia niezwykle łagodny klimat o temperaturach w zakresie 25°C latem i 17°C zimą. Ciepły prąd zatokowy zapewnia przyzwoite temperatury wody, gdzie nawet zimą ocean ma minimum 18°C.

 

Madeira Portugal Ocean Atlantycki 19

 

Madera jest znana niesamowitych widoków, gęstych lasów, gór wulkanicznych pokrytych bujną zielenią, nurkowania z wielorybami w błękitnym Atlantyku i wyjątkowego smaku mango, uprawianego tutaj na wyspie razem z bananami i innymi egzotycznymi owocami. Aby dobrze poznać Maderę, trzeba też stanąć na szczycie Pico Ruivo (1862 m n.p.m. )  najwyższym szczycie gór w kolorach miedzi. Wiele osób przybywa na Maderę wyłącznie po to, by zobaczyć Laurel, czyli Las Wawrzynowy (Laurissilva), miejsce wyjątkowe dla całej Portugalii. Las ten, którego początki sięgają 50 milionów lat w przeszłość do ery kenozoicznej, uważany jest za jeden z 7 Naturalnych Cudów Portugalii. Rezerwat Przyrody uważany jest za sanktuarium ornitologiczne, ze względu na wyjątkowe warunki jakie mają tutaj gniazdujące ptaki morskie. Będąc w górach nie można pominąć przejścia przez levadas. Są to kanały melioracyjne wykute w skałach i wybudowane wzdłuż szlaków, które przecinają las Laurissilva, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym Rezerwatem Przyrody jest Garaju, a jest to jedno z najpopularniejszych na świecie miejsc wśród płetwonurków, gdyż można zobaczyć tam wielkie, ale nie zagrażające człowiekowi gatunki ryb, a Rezerwat Przyrody Wysp Desertas to ostatnie na Atlantyku schronienie dla mniszki śródziemnomorskiej.

 

Funchal czyli nazwa stolicy Madery pochodzi od rośliny przypominającej koperek, a używanej do parzenia wyjątkowej herbaty.

 

Restaurante Faja dos Padres 10

 

 

Nagrody, nagrody, nagrody...

Uroki i walory Madery doceniają turyści z całego świata, o czym świadczą przyznawane wielokrotnie nagrody World Travel Awards. Statuetki wyeksponowane są w gablocie w hali przylotów na lotnisku na Maderze. Wyspa została uhonorowana tytułem "Best Island Tourist Destination in Europe" ("najprzyjaźniejsza wyspa dla turystów w Europie").

 

Aeroporto da Madeira Portugal 1

 

    Miasta i miasteczka znajdujące się dookoła wyspy, nastawione są na turystów chcących zaznać ciszy i luksusu w różnych jego odmianach. Jednak różnorodność pozwala czuć się swobodnie każdemu, kto postawi stopę na tej rajskiej ziemi. Dobrze się poczują także Ci, którzy wolą poznać wyspę wędrując z plecakiem. Wszak odległości nie są wielkie, a różnorodność ogromna. Brak dzikiej zwierzyny (niedźwiedzie, wilki, dziki) zagrażającej człowiekowi, pozwala na swobodne biwakowanie w rejonach górskich.

Plaże na wyspie są różne, ale dominują żwirowe, choć znaleźć można także naturalne plaże piaszczyste. Na Maderze są także dwie plaże z przywiezionym żółtym piaskiem: jedna jest we wsi Calheta, a druga znajduje się w mieście Machico. 

 

Madeira Portugal Funchal 14

 

Mimo dużej ilości parków i terenów zielonych, także w centrum miast jest dużo drzew. Dzięki temu nawet w lecie, upał nie jest tutaj dokuczliwy. Dba się tutaj o każde drzewo. Skoro o zieleni mowa to warto zwrócić uwagę na kwiaty, które są jedną z głównych atrakcji na Maderze - zarówno endemiczne, jak i egzotyczne, pochodzące z innych krajów, doskonale zaadoptowane do tutejszych warunków. Jednym z najbardziej znanych gatunków endemicznych jest tzw. żmijowiec zwyczajny, potocznie zwany "księciem Madery", oraz złocisty Musschia aurena. Co roku wiosną organizowane jest na Maderze Święto Kwiatów.

 

Madeira Portugal Funchal 20

 

Madera otoczona jest wodami oceanu a mimo to każdy hotel posiada własny basen. Nawet w grudniu woda w oceanie nie spada poniżej 18°C a w basenach ok 25°C.

 

Madeira Portugal Funchal hotele 2

 

 

Luksus  i swobodny wypoczynek dla każdego

Dla osób nie korzystających z hoteli z basenami, dostępne są otwarte kompleksy wypoczynkowe. Każdy turysta czuje się tutaj wyjątkowo.

 

Madeira Portugal Funchal hotele 9

 

 

Niemalże z każdego zamieszkałego miejsca na wyspie, roztacza się panorama na ocean. Kaskadowa zabudowa pozwala na takie widoki zarówno z małych domów jak i wielkich hoteli.

 

Madeira Portugal Funchal hotele 16

 

 

W kilku miejscach wyspy, można skorzystać z kolejek gondolowych. Panorama jaka roztacza się na Funchal - stolicę Madery, jest niesamowita.

 

Madeira Portugal Funchal kolejka 18

 

 

Carreiros do Monte

    Zamiast zejścia na pieszo stromymi i krętymi uliczkami, drogę powrotną warto pokonać w tradycyjnych, wiklinowych saniach. Carreiros do Monte czyli zjazd na odcinku dwóch kilometrów z Monte do Livramento zajmuje ok 6 minut. Wrażenia niesamowite, zwłaszcza w momentach przejazdów przez skrzyżowania, widząc samochody czekające na wolny przejazd. Monte położona jest na wysokości 550 metrów i jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w okolicach Funchal. Atrakcję stanowi kolejka linowa łącząca miasto z dzielnicą oraz ogród botaniczny.

 

Madeira Portugal Funchal 376

 

 

 Wieczorny chillout

    Po całodziennych wrażeniach nie może zabraknąć spaceru klimatycznymi, wąskimi uliczkami. Każda wolna przestrzeń części starego miasta, wypełniona jest restauracjami, kawiarniami i sklepikami. Gwar i zgiełk turystów z całego świata, skupia się w rejonie mariny i nabrzeża, gdzie także jest wiele knajpek. Nieco inaczej wygląda to w pełni sezonu wakacyjnego, dlatego warto odwiedzić Maderę także od jesieni do wiosny, zamieniając naszą niezdecydowaną zimę na wieczną wiosnę Madery. 

 

Madeira Portugal Funchal night 3

 

 

 W okresie świąteczno-noworocznym całe miasto ozdobione jest kolorowymi światełkami. 

 

Madeira Portugal Funchal night 25

 

 

Codziennie do portu zawijają największe wycieczkowce z całego świata. Stojąc na nabrzeżu czy siedząc w ogródku kawiarnianym, można obserwować kolosy wpływające lub odpływające w stronę Afryki czy Europy. 

 

 Madeira Portugal ship 5

 

 

Gdzie jak nie tutaj, podziwiać można legendarne wschody i zachody słońca. Czy taki widok może się kiedykolwiek znudzić ?... 

 

Madeira Portugal Ocean Atlantycki 19

 

 

 

Cristiano Ronaldo na Maderze.

     Jeden z najlepszych piłkarzy świata to Portugalczyk urodzony właśnie na Maderze. Nie dziwi więc fakt kultu tej postaci także i tutaj, wyspie oddalonej od Portugalii o blisko 1000 kilometrów. W Funchal przy głównym deptaku obok nabrzeża, mieści się duże muzeum poświęcone jednej osobie, Cristiano Ronaldo. Muzeum poświęcone jest życiu piłkarza i mieści się w nim bogata kolekcja trofeów zarówno indywidualnych, jak i zespołowych, zdobytych podczas gry w dotychczasowych klubach. Zbiór uzupełniają zdjęcia przedstawiające historię jego kariery. Wielką atrakcją dla zwiedzających są otrzymane przez Ronaldo Złote Piłki oraz Złote Buty. Przed muzeum nie mogło zabraknąć rzeźby samego CR7. Kilkaset metrów dalej, mieszka matka Cristiano, która nie widzi lepszego miejsca do życia niż właśnie Madera. Nie dziwi więc fakt, że Ronaldo jest często widywany na wyspie, odwiedzając swoją matkę.

 

Madeira Portugal Funchal night 28

 

 

 

Tutaj, w tym domu przy ul. R. Carvalho Araùjo, mieszka matka Cristiano Ronaldo oraz jego starszy brat z żoną. Cristiano także często tutaj bywa.

 

Madeira Portugal Funchal night 29

 

 Jednym z wyjątkowych miejsc są naturalne baseny na polu lawowym w Porto Moniz i Seixal. Słonowodne baseny utworzone naturalnie przez wyrastające z morza skały wulkaniczne, są częścią zapierającego dech w piersiach widoku, a pływanie w ich krystalicznie czystych wodach to niezapomniane przeżycie. Ukształtowanie terenu oraz specjalnie zabudowane dodatkowe betonowe przegrody, pozwalają na bliski kontakt z potężnymi falami. 

 

Madeira Portugal Ocean Atlantycki 3

 

 

Madeira Portugal Ocean Atlantycki 8

 

 

Levady i prehistoryczny las wawrzynowy

    Las deszczowy a dokładnie las wawrzynowy na Maderze, to relikt jaki występował w południowej Europie 15-40 milionów lat temu. To także jedno z wielu miejsc jakie należy zobaczyć na Maderze. Dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi na tym niewielkim obszarze, przez większość dni w roku pada deszcz i panuje tutaj duża wilgotność.

Szlak rozpoczyna się w punkcie widokowym Portela, gdzie można podziwiać piękno miasteczek Porto da Cruz i Faial, w pobliżu imponującej skały Penha dÁguia. Spacer wiedzie leśną drogą Serra das Funduras, aż do pięknego lasu Laurisilva. Po drodze przez ten las wędrowcy mogą podziwiać niezwykłe piękno endemicznej flory i fauny Madery. Zieleń drzew i roślinność, wszechobecny śpiew ptaków i całe otoczenie sprawiają, że ten spacer jest prawie magiczny i nierealny. Bliski kontakt z wyjątkową przyrodą i miejsca odpowiednie do zrobienia wyjątkowych zdjęć. Do wyboru jest kilka szlaków o różnej długości, od kilku do kilkunastu kilometrów.  Początek szlaku Vereda das Funduras (PR5) i widok na zatokę. Do wyboru jest kilka szlaków o różnej długości. Każdy z nich opisany jest bardzo dokładnie, z podaniem odległości, sumy podejść i zejść a także wiele informacji praktycznych o tym co nas czeka na trasie. http://walkmeguide.com/en/madeira/trail/19/vereda-das-funduras-pr5/   Do Santo Da Serra skąd się rozpoczyna i kończy szlak, dojechać można komunikacją lokalną, autobus nr 20 oraz 53 https://www.sam.pt/20.html

 

 

Madeira Portugal tropikalny las deszczowy 19

 

   Las Laurisilva, obfita roślinność czy słynne levady. To nie jest codzienny widok w Europie. To możemy zobaczyć tylko tutaj, będąc jednocześnie tak blisko cywilizacji.  Na części terenu parku poprowadzone są drogi. Dzięki nim można zwiedzić tą część wyspy samochodami terenowymi.  Szlak jest dosyć dobrze oznakowany i łatwo dostępny. Jednak ze względu na dużą wilgotność, należy pamiętać o odpowiednich butach i kurtce przeciwdeszczowej.

 

Madeira Portugal tropikalny las deszczowy 8

 

     Na przeciwległym krańcu wyspy mamy kolejne wyjątkowe miejsce. Jest to Posto Florestal Fanal. nie można pominąć tego miejsca. Skupisko fantastycznych drzew niczym z filmu fantasy... Warto przejść się wyznaczoną trasę oraz nieco dalej fantazyjnie wyżłobionym wąwozem. Warto przespacerować się między najstarszymi na wyspie wawrzynowcami.

 

Madeira Portugal Posto Florestal 4

 

 Obiad w raju

    Kilka kilometrów od Funchal znajduje się Fajã dos Padres. Aby tutaj dotrzeć, należy pokonać strome serpentyny górskie a następnie zjechać prawie pionową kolejką gondolową. Taką niesamowitą podróż kończymy w ogrodzie warzywnym i owocowym nad brzegiem oceanu. By dojść do restauracji bajecznie położonej w cieniu palm, przechodzimy jeszcze przez plantację bananów. Tego miejsca nie można pominąć.

 

Restaurante Faja dos Padres 2

 

 

Restaurante Faja dos Padres 17

 

Jedzenie

    W swoim żywiole będą smakosze owoców morza. Tylko tutaj (oraz w Japonii), poławiana jest Espada. Pałasz czarny to głębinowa ryba z dużymi zębami i wielkimi wyłupiastymi oczami. Różnorodność ryb zadowoli tutaj każdego. Warto skusić się na ciasto miodowe, czaczołki czy świeżo pieczone "bolo do caco", które wbrew temu co sugeruje jego portugalska nazwa, nie jest ciastkiem ale okrągłym, płaskim chlebem. Tradycyjnie pieczony jest na rozgrzanym kamieniu (czyli "Caco") a najlepiej smakuje na ciepło, podawany z masłem czosnkowym. Dla wielbicieli owoców Madera jest po prostu rajem. Banany, awokado, wiśnie surinamskie, papaje i owoce męczennicy nigdzie nie smakują tak jak tutaj, a najlepiej prosto z drzewa. Madera to oczywiście lokalne vinho da Madeira czy tradycyjna Poncha, napój na bazie rumu z dodatkiem miodu z trzciny cukrowej, cytryny i soków. 

 

Madeira Portugal Funchal gastronomia 3

 

Nocowanie

    Baza hotelowa jest bardzo rozbudowana, choć większość z miejsc noclegowych znajduje się w Funchal, co oczywiste z uwagi na bliskość lotniska i portu do którego codziennie wpływają ogromne wycieczkowce. Ceny uzależnione są od lokalizacji oraz standardu. W stolicy znajdziemy hotel już od 15 euro za noc. Poza miastem ceny są jeszcze niższe. Oczywiście jeżeli chcemy pozbyć się nadmiaru gotówki, nie będzie problemu by płacić za nocleg po kilkaset euro za dobę. Ofertę noclegową uzupełniają wiejskie domy, nadmorskie ustronia czy wyjątkowe, przytulne, stare rezydencje zwane tu "quintas" otoczone pięknymi ogrodami. Alternatywą są hostele młodzieżowe i pola namiotowe. W górach znajdują się dwa pola namiotowe: Kemping Porto Moniz oraz Kemping Porto Santo. Na wyspie jest także 5 schronisk: w Funchal, Calheta, Santana, Porto Moniz oraz Porto Santo.

 

Madeira Portugal Funchal 15

 

Transport na Maderze

    Na wyspie dobrze rozwinięta jest komunikacja zbiorowa, którą dotrzeć można do każdego miasta. Można także skorzystać z wielu wypożyczalni samochodów. Jazda krętymi drogami wijącymi się dosyć stromo pośród upraw bananów, przyprawia o szybsze bicie serca. Aby ułatwić podróżowanie po Maderze, wybudowano ponad 140 tuneli i wiele mostów. To znacznie skraca podróż oraz ułatwia pokonywanie górzystych odcinków. Dla lubiących wodę, polecane jest opłynięcie wyspy motorówkami. Nie brak także wypożyczalni rowerów oraz wielu ścieżek rowerowych.

 

Madeira Portugal Funchal 31

 

Dojazd na wyspę

Na Maderę można dolecieć samolotem lub dopłynąć statkiem. Z Polski loty oferuje linia TAP Portugal. Loty odbywają się z Warszawy z przesiadką w Lizbonie. Lot na trasie Warszawa - Lizbona trwa 3,5 - 4 h natomiast z Lizbony na Maderę 1,4 h.

 

Aeroporto da Madeira Portugal 41

 

Statki wycieczkowe dopływają tutaj m.in. z portów w Maroko oraz Lizbony, a przez Cieśninę Gibraltarską także z basenu Morza Śródziemnego.

 

Madeira Portugal ship 20

 

Ciekawostka - pas startowy

   Lotnisko na Maderze zostało zbudowane nad samym oceanem. By tutaj wylądować, piloci przechodzą specjalne szkolenia a start i lądowanie przysparza dreszczyk emocji wszystkim pasażerom. Lotnisko im. Cristiano Ronaldo otoczone jest z trzech stron wodą. Początek i koniec pasa startowego znajduje się nad oceanem.

 

Aeroporto da Madeira Portugal 40

 

 

Madera to wyspa wulkaniczna, ale to piękna i bardzo różnorodna kraina, zaskakująca na każdym kroku. Madera wciąga swoją magią każdego i nie sposób tej magii się oprzeć. Tutaj się wraca...

 

 

Prehistoryczny las wawrzynowy na Maderze 1

 

opracowanie & foto Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin/

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com