Najpiękniejsze parki narodowe w Europie
Kochasz przyrodę, lasy, jeziora, florę i faunę? Odkrywaj najpiękniejsze parki narodowe w Europie. Zapomnij o tłumie, plażach, miastach i zakupach i pojedź odpocząć w najlepszych parkach narodowych w Europie. Odkryj niesamowite parki narodowe, takie jak Jeziora Plitwickie w Chorwacji, Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej, Park Narodowy Dolomitów Belluno i Park Narodowy Göreme. Odkryj najlepsze miejsca dla miłośników przyrody. W Europie jest tak wiele do odkrycia. Oczywiście nie zapominając o naszych rodzimych i także wyjątkowych Parkach Narodowych.
foto Pinterest Marta Paniti
1. Park Narodowy Jezior Plitwickich
Chorwacja
Park Narodowy Jeziora Plitwickie, jedyny obiekt przyrodniczy na Liście światowego dziedzictwa UNESCO, spośród dziesięciu tego rodzaju obiektów w Chorwacji.
Główną atrakcją tego unikatowego na skalę światową Parku jest 16 jezior połączonych wodospadami powstałymi w wyniku osadzania się skał wapiennych - trawertynu. Do parku narodowego należą także źródła rzeki Korany na obszarze otoczonym gęstymi lasami bukowymi, jodłowymi i sosnowymi. Są tu też liczne jaskinie, kwieciste łąki, a spośród wielu gatunków zwierząt wymieńmy brunatnego niedźwiedzia. Po parku turyści mogą poruszać się panoramiczną kolejką i elektrycznymi, bezgłośnymi stateczkami. Trudno powiedzieć, czy Park jest piękniejszy na wiosnę, kiedy rozkwitają łąki i zielenią się lasy, czy w kolorach jesieni odbijających się w wodach jezior, czy w zimie, kiedy lód pokrywa wodospady, a drzewa otula śnieg. Szlaki turystyczne umożliwiają dostęp do kaskad i wodospadów, do brzegów jezior, nad którymi wznoszą się skały, a których intensywna zieleń przyciąga spojrzenia zwiedzających.
https://www.parkovihrvatske.hr/hr/web/parcs/nacionalni-park-plitvicka-jezera
foto Pinterest ©javarman
2. Szwajcaria Saksońska
Niemcy
Park Narodowy Saskiej Szwajcarii (German: Nationalpark Sächsische Schweiz),to park narodowy w niemieckim Wolnym Państwie Saksonia w pobliżu stolicy Drezna. Obejmuje dwa obszary o powierzchni 93,5 km² w sercu niemieckiej części Gór Połabskich, zwanej Szwajcarią Saksońską. Park Narodowy sąsiaduje z Parkiem Narodowym Czeska Szwajcaria w Czechach. (©CC).
3. Dolomity Belluno
Włochy
Dolomity to pasmo górskie położone w północno-wschodnich Włoszech. Stanowią one część Południowych Alp Wapiennych i rozciągają się od rzeki Adige na zachodzie do doliny Piave (Pieve di Cadore) na wschodzie. Granice północną i południową wyznaczają dolina Puster i dolina Sugana (Val Sugana). Dolomity są prawie równo podzielone między prowincje Belluno, Południowy Tyrol i Trentino. (©CC).
foto Pinterest
4. Dzika Tajga
Finlandia
Dzika Tajga obejmuje obszar naturalnej dziczy nietkniętej ludzkimi rękami, idealny do oglądania i fotografowania dzikich zwierząt. Można tu spotkać niedźwiedzia brunatnego, rosomaka i wilka, a także łosia, jelenia leśnego, latającą wiewiórkę, bobry i niektóre z naszych wielkich ptaków drapieżnych w ich naturalnym środowisku. Gatunki te można również zobaczyć w naszych sąsiednich prowincjach Kuusamo i Pohjois-Karjala.
foto Pinterest ©Andrzej Gibasiewicz
5. Park Narodowy Ecrins
Francja
Park Narodowy Ecrins jest piątym francuskim parkiem narodowym. Znajduje się w Alpach, obejmując dużą część masywu Ecrins. Park został ukoronowany przez Radę Europy „Europejskim Parkiem Gór”.
6. Park Narodowy Durmitor
Czarnogóra
7. Park Narodowy Triglav
Slovenia
Park Narodowy Triglav (TNP) jest jedynym słoweńskim parkiem narodowym. Park został nazwany na cześć Triglav, najwyższej góry w sercu parku, która jest jednocześnie najwyższym szczytem w Słowenii (2864 m). Pochodzenie nazwy Triglav jest raczej niepewne. Triglav (»trójgłowy«) zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznemu kształtowi widzianemu od strony południowo-wschodniej lub najwyższemu słowiańskiemu bóstwu, które miało mieć swój tron na szczycie góry. Góra jest prawdziwym symbolem narodowym i znajduje się na narodowym herbie i fladze.
foto Pinterest
8. Park Narodowy Soomaa
Estonia
Flora i fauna Parku Narodowego Soomaa jest fascynująca. Podróżując po rzekach często trzeba omijać zwalone pnie osiki – zazwyczaj jest to praca powodzi i bobrów. Inne oznaki występowania bobrów, takie jak przeżute pniaki i żeremia bobrów, są często wyraźnie widoczne wzdłuż brzegów rzeki. Oprócz bobrów dość często spotyka się tu inne małe stworzenie kochające wodę – wydrę.
Podczas wielkich powodzi każdego roku na równinach zalewowych można zobaczyć liczne migrujące ptaki wodne. W lasach bagiennych można spotkać dzięcioła białogrzbietego i trójpalczastego, a nad równinami zalewowymi można zobaczyć orliki krzykliwe i bociany czarne. Na łąkach łęgowych występują liczne miejsca lęgowe dubelta, a na torfowiskach zamieszkuje orły przednie. (©soomaa.com)
foto Pinterest
9. Park narodowy Ordesa
Hiszpania
W Parku Narodowym Ordesa znajdują się trasy odpowiednie dla każdego, dzięki czemu można we własnym tempie odkrywać doliny, pastwiska i rzeki leżące u podnóża Monte Perdido, najwyższego szczytu (3355 m n.p.m.) w tej części Hiszpania. Szereg łatwo dostępnych szlaków prowadzi do cudów natury, takich jak wodospad znany jako „Cola de Caballo” (ogon konia) (gdzie krople wody opadają z wysokości ponad 1700 metrów), Gradas de Soaso - punkty widokowe takie jak Garganta, ustawione na szczycie klifu. Będąc otoczonym górami o wysokości ponad 3000 metrów i można mieć szczęście żeby zobaczyć brodate sępy których rozpiętości skrzydeł przekracza 2 metry, wznoszące się nad szczytami.
(©spain.info).
11. Tatrzański Park Narodowy
Polska
Tatrzański Park Narodowy utworzony 30 października 1954 r. zajmujący powierzchnię 21197 ha należy do największych parków narodowych w Polsce. Został uznany za światowy rezerwat biosfery. Jest jednym z bardziej znanych polskich parków. Istotnym walorem Tatrzańskiego Parku Narodowego są liczne jeziora polodowcowe (nazywane stawami). Obejmuje obszar najwyższych polskich gór Tatr oraz kompleksy leśne przylegające do nich od północy. Położony jest na południowych krańcach województwa małopolskiego. Granice Parku obejmują cały obszar polskiej części Tatr i blisko 3 700 ha kompleksów leśnych przylegających do nich od północy. Od południa TPN sąsiaduje ze słowackim Tatrzańskim Parkiem Narodowym (TANAP-em), a od północy z miastem Zakopane oraz gminami Kościelisko, Poronin i Bukowina Tatrzańska.
https://tpn.pl/
foto Pinterest
11. Park Narodowy Sarek
Szwecja
Wysokogórski obszar Parku Narodowego Sarka przypomina bardzo Alpy z masywami wysokogórskimi i głębokimi dolinami. Najbardziej znana jest dolina Rapa ze wspaniałą deltą i bogatym życiem zwierzęcym. Wraz z topniejącą wodą, rwącymi górskimi strumykami i małymi wodospadami tworzy się około setki lodowców. Sześć szczytów znajduje się ponad 2000 metrów nad oceanem. Sarek nie jest łatwo dostępny i ma wymagające warunki terenowe. Poza Traktem Królewskim, który przebiega w południowej części, nie ma szlaków turystycznych.
foto Pinterest
12. Park Narodowy Vatnajökull
Islandia