Przegląd Filmów

Przegląd Filmów  „Antarktyczne podróże”

W dniach 26-28 marca 2010 r w wybranych kinach w Polsce odbędzie się Przegląd filmów o tematyce polarnej "Antarktyczne podróże". Organizatorem wydarzenia są: 360 stopni i Marek Kamiński.

Legendarna wyprawa 28 śmiałków pod wodzą sir Ernesta Shackletona w przededniu I wojny światowej jest motywem przewodnim tegorocznego Przeglądu organizowanego przy współudziale Marka Kamińskiego, podróżnika, pierwszego człowieka na ziemi, który w jednym roku dotarł samotnie na oba bieguny ziemi.

W marcu Marek Kamiński kończy zimową edycję projektu “Ekspedycja Wisła”  – samotnego przepłynięcia królowej polskich rzek Wisły, o czym opowie w trakcie Przeglądu.

Program marcowej imprezy złożony jest z filmów przybliżających sylwetki wielkich podróżników: sir Ernesta Shackletona, Roberta Falcona Scotta, Ronalda Amundsena oraz Marka Kamińskiego.

Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona (The Endurance) 2000 93′

reżyseria: George Butler

narracja: Liam Nelson

kraj produkcji: Australia

Legendarna, niemalże antyczna na historię podboju ostatniego kontynentu wyprawa 28 śmiałków pod wodzą sir Ernesta Shackletona w przededniu I wojny światowej.

90 Stopni Szerokości Południowej: Ze Scottem Na Antarktydę (90 Degrees South 1933) 70’

reżyseria: Alan Ravenscroft

muzyka: Rachel Portman

kraj produkcji: Anglia

Film zrekonstruowany przez British Film Institute’s National Film Archive, a nakręcony przez kamerzystę Herberta George’a Pontinga. ”90 Stopni Szerokości Południowej” to fascynująca kronika bohaterskiego i w rezultacie tragicznego wyścigu kapitana Roberta Scotta do Bieguna Południowego.

Ponting 20 lat po śmierci przyjaciela wyprodukował w 1933 roku i opatrzył narracją  dźwiękową film ”90 Stopni Szerokości Południowej”, w którym wykorzystał własne oryginalne materiały filmowe. W filmie przytaczane są cytaty z dziennika Scotta, który znaleziono wraz z zamarźniętym ciałem podróżnika. Te śmiałe i wymowne zapiski opowiadają o łamiących serce ostatnich dniach nieszczęsnej wyprawy. Przepiękne zdjęcia Pontinga ukazujące lodowe jaskinie i dzikie życie na Antarktydzie to arcydzieła kinematografii. Dzisiaj hołd Pontinga, jaki złożył on swym zmarłym towarzyszom, wciąż głęboko wzrusza.

Śnieżna ślepota (Snowblind, 2009)’ 87

reżyser: Vikram Jayanti

kraj produkcji: USA

23-letnia niedowidząca Rachel Scdoris przygotowuje się do wzięcia udziału w wyścigu Iditarod, najbardziej morderczym wyścigu psich zaprzęgów na świecie.

Jesteśmy świadkiem dwutygodniowej euforii, niebezpieczeństwa i wyczerpania. Determinacja Rachel jest na przemian inspirująca i doprowadzająca do furii, w szczególności w kwestii traktowania zaprzęgniętych psów. Film Snowblind to przejmujące odkrywanie tego, co się dzieje kiedy przekraczasz wszystkie możliwe granice.

Tajemnice Umarłych: Tragedia na Biegunie (Secrets of the Dead: Tragedy at the Pole 2003) 50’

w ramach serii PBS

reżyseria: Henry Singer

kraj produkcji: Anglia/USA

Listopad, 1911 rok. Kapitan Robert Falcon Scott wraz z brytyjską drużyną rozpoczął marsz o długości około 1500 km ku Biegunowi Południowemu, do którego dotarli w styczniu 1912 roku. Miesiąc później niż Norwegowie Roalda Amundsena. W drodze powrotnej Scott i jego czterej towarzysze umierają, zaś nad ich spuścizną wciąż toczą się debaty. Na film, w którym odtwarzane są miejsca, dźwięki, legendy i okrutną pogodę, składają się dane meteorologiczne, dzienniki oraz rachunki tych, co przeżyli.

Południe (South, 1919) 88’

reżyseria: Frank Hurley

kraj produkcji: Australia/Anglia

Odrestaurowana wersja oryginalnego filmu Franka Hurley’a z wyprawy Shackletona z muzyką  zakopiańskiego didżeja Mateusza “Goorala” Górnego.

Opowieść o antarktycznej wyprawie Sir Ernesta Shackletona w latach 1914-16. Przełamujący lód statek płynący na południe w końcu więźnie z powodu szybko zmieniającej się pogody i zostaje zmiażdżony przez napierającą krę. Gdy 22 ludzi i 70 psów koczuje na Elephant Island, Shackleton i pięciu ludzi płynie 1300 km w 60-metrowej szalupie na Południową Georgię po pomoc.

Wielkie Przygody: Ernest Shackleton – Na Krańce Świata (Great Adventurers: Ernest Shackleton - To the End of the Earth - 1999) 50’

reżyseria: Chris Gormlie

kraj produkcji: Anglia

Niewiarygodna historia podróżnika Ernesta Shackletona i jego próby poprowadzenia pierwszej wyprawy przez nieznany kontynent, Antarktydę (lata 1914-1916). Na tę historię o granicach niezrównanej ludzkiej odwagi składają się historyczne zdjęcia i rzadkie fragmenty filmów.

Wielkie Przygody: Robert Falcon Scott – Kto Pierwszy Zdobędzie Biegun (Great Adventurers: Robert Falcon Scott - The Race to the Pole) 48’

reżyseria: Henry Singer

kraj produkcji: Anglia

Wyścig Scotta i Amundsena w oczach Henry’ego Singera, który zasłynął nowojorskim dokumentem o tragedii 11 września “Spadający człowiek”. Solidnie opracowany materiał podkreśla patriotyczną motywację pierwszych zdobywców Antarktydy, Singer szeroko omawia kontrowersje otaczające do dziś wyprawę kapitana Scotta.

Iditarod: Odległe Miejsce (Iditarod: A Far Distant Place, 2000) 88’

rezyseria: Alice Bouvrie

narracja: Susan Sarandon

kraj produkcji: USA

Pełna wyzwań  i odwagi podróż, w której trzech maszerów kieruje psim zaprzęgiem w wyścigu Iditarod przez dzikie ostępy Alaski. Przez ponad 1500 km Mike Williams (Eskimos ze szczepu Yup’ik), Lynda Plettner (48-letnia babcia zwana “Rozsądnym Maszerem”) i Mike Nosko (człowiek nastawiony na “dużą kasę”) stawiają czoła arktycznym temperaturom, wyczerpaniu i trudnemu terenowi, by poznać i odnaleźć samych siebie w tym Ostatnim Wielkim Wyścigu Na Ziemi.

Blok filmów poświęcony Markowi Kamińskiemu

Dwa bieguny w jednym roku. Arctica (Polska, 1996) 56’

Reżyseria: Jerzy Surdel

Lektor: Krzysztof Gordon, Tadeusz Mielczarek

Dwa bieguny w jednym roku. Antarctica (Polska, 1966) 54’

Realizacja: Jerzy Surdel

Lektor: Krzysztof Gordon, Jacek Labijak

Trzeci biegun – Przerwana wyprawa (Polska, 1997) 53’

Reżyseria: Jerzy Surdel

Mela i Kamiński . Razem na biegun (Polska, 2010) 26’

Filmy będzie można obejrzeć :

25 - 26-28 marca kino Forum - Białystok

26-28 marca kino Luna - Warszawa

26-28 marca kino Malta - Poznań

26-28 marca kino Sokół - Nowy Sącz

26-28 marca Nasze Kino - Toruń

26-28 marca kino Kadr - Dąbrowa Górnicza

6-9 kwietnia kino Mikro - Kraków

kwiecień kino Amok - Gliwice

kwiecień kino Panorama - Chorzów

kwiecień kino Światowid - Katowice

więcej kin wkrótce…

Przeglądowi towarzyszą  wydania:

- książka Alfreda Lansinga „Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona” z przypisami Dominika Baca, kapitana s/y Stary

- DVD z filmami: „Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona” George’a Butlera i odrestaurowana wersja „Południa” Franka Hurley’a z muzyką ekipy snowboardowej mepTV.

- DVD z filmem „Antarktyczna podróż Marka Kamińskiego”.

Szczegółowy program Przeglądu będzie dostępny na stronie internetowej www.360stopni.org

Filmy będą w sprzedaży od 26 marca 2010r. na terenie całego kraju, m.in. w sieciach sklepów Empik, Media Markt oraz Merlin.

 

dystrybucja w Polsce

 


Mayfly Sp. z o.o., ul. Pasteura 4/6 m 54, 02-093 Warszawa, tel: +48 22 822 90 96 wew.28,

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.mayfly.pl

 Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com